Zdravé tuky: Co to je a proč je dobré mít ve svém jídelníčku

Zdravé tuky: Co to je a proč je dobré mít ve svém jídelníčku

O tuku jako takovém bylo již v minulosti napsáno mnoho – bohužel velmi často nepravdivých
a nepodložených informací. Není proto divu, že se mnohým z nás tuky zprotivili. Začali jsme
o nich tvrdit, že jsou zdraví škodlivé a mohou za naše kila navíc. A i v dnešní, moderní,
době často přetrvává tvrzení, že bychom se jim měli vyhýbat a preferovat nízkotučné výrobky.


 

 

Je to ale doopravdy tak? Mohou tuky za neštěstí, které jsme si přivodili špatnou životosprávou a neaktivním životem? Odpověď zní: ANO i NE

PROČ JSOU TUKY VE STRAVĚ DŮLEŽITÉ?

Ano, o tucích se tvrdí, že mají za následek zvýšený cholesterol, obezitu a špatný vliv na náš kardiovaskulární systém. A ano, jejich nadměrné užívání není určitě vhodné. Tuky ale patří k základním makroživinám, které tělo potřebuje, aby mohlo zdravě fungovat. Chrání naše vnitřní orgány, zajišťuje vstřebávání vitamínů, pomáhá regulovat teplotu těla a je součástí CNS (centrálního nervového systému).

NENASYCENÉ MASTNÉ KYSELINY

Prospěšné tuky najdete většinou v potravinách rostlinného původu. Jedná se o druh tuků, které si tělo samo nevytvoří a proto je důležité, abychom je pravidelně doplňovali. Rostlinný tuk se stará o tvorbu hormonů,
je nositelem mnoha vitamínů, chrání a pečuje o naše srdce a celkově pomáhá k nastolení rovnováhy v těle. Takovým tukům se říká NENASYCENÉ mastné kyseliny a najdeme je převážně v rybách (losos, tuňák, makrela, sardinky), výrobcích rostlinného původu (avokádo), semínkách, oříšcích a za studena lisovaných olejích.

Skvělý zdroj nasycených mastných kyselin najdete i v proteinových nápojích (Ketomix.cz) a jsou nedílnou součástí mnoha proteinových diet.

POZOR si však dávejte na ztužené rostlinné tuky (TRANS tuky). Ty nemají se zdravím nic společného a najdete je většinou v sušenkách, dortech, sladkých polevách a trvanlivých výrobcích.

NASYCENÉ (ŽIVOČIŠNÉ) TUKY

Nasycené, žiočišné, tuky najdeme nejvíce v mase, vnitřnostech, vejcích, mléčných výrobcích a másle.

Měli bychom se jim vyhýbat? Odpověď zní: NE. I tyto tuky jsou pro tělo důležité. Podstatou je jich nemít ve svém jídelníčku příliš. Pokud se stanou nasycené tuky doplňkem vaší stravy, získáte z nich spojence, který bude pracovat pro vaše zdraví.

Například mléko a mléčné výrobky jsou blahodárné pro zažívací ústrojí a sliznici. Vejce se podílí na tvorbě buněčných membrán a máslo pomáhá vstřebávání vitaminů ze zeleniny.

5 DŮVODŮ PROČ ZAČÍT MILOVAT TUKY

 - Tuk zpomaluje trávení a cítíme se delší dobu sytí

 - Pomáhá k nízké hladině inzulínu, což vede k přirozenému odbourávání tuků v těle

 - Vitaminy A, D, E a K jsou rozpustné výhradně v tucích

 - Zvyšuje hladinu testosteronu, který zodpovídá za růst svalové hmoty

 - Tuk pomáhá udržovat stálou tělesnou teplotu a chrání vnitřní orgány

 

JÍME TUK, ABYCHOM SE TUKU ZBAVILI

Zní to nereálně? Hodně lidí nejspíš napadne, že je to hloupost nebo češtinářský překlep, ale ono to opravdu funguje. Proč? Protože, když tělu ukážete, že mu dáváte dostatek tuku v podobě stravy, nebude se bát a bude pro něj mnohem jednodušší uložený tuk uvolnit.

Ano, někdo může namítat, že tuk obsahuje 9 kalorií na gram, ale je také třeba podotknout, že v případě pozitivních tuků zůstanete déle sytí, takže se vaše potřeba neustálého uzobávání sníží.

Musíte mít však stále na paměti, že i tuk je forma paliva, který dodává našemu organismu energii, takže pokud přijmeme energii, je důležité ji i nějakým způsobem vydat.

TUKY A PROTEINOVÁ DIETA

Proteinová dieta, Keto dieta, je založená na přijmu bílkovin a tuků. Jako taková pracuje s minimálním množstvím sacharidů, které v kombinaci právě s výše zmíněnými tuky způsobují řadu komplikací. Tuky jsou v dietě velmi důležité, jelikož nám dodávají pocit sytosti, takže jich v konečném důsledku nesníme mnoho.

Správně nastavený poměr bílkovin a tuků najdete například v proteinových nápojích Ketomix.cz, které jsou namíchány tak, abyste do svého těla přijali odpovídající množství. Mnoho informací ke keto diete naleznete i na stránkach Keto Hubnuti.