Staňte se prvodárcem a darujte krev na akci na pražském Andělu

Staňte se prvodárcem a darujte krev na akci na pražském Andělu

U metra bude připravená mobilní transfúzní stanice


 

Česká republika hledá až 170 000 nových dárců krve. Také proto se v úterý 11. června koná na pražském Andělu speciální akce v rámci kampaně „Neplivej krev, daruj krev“ výrobce značky zubních past parodontax ve spolupráci s Českým červeným křížem. Zde se mohou noví prvodárci nejen registrovat, ale nechat si krev rovnou na místě odebrat. U metra je však čeká víc než jen napíchnutá žíla.

 

14. června je světový den dárců krve. V tento den se připomínají všichni, co se rozhodli pomoci a darovat sami sebe, darovat krev na záchranu života. V návaznosti na tento jedinečný den „dobrého srdce“ se mohou další dobrovolní prvodárci stát hrdiny a svou krev darovat.

Jeden ze tří lidí v Česku plive během čištění zubů krev*. Proč s ní ale tak plýtvat? Mnohem lepší je krev darovat. Krev je totiž vzácná tekutina, kterou nelze nijak nahradit. Česká republika hledá až 170 000 prvodárců. Díky tomuto číslu se tak dostaneme na zdravá 4 % dárců v populaci, která doporučuje Světová zdravotnická organizace. „Rozhodli jsme se problematiku dárcovství krve podpořit a doufáme, že si díky naší kampani lidé uvědomí, jak je krev vzácná, a že je třeba si v životě pomáhat,“ uvedla brand manažerka značky parodontax, Ivana Maršáková.

Za pár dní, přesně v úterý 11. června bude na pražském Andělu stát mobilní transfuzní stanice ATOS, kterou připraví lékaři z Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Na stanoviště může každý zájemce od 10 hodin do 16 hodin dorazit a v případě, že bude splňovat podmínky pro darování krve, nechat si krev na místě odebrat.Každý prvodárce musí nejprve vyplnit své osobní údaje, které se vloží do informačního systému. Před odběrem tedy každý obdrží dotazník pro dárce krve a poučení o rizicích odběru. Součástí dotazníku je písemný souhlas s odběrem a zpracováním osobních údajů pro potřeby transfuzní služby a Český červený kříž. Podpisem také dárce potvrdí, že nepatří mezi osoby s rizikovým chováním, vzhledem k nákaze a přenosu infekčních onemocnění.

Po všech formalitách dárce čeká krátké předodběrové vyšetření a posouzení stavu, zda je vhodným dárcem, včetně vyšetření krevního obrazu). V případě, že bude vše v pořádku, následuje samotný odběr tzv. plné krve, což je cca 450 ml krve. „Prvodárci se nemusí ničeho obávat. Odběr je bezbolestný a zabere jen zhruba sedm až deset minut” řekla MUDr. Markéta Truhlářová z Ústřední vojenské nemocnice. Krev bude z mobilní transfúzní stanice u pražského metra odvezena do Ústřední vojenské nemocnice na transfuzní oddělení. V laboratoři ji poté otestují, zkontrolují případné infekce, např. žloutenku apod. Pokud krev nebude v pořádku, tak se zlikviduje.

Darovat krev však mohou zájemci v kterékoli transfúzní stanici v České republice. 

Na Andělu bude možné zjistit i svou krevní skupinu. Vzhledem k tomu, že původcem kampaně je výrobce značky parodontax, zaměřené na péči o ústní dutinu, mohou si zájemci také nechat zkontrolovat přítomnost či nepřítomnost plaku na zubech.

Akci na místě podpoří zpěvák a muzikálový herec Vojtěch Drahokoupil.

Může se stát, že někteří zájemci nebudou moci krev darovat, třeba kvůli nízké hladině hemoglobinu v krvi. Nemusí však věšet hlavu, protože dárcovství mohou podpořit i jinak. Do poloviny června se mohou zapojit do akce koupí produktů značky parodontax. Až do 16. června poputují 3 Kč za každý prodaný kus produktů parodontax Českému červenému kříži na podporu projektů spojených s dárcovstvím krve.

 

2 nejčastější mýty na téma darování krve

  • Darování krve bolí

Během odběru krve se používá jen o trochu málo větší jehla, než když vám odebírají krev u praktického lékaře. Jedná se tedy pouze o malé píchnutí. Rozdíl je také v tom, že jehla je v ruce déle.

  • Během darování krve se mohu nakazit HIV nebo jinou infekcí

Každý proces odebírání krve probíhá se sterilními jednorázovými pomůckami, takže žádné riziko přenosu infekcí nehrozí.

 

 

*V České republice. Zdroj: IPSOS, PARODONTAX NAME TEST, 3/19

 

 

 

Zubní pasty parodontax jsou zdravotnické prostředky. Ústní vody parodontax jsou kosmetické přípravky. V případě otázek kontaktujte prosím: GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Czech Republic s.r.o., Hvězdova 1734/2c, 140 00 Praha 4, mail: cz.info@gsk.com. Případné nežádoucí účinky prosím hlaste na: ch.safety@gsk.com. Ochranné známky jsou vlastněné nebo licencované skupinou společností GSK.  ©2019 skupina společností GSK nebo poskytovatel příslušné licence.