Kam se vydat za historií hradů?
Česká republika je země s dlouhou a bohatou historií, překrásnou přírodou, posetá památkami. Předešlé generace nám zanechaly tisíce úžasných památek, z nichž každá má svůj příběh.
K nejoblíbenějším destinacím výletů a túr u nás již tradičně patří hrady a zříceniny. Kam se však nejvíce vyplatí vydat za naší historií? Kde toho uvidíte nejvíce, na kterých hradech zaplatíte vstupné a kolik hradů si už nikdy neprohlédnete?
461 HRADŮ A ZŘÍCENIN
V Památkovém katalogu Národního památkového ústavu se nám pod označením typu stavby "hrad" podařilo nalézt celkem 461 unikátních záznamů o hradech a zříceninách v České republice. Na mapě můžete vidět, kolik z nich najdete v jednotlivých krajích. Nejvyšší koncentrací hradů a zřícenin v zemi se může pochlubit Středočeský kraj s celkem 58 památkami. Za ním následuje Plzeňský kraj (55) a Jihomoravský kraj
s celkem 50 památkami.
Z celkového počtu 461 hradů je možné 388 označit jako zříceniny (84%). Zachovaných hradů a hradů přestavěných na současné zámky zde najdeme 53 (12%). Nejvíce zachovaných hradů najdete v Středočeském kraji (7) a na Vysočině (7). Jednotlivé zříceniny se také výrazně liší stavem zachování. 305 zřícenin má v různé podobě dochované části původní hradní stavby. Na 97 místech však už uvidíte jen terénní náznaky někdejšího hradu.
Součást evropského historického dědictví
Burgenstrasse, známá také jako Hradní stezka, je jedna z nejslavnějších turistických tras Evropy. V závislosti na zvoleném okruhu může mezi Mannheimem a Prahou dosáhnout až 1200km. Na území České republiky prochází 14 hrady, zámky a jedním klášterem od Chebu po Prahu. Z hradů jsou součástí poutě Chebský hrad, hrad Loket, hrad a zámek Bečov, vodní hrad Švihov, hrad Žebrák a hrad Točník, hrad Křivoklát, hrad Karlštejn a Pražský hrad.
CENA VÝLETU DO MINULOSTI
Většina památek je volně přístupná
Ze všech hradů se až 331 (72%) nachází volně v krajině a jsou přístupné bez poplatků a omezení. Celkem 241
z nich je částečně zachovaných v torzální podobě. Našli jsme také šest hradů přístupných zdarma, avšak pouze během návštěvních hodin: hrad Soběslav, hrad Nový Hrad v Olomoučanech, strážní hrádek Zámecká věž
v Karlových Varech, zřícenina hradu Rokštejn v Brtnici, zřícenina hradu Rýzmberk a zřícenina hradu Krupka (Růžový hrádek). Dalších 8 hradů má omezený nebo občasný přístup, a proto doporučujeme možnost prohlídky před návštěvou ověřit. Jsou to hrad Sádek (dnešní zámek) v Čáslavicích, zřícenina hradu Frymburk, zřícenina hradu Kvítkov, zřícenina hradu Starý Bernštejn, zřícenina hradu Roupov, Ústecký hrad, zřícenina hradu Doubravka v Teplicích a zřícenina hradu Kostomlaty.
Celkem 96 hradů vybírá za prohlídku vstupné. Průměrná cena vstupného za nejdražší prohlídkový okruh pro jednoho dospělého je 95Kč, avšak ceny se pohybují od 20Kč například na hradě Strakonice nebo zřícenině hradu Tolštejn, až do 500Kč na Karlštejně. Mezi placenými hrady najdete 18 státních hradů v přímé správě Národního památkového ústavu, jako již zmíněný Karlštejn, nebo třeba zříceninu hradu Házmburk, hrad Švihov, zříceninu hradu Krakovec nebo hrad Točník.
Kostomlaty
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)