Vánoční svátky očima a ušima mazlíčků

Vánoční svátky očima a ušima mazlíčků

Vánoční svátky spolu s koncem roku bývají pro lidi nejoblíbenějším obdobím v roce. Majitelům psů a koček ale nastává období obav, aby vše se svými mazlíčky zvládli v klidu a v pohodě. Jak se připravit na vánoční pokušení a jak čelit silvestrovskému hluku, radí specialistka na výživu značky Fitmin Adéla Palacká.


Cukroví vyměňte za pamlsky

Sladké není pro zvířata vhodné. Jeden kousek lineckého, které není potřeno čokoládou či naplněno kakaovým krémem, až tak neuškodí. Hrozí ale, že si zvíře navykne a bude ho po vás vyžadovat častěji. Konzumace většího množství cukru pak může vést k dalším obtížím, jako je obezita a s tím spojená zátěž kloubů. Navíc cukry škodí slinivce a také zubům. Volte raději přípravu domácího „cukroví“ pro zvířata nebo vašemu psovi či kočce kupte kvalitní přírodní pochoutky, které hezky naaranžujete. Fitmin nabízí pro tuto příležitost jak dárkovou kolekci pochoutek pro psy, tak i ty největší dobrůtky ve Vánočním dárkovém balení pro kočky, ve které najdete přírodní masové pochoutky, kapsičky nebo grain free krmivo pro mlsné kočky. Budete tak mít jistotu, že váš miláček dostane to, co mu neuškodí, a ještě si pochutná.

 

Nebezpečí zvané čokoláda

Kakao je pro psy i kočky nebezpečné, protože obsahuje alkaloid theobromin. Čím tmavší čokoláda, tím vyšší množství theobrominu obsahuje (nejvíce ho tedy najdeme v hořké čokoládě a čokoládě na vaření). Psi tento alkaloid nedokáží metabolizovat tak snadno jako lidé, a proto je pro ně čokoláda riziková. „Malé množství čokolády pravděpodobně nic závažného nezpůsobí, maximálně se objeví příznaky nevolnosti (zvracení či průjem). Ve větším množství už hrozí závažnější obtíže, jako je svalový třes, nepravidelný tlukot srdce, záchvaty a v těch nejzávažnějších případech by čokoláda mohla mít neblahé následky,“ varuje Adéla Palacká.

 

Buďte připraveni

Pokud víte, že vaše zvíře má citlivější žaludek, nebo že se drobným prohřeškům prostě nevyhnete, připravte ho na to s předstihem. Vhodné je zařadit psovi do jídelníčků několik týdnů před svátky výživový doplněk, který podpoří jeho trávení. Vhodným přípravkem je Fitmin dog Purity Zažívání a detoxikace. Ten působí příznivě na trávicí trakt díky obsahu huminových kyselin v podobě účinné látky Humac®, řasy chlorelly, pivovarských kvasnic, Enterococcus faecium a dalších účinných látek.

 

 

Buďte mu oporou, když mu není do skoku

Strach spojený s hlukem a ohňostroji je oprávněný. Zvířata mají totiž mnohem citlivější sluch než lidé a neví, odkud se hluk bere. Když se k němu přidají i světelné efekty, není divu, že jsou nervózní. Obvykle zvíře kňučí/mňouká, třese se a často si zaleze na bezpečné místo. To citlivější pak zpanikaří a je schopno například proskočit i sklem, aby se zachránilo. Buďte tedy připravení, nenechávejte psa běhat na volno (ani po zahradě). Když jdete ven, upevněte mu obojek tak, aby se z něj nemohl vyvléknout a schovejte předměty, o které by se mohlo zranit. Zvíře ukáže strach i tím, že se pomočí, je agresivní a dýchá nepravidelně. Těmto stavům se ne vždy dá předejít, ale můžete je zmírnit. Stačí, když mu budete oporou. Jak na to? Tady jsou univerzální tipy, ale vždy je samozřejmě důležité sledovat chování zvířete, které máte doma a být mu takovou oporou, kterou potřebuje.

 

Co dělat, aby se cítil v bezpečí

  • Zavřete všechna okna a zatáhněte závěsy. Omezíte hluk a světelné záblesky.
  • Pusťte rádio či televizi, ať mu navodíte domácí atmosféru, která je pro něj běžná.
  • Můžete zvíře odvést na místo, kde je nejméně hluku a pokud cítíte, že má na to náladu, zabavte ho hrou nebo jinou aktivitou, kterou běžně provádíte.
  • Nechvalte a nekonejšete ho až moc, zvíře má pak pocit, že je panika oprávněná.
  • Myslete i na to, že se slaví během dne, a proto zvířata včas schovejte. Ideální jsou chaty na horách, kde jsou oslavy trochu poklidnější.