Lucie Vondráčková, Vladimír Polívka a Petra Hřebíčková v obklopení „vlků“

Lucie Vondráčková, Vladimír Polívka a Petra Hřebíčková v obklopení „vlků“

Pes křížený s vlkem po boku 12ti českých a slovenských osobností je hlavním tématem dobročinného kalendáře. Letos se do něj zapojili například Milan Peroutka, Monika Absolonová nebo také herci Jiří Dvořák a Igor Orozovič.


Kalendář neziskové organizace Psí šance spojuje myšlenku vzniku plemene, který se datuje do roku 1955 do Československa a známé tváře, díky kterým dostává celý projekt na mediální známosti, ale i celkové vážnosti.

„Lidé za tímto plemenem často hledají krásu vlka s povahou pudla, což je kombinace, která nejde dohromady,“ usmívá se předsedkyně Psí šance Jana Klouparová. „Nevědomost, nedostatek času a nedůslednost nejčastěji vedou k tomu, že jsou tito psi v prvních třech letech života vráceni chovatelům, odvezeni do Záchranné stanice pro československé vlčáky nebo jednoduše uvázání někde v lese.“ Plemeno, které vzniklo zkřížením německého ovčáka a karpatského vlka pochází z Československa, a je velmi osobité, svéhlavé a temperamentní.

Známé osobnosti již potřetí podporují myšlenku Psí šance tím, že propůjčily své tváře do Jedinečného kalendáře. V něm také najdete jejich vlastní myšlenky, co pro ně zvířata i příroda jako taková znamenají. 

Když jsem byla malá, měli jsme dvě fenky, takové oříšky namixované. Byla to skvělá zkušenost. Pes je plnohodnotným členem rodiny a da vám plnou nálož bezpodmínečné lásky, něhy, věrnosti a srandy, a navíc vás udržuje ve formě,“ říká herečka Petra Hřebíčková.

„Jak se lidé dělí mezi Psomilce a Kočkomilce, patřím spíš k té první skupině. Dědeček má po svém boku psy celý život a doma jsme v tom pokračovali. Chtěl jsem být veterinář a choval jsem opravdu ledacos, ale pes je pes. Akorát moje práce by ho utýrala, takže teď chovám akorát šneka Ambrože. To je hodně tolerantní a nenáročný mazlíček. A je to sympaťák.  Pro mě je příroda božstvo a základ filosofie - jakýkoliv problém lidského bytí lze nějakým způsobem vysvětlit skrze principy, které obecně platí v přírodě. Jsme její součástí a nejsme tak důležití, jak si myslíme. To vědomí mě uklidňuje a usměrňuje,“ svěřil se herec Igor Orozovič

   

 

Právě záchranná stanice pro československé vlčáky v Adamově, kam půjde výtěžek z kalendářů, je jedinou svého druhu v Evropě a na toto plemeno se specializuje již spoustu let. Že to není práce snadná ani dostatečně oceněné, je víc než zřejmé. Majitelé záchranné stanice psům nabízejí resocializaci, uzdravení jak fyzické, tak psychické a následné nalezení nové rodiny. Celý proces je zdlouhavý, a ne vždy se šťastným koncem. Osvěta v podobě Jedinečného kalendáře je jen zlomkem toho, co můžeme všichni udělat, ale i obyčejné šíření může pomoct.  

„Občas koukám na naše zvířata a říkám si, že není možný, že fakt žijou. Že nejsou na baterky. Že jejich vděk
i úzkosti jsou reálný. Že jsou to díla přírody, která, stejně jako my, potřebují jídlo, pití, vzduch a lásku. A tu umí tak krásně vrátit. Vděk, přátelství, společnost, oddanost. A mnohem víc. Vzájemně se od sebe učíme, a to nám dává tolik. Šťastné zvířátko do každé rodiny!” 
doplňuje myšlenku Milan Peroutka.

 

V KALENDÁŘI NAJDETE TĚCHTO DVANÁCT OSOBNOSTÍ:

Herce Jiřího Dvořáka, Igora Orozoviče, Barboru Mottlovou, Petru Hřebíčkovou, Chantal Poullain, Milana Peroutku, Vladimíra Polívku, Milenu Minichovou, zpěvačky Lucii Vondráčkovou, Moniku Absolonovou, známou influencerku Veroniku Kristýnovou alias Matku Veroniku, i fitness trenéra a Muže roku 2016 Pepu Kůrku.

 

Kalendáře můžete již nyní kupovat v předprodeji na e-shopu Psí šance z.s. eshop.psisance.cz.

 

 

 

 

 

Foto kredit: Monika Čupová / Monique Design & Photography 

www.monique-design.com