Nejlepší materiál pro vaši koupelnovou předložku či kobereček

Nejlepší materiál pro vaši koupelnovou předložku či kobereček

Když se rozhodnete trochu si vylepšit interiér, můžete to snadno udělat pomocí nových bytových doplňků. Jedním z těch nejvyužívanějších bývá kusový koberec, který dokáže interiér, jak se patří zútulnit. O kvalitní koberec byste se však měli také náležitě postarat, aby vám dlouho vydržel.


Kusový koberec můžete vybírat z nejrůznějších tvarů, designů a zpracování, což je jistě velmi důležité, ale neměli byste zapomínat ani na kvalitu materiálu. Materiál totiž kromě délky životnosti rozhoduje i o způsobu údržby koberce. Nejčastěji se vyrábí koberečky z akrylu, polyesteru či bavlny.

Nelze s určitostí říci, který materiál je nejlepší, každý má své výhody i nevýhody. Liší se ve způsobu údržby i ve svých vlastnostech. Jisté však je, že si každý z těchto materiálů si našel své příznivce.

Akrylový koberec

Nejčastěji se koberce vyrábí z akrylu, protože se velmi dobře udržují čisté. Další výhodou je široká škála barev
a provedení. Hodí se proto do všech místností ve vašem bytě či domě. Spolehnout se na ně můžete v koupelně, obýváku i dětském pokoji.

Nenechte se zaskočit tím, že bude váš kobereček z počátku pouštět vlas, u akrylových koberců je to zcela normální a po 3 až 4 měsíců to přestane. Aby vám koberec dlouho vydržel, vždy ho vysávejte po směru vlasu
a nepoužívejte vysavače s rotačními kartáči.
Ty by totiž mohly poškodit strukturu koberce. Pokud máte v rodině alergika, pořiďte vysavač pro alergiky, který zamezí poletujícímu prachu. Takový vysavač je vhodný i pro majitele domácích zvířat.

Když se stane nehoda, snažte se reagovat okamžitě, ale klidně. Použijte savé utěrky na odsání tekutiny,
ale nikdy akrylový koberec netřete ani nekartáčujte.
Při čištění postupujte od kraje skvrny do středu, tím zajistíte, že se skvrna nerozmaže.

Pokud je váš koberec ručně tufovaný, neperte ho v pračce, po kontaktu s vodou by mohl zplstnatět. Koberec proto radši přenechte profesionálům, kteří mají k čištění větší stroje, nebo použijte speciální přístroj na čištění koberců.


 

Polyester

Koberečky a předložky vám nabídnou jemnost a měkkost. Polyester se vyznačuje jasností a stálostí barev. Nemusíte se tedy bát, že by koberec ztrácel svůj originální vzhled. Je také odolný proti vodou rozpustným skvrnám. Díky tomu jsou perfektní jako předložky před postel či gauč, protože na ně často stoupáte bosou nohou. Polyesterové koberce se stejně jako ty akrylové velmi dobře udržují. Nejdůležitější je pravidelné vysávání, alespoň jednou týdně a okamžité odstraňování skvrn a pravidelné hloubkové čištění.

Při vysávání odstraníte nečistoty před tím, než proniknou do vlasu a poškodí vlákna. Pravidelným vysáváním odstraníte nečistoty dříve, než proniknou do vlasu koberce a poškodí vlákna. Odhalíte během něj také skvrny, které je vhodné vyčistit vlhkým hadříkem.

Hloubkové čištění koberce odstraní veškerou zašlapanou špínu, ale je důležité ověřit si, že čisticí přípravek je pro váš koberec vhodný. Jinak byste si mohli koberec zničit. Pokud si nejste jisti, kontaktujte profesionální čistírnu, která vám s čištěním pomůže.

Bavlna

Bavlněné koberce jsou skvělou volbou pro interiéry, kde jsou použité přírodními prvky. Takový interiér skvěle doladí a podpoří rustikální i moderní vzhled. Výhodou bavlněných koberečků je i jejich snadná údržba, bavlnu můžete v případě silnějšího znečištění s klidem vyprat v pračce.

U vlny na to však zapomeňte, vlněný koberec chraňte před vlhkostí, která by ho mohla zničit. Nemusíte se však ničeho obávat, péče není příliš složitá, stačí se řídit několika pravidly a váš vlněný koberec bude ve formě. Vlněný koberec pravidelně vysávejte, nedrhněte ho hrubými kartáči, nepoužívejte žádné přípravky s bělidly, barvivy nebo optickými rozjasňovači a nevystavujte koberec přímému agresivnímu slunci. Pokud však chcete mít jistotu, i tady se obraťte na profesionály, kteří se o váš koberec postarají.