Počesku: Kam vyrazit za nejkrásnějšími, ale méně známými hrady a zámky

Počesku: Kam vyrazit za nejkrásnějšími, ale méně známými hrady a zámky


Léto bývá plné výletů, a proto nápady někdy docházejí. A protože Češi milují hrady a zámky, přinášíme přehled těch nejpůvabnějších, ale přitom méně známých. Postupně je představil cestovatelský seriál Počesku z produkce automobilky Toyota, kde zároveň najdete i spoustu další tipů na výlety.

 

Zámek Náměšť nad Oslavou

Východně od Třebíče v údolí řeky Oslavy leží město Náměšť nad Oslavou, kde se nachází i stejnojmenný renesanční zámek, který kdysi býval středověkým hradem. V interiérech je k vidění kolekce vzácných tapisérií, při prohlídce nahlédnete také do kaple či do knihovny s krásnou freskovou výzdobou. Nevynechejte ani nádvoří s fontánou, malou francouzskou zahradu a anglický park.

 

Zámek Zruč nad Sázavou

Zručský zámek býval až do 18. století, kdy vyhořel, středověkým hradem, což dodnes připomínají zbytky hradeb v krásně opečovávaném zámeckém parku. V 19. století byl pak přestavěn na zámek ve stylu romantismu. Projít se tu můžete kdykoli, ale znovu se sem vraťte na jaře nebo v létě, klidně i s dětmi - pokud je nebude bavit prohlídkový okruh, vezměte je do podkroví, do Země lega a panenek.

 

Zámek Blatná

Nádherný zámek obklopený vodním kanálem je kouzelný zevnitř i zvenčí. Prohlédnout si tu můžete orientální, barokní i empírový salonek, v anglickém parku, který je přístupný celoročně se budete cítit jako v pohádce. Doslova. Natáčela se tu totiž pohádka Šíleně smutná princezna. Chovají tu navíc daňka skvrnitého, kterého si můžete prohlédnout v místní oboře.

 

Zámek Litomyšl

Vydejte se do místního renesančního zámku, ale udělejte si čas i na odpočinek v jeho krásných zahradách, kde si můžete dát kávu a zmrzlinu v malé kavárně, nebo rovnou piknik na dece, a mezitím můžete obdivovat sochy Olbrama Zoubka.

Andělská Hora

Zříceninu hradu z přelomu 14. a 15. století najdete nad stejnojmenným městečkem. Její pravidelná trojúhelníková dispozice je velmi rozlehlá a výhodou je, že nabízí výhledy do všech stran, zejména na nedaleké Doupovské hory. V roce 1786 se tu prý procházel i Johann Wolfgang Goethe.

 

Bečov nad Teplou

Hrad a zámek Bečov nad Teplou zase patří k našim nejzachovalejším památkám. Počátkem 18. století byl totiž majestátní hrad přestavěn na barokní zámek. Pyšní se navíc unikátní památkou evropského významu - relikviářem sv. Maura, který se stářím a hodnotou blíží českým korunovačním klenotům.

Zámek Raduň

Původně šlo o středověkou tvrz, z níž se ale v 16. století stal renesanční zámek. V první polovině 19. století se pak renesanční styl proměnil na pozdně klasicistní. Sloužil jako letní rezidence, a tak vás prohlídkové trasy provedou knížecím apartmánem, společenskými salony i dětskými pokoji. Určitě se projděte zahradou
a navštivte také místní oranžerii.

Zámek Mitrowicz

Zámek Hluboká nad Vltavou sice patří k nejkrásnějším na světě, ale také k nejnavštěvovanějším. Pokud jste tu už byli, nebo hledáte něco trochu klidnějšího, v okolí Českých Budějovic, u řeky Lužnice, najdete například romantický zámek Mitrowicz z 16. století s krásnou zahradou. Dá se tu dokonce i ubytovat a pokoje jsou velmi vkusné a stylové.

 

 

Nejen na výlety přírodou a českou krajinou je ideální ekologický hybridní pohon, který najdete například
v modelu C-HR od Toyoty. Pohodlně se s ním svezete s průměrnou spotřebou kolem čtyř litrů na 100 kilometrů, ve městě přitom dokonce úplně zadarmo a bez emisí. Máte-li velkou rodinu a spoustu věcí, vyměňte jej za oblíbené SUV, model RAV4, který je rovněž k dostání s šetrným hybridním pohonem, anebo ve variantě Plug-in Hybrid, který funguje podobně, jen se zároveň dá i nabíjet. Jeho spotřeba tedy činí pouhý 1 litr na 100 kilometrů.