Vysoký krevní tlak, léto a cestování

Vysoký krevní tlak, léto a cestování


Letošní jaro s lidmi citlivými na tlak asi pěkně zatočilo. Neustálé změny počasí se u některých lidí projevují pocity malátnosti. Vysoké teploty zase značně zatěžují kardiovaskulární systém a především srdce, což je problém pro ty z nás, kteří trpí vysokým krevním tlakem.  Pokud tedy v létě vyrazíte na cesty, zvláště pak na horký jih, nezapomeňte na své léky a také si, pokud jste hypertonici, nezapomeňte zabalit svůj tlakoměr.

 

Cestování se bát nemusíte

Pacienti, kteří trpí vysokým krevním tlakem, mohou vést běžný život téměř bez jakýchkoli omezení. Tak je tomu v případě, že užívají lékařem předepsané léky pravidelně. Nemusí se ani obávat cestování. S malou výjimkou. „Jako každé léky, mají i ty na snižování krevního tlaku své nežádoucí účinky. Při stresových situacích, jako může být pro mnoho lidí například cesta letadlem, kdy dochází ke změně tlaku a dehydrataci organismu, se může tlak zvýšit a stávající terapie pak funguje odlišně. Většinou ale dochází jen ke snížení účinku léků a pacienti pak pociťují závratě, bolesti hlavy a únavu. Problém, který ale často při cestování nastává, je ten, že si lidé nevezmou dostatečný počet prášků, špatně si je spočítají a poté je v zahraničí jen těžko shání. Cestování samo o sobě by nemělo být problém,“ vysvětluje MUDr. Jan Večeř z Interny-neurologie s.r.o.  Pokud máte problémy s krevním tlakem a chcete se např. před cestou poradit s odborníkem, můžete využít bezplatné poradny a zeptat se odborného lékaře např. na stránkách www.rady-lekare.cz.

 

Vedro srdci nepomáhá, je třeba se chránit.

Všichni víme, kdy to nejvíc peče, u moře na pláži nebo na horách pak xnásob. Nejen lidé s nemocným srdcem, ale každý by se měl raději vyhýbat přímému slunci především v době mezi 11. a 15. hodinou, kdy jsou jeho paprsky nejsilnější, protože je i zvýšené nebezpečí vzniku rakoviny kůže. Pokud máte doma či na hotelu k dispozici klimatizaci, dávejte si pozor zejména na nastavení vhodné teploty. Klimatizace sice nabízí příjemné osvěžení, ale v horkých dnech ji nenastavujte na příliš nízko. Ideální je teplota kolem 24 ᵒC. Organismus se totiž hůře vyrovnává s teplotním šokem při náhlém přechodem z horka do chladu a naopak. Rychlá změna teplot tak může způsobit řadu zdravotních komplikací. Tento problém nastává i při jízdě autem, řada lidí se pak v létě diví, proč dostali třeba angínu, rýmu nebo zánět průdušek.

 

Pijte vodu a měřte si tlak

Základní prevencí v letní období je samozřejmě dostatečný příjem tekutin, nejlépe pak čisté vody. Dáte-li si každou půlhodinku jednu skleničku, budete mít svůj pitný režim pod kontrolou. Při větších vedrech nebo při fyzické námaze příjem tekutin ještě zvyšte, a to zhruba dvojnásobě. Mějte ale na paměti, že nic se nemá přehánět. Nadměrným množstvím tekutin můžete zatížit ledviny i srdečně-cévní systém. Internista prof. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D. k tomu dodává: „Při vysokých letních teplotách platí obecná pravidla a selský rozum. V tropickém počasí by se pacienti léčení s vysokým krevním tlakem rozhodně měli vyvarovat zvýšené psychické nebo fyzické námahy a samozřejmě, jako celá populace, dodržovat pitný režim“.


„Častější domácí měření není v letních měsících obecně nutné, jistě je však vhodné při nově vzniklých obtížích. Může napomoci při rozhodování o dostatečnosti léčby případně při úvaze o nutnosti změn terapie,“ vysvětluje kardiolog Michal Vrablík. Dnes jsou v lékárnách běžně k dostání tlakoměry pro domácí měření, které je vhodné mít při ruce, tlak sledovat a zapisovat si naměřené hodnoty, obdobně, jako je tomu u měření hmotnosti či cholesterolu. Přístroj může používat celá rodina a je investicí, která se rozhodně vyplatí. „Domácí měření se musí provádět podle jasných pravidel a správně, jinak výsledky mohou spíše pacienta stresovat a situaci zhoršovat. Nezbytným předpokladem je použití kvalitních tlakoměrů (ideálně OMRON vybavených Intelli manžetou), které jsou uživatelsky příjemné a na výsledky měření se lze spolehnout,“ dodává kardiolog.  

 

Více informací najdete na stránkách www.krevnitlak.cz.