Halloween už dávno není jen o dlabání dýní

Halloween už dávno není jen o dlabání dýní

Nalaďte se na nejděsivější období v roce


Co se vám vybaví, když se řekne Halloween? Někomu vydlabané dýně a možná nějaká strašidelná party, pro jiného je to jen další svátek, který přišel z Ameriky. Není to však úplně pravda, halloweenská tradice má totiž daleko hlubší kořeny, tajemnost a děsivost v ní nechybí. Ačkoliv mají v České republice stále mnohem hlubší význam Dušičky, Halloween se těší oblibě především mezi mladší generací.

 

Halloween je původně keltský svátek, jehož historie sahá až do doby před naším letopočtem. Název vznikl zkrácením anglického spojení „All Hallows´Eve“, což znamená „předvečer Všech svatých“.

 

Vydlabejte si ochránce domu

Halloweenské zvyky k nám pronikly postupně. Začalo to dlabáním dýní, které měly představovat malé oltáře,
v nichž uvnitř zapálené svíčky osvěcovaly cestu koledníkům a také zemřelým, jejichž duše se dle pověstí v tuto noc vracejí a hledají pomoc, aby se mohli vrátit zpět do říše mrtvých. Aby kolem domu nebloudili zlí duchové, měla by být dýně co nejstrašidelnější. V Americe jsou nazývány „Jack-o´-lantern“ neboli Jackova lucerna. Podle prastaré legendy žil kdysi Hrozný Jack, neskutečně zlý a krutý muž, kterého nechtěli ani v pekle. Nezbývá mu, než bloudit s vydlabanou dýní a hledat společníka.

 

Kostýmy, jídlo a pití. Značka: co nejděsivější

Postupem času si lidé vytvořili tradici halloweenské koledy, která se objevuje někdy od roku 1950. Ve velkých městech se často pořádají i soutěžní průvody o nejoriginálnější masku. Do strašidelných kostýmů se oblékají především děti, například nejoblíbenějším dětským kostýmem na nákupním rádci Heureka je Bílý duch. Jedna z jeho variant dokonce svítí ve tmě, kdo jej vynese, stane se zaručeně hvězdou každého karnevalu. Populární jsou halloweenské večírky i mezi dospělými. „Ti si tolik nepotrpí na kostýmech, o to více se ale vyřádí na líčení. Trendy jsou speciální barvy, kterými si na obličej nakreslíte třeba krvácející rány. K dotažení děsivého looku
k dokonalosti nesmí chybět kontaktní čočky všemožných barev a tvarů,“
říká Adéla Berková z nákupního rádce Heureka.

A co je ve zvyku na strašidelné party podávat? K jídlu se servírují tradiční pečené mumie, čarodějnické prsty nebo čokoládové hřbitovy. Jako drink si dopřejte například Drákulův krvavý punč. Vše pro tu správnou strašidelnou party seženete rychle a bez práce, stačí si to vyheurekovat.

 

Sílící čarodějná moc

Koledu, která se uchytila především v Americe, provází pořekadlo „Trick-or-treating“ neboli „Koledu, nebo něco provedu“. Kostýmy jsou dnes sice jen pro zábavu, avšak v dávných dobách Keltové věřili, že jim masky pomohou zmást zlé duchy, které prý na cestách doprovázely čarodějnice, jejichž moc v tuto noc sílila. Za jejich mazlíčky jsou považovány černé kočky, které byly uctívány již Egypťany. Během halloweenské noci se prolíná svět živých a mrtvých, stát se tedy může cokoliv, buďte proto ve střehu.

 

Jak si jednoduše nalíčit dokonalý halloweenský look

  1. Nejdříve začněte s líčením očí, které si důkladně orámujte tmavě fialovými či hnědými stíny. Ty se nebojte protáhnout až k obočí.
  2. V druhém kroku dodejte obličeji mrtvolný bílý vzhled. Nevynechejte ani krk a hrudník. Krycí barvy bývají vodou ředitelné, intenzitu sytosti si tedy můžete namíchat.
  3. Následně se vrhněte na konturování – veďte štětcem jednu dlouhou tmavou linku od konce uší až po rty, na které ledabyle naneste fialovou či černou rtěnku, kterou prstem rozmažte i mimo linii rtů.
  4. Špičku nosu si pomocí štětce „ušpiňte“ černou barvou, kterou nanášejte do ztracena až ke kořeni nosu.
  5. Celkový look podtrhněte šperky, ozdobami do vlasů či nalepením umělých jizev.