Víte, jak může estrogen ovlivnit ženské tělo?
Od chvíle, kdy začnete dospívat, a často ještě předtím, než si uvědomíte, co se děje, vás ovládnou hormony. Jste-li žena, zejména díky měsíčnímu cyklu může příliv a odliv hormonů proudících vaším organismem ovlivnit váš život mnoha způsoby. Od menstruace a těhotenství až po perimenopauzu (předstupeň menopauzy), menopauzu a další období udržují vaše hormony velkou část funkcí vašeho těla.
Ačkoli jsou přítomny u obou pohlaví, estrogen je považován za "ženský hormon", pravděpodobně proto, že ho ženy produkují více a jsou na něm závislé při reprodukčních funkcích. Estrogen však řídí mnohem víc než jen vaši schopnost otěhotnět. Po celý život je vaše tělo závislé na estrogenu, aby bylo zdravé a silné.
Estrogen se tvoří ve vaječnících, ve žlutém tělísku a v placentě. Jeho malé množství vzniká také
v nadledvinkách, tukové tkáni, prsech a v játrech. Přijímat ho můžeme ale také v potravě, potravinových doplňcích nebo lécích.
3 hlavní typy estrogenů
V závislosti na životním období produkuje vaše tělo různé typy a množství estrogenu ve snaze udržet rovnováhu. Typy estrogenů a jejich primární funkce jsou následující:
Estradiol, známý také jako E3 se vyskytuje u žen v období mezi pubertou a nástupem menopauzy. Množství, které produkují vaječníky, může stoupat nebo klesat v závislosti na tom, v jaké fázi menstruačního cyklu se nacházíte.
Hlavně v těhotenství je důležitý estriol. U žen, které nejsou těhotné, se vyskytuje ve stejné míře jako u mužů nebo u žen po menopauze. K jeho tvorbě dochází v placentě a jeho hladina narůstá od osmého týdne těhotenství až do porodu.
Další druh estrogenu, estron, je z této trojice estrogenů nejslabší. Je ho potřeba hlavně v období menopauzy, když už nejsou aktivní vaječníky.
Optimální hladina estrogenu
Hladina estrogenu během menstruačního cyklu přirozeně kolísá. Měření hladin estrogenu v těle vám může pomoci získat lepší přehled o vaší plodnosti v průběhu měsíce. Optimální hladina v ženském těle je 43 – 180 pg/ml. U mužů je jeho hladina samozřejmě o dost nižší. Aby mohlo naše tělo fungovat tak, jak má, musí být hladina estrogenu i dalších hormonů v rovnováze. Pokud vše funguje správně, tělo ví, jaké množství estrogenů potřebuje a samo si ho reguluje.
Co způsobuje nízkou hladinu estrogenu?
Estrogen je produkován především ve vaječnících. Cokoli, co ovlivňuje vaječníky, ovlivňuje produkci estrogenu. U mladých žen může být nízká hladina estrogenu způsobena:
- nadměrným cvičením
- poruchami příjmu potravy, jako je anorexie
- špatně fungující hypofýza
- předčasné selhání vaječníků, které může být důsledkem genetických poruch, toxinů nebo autoimunitního onemocnění
- Turnerův syndrom
- chronické onemocnění ledvin
U žen starších 40 let může být nízká hladina estrogenu známkou blížící se menopauzy. Toto období přechodu se nazývá perimenopauza. Během perimenopauzy vaše vaječníky však stále produkují estrogen, pouze v nižších hladinách. Produkce se poté bude nadále zpomalovat, dokud nedosáhnete menopauzy.
Estrogeny rostlinného původu
Estrogeny rostlinného původu jsou uváděny na trh jako "přírodní" nebo "bezpečnější" alternativa hormonů pro zmírnění příznaků menopauzy. Fytoestrogeny se nacházejí v mnoha potravinách, včetně sóji, cizrny, čočky, lněného semínka, čočky, obilovin, ovoce, zeleniny a červeného jetele. Dnes tyto látky naleznete i v lécích
a potravinových doplňcích.
Andělika čínská
Andělika čínská, známá také pod názvem Dong Quai, je v Číně nejčastěji předepisovanou bylinou. Své místo má v tradiční čínské medicíně, která oddenky této byliny užívá už tisíce let. Udržuje přirozenou hormonální rovnováhu, její kořen obsahuje velké množství esenciálních olejů, organických kyselin a jejich esterů a také vitamínů, aminokyselin a sacharidů. Dokáže ovlivnit a upravit menstruační cyklus, je účinným antioxidantem
a vliv má také na velikost prsů.
Zralé ženy zajímají zejména její hormonální účinky. Pomáhá odstraňovat suchost v pochvě a je účinná i proti návalům horka. Celkově zklidňuje a osvěžuje. Vliv má i na psychiku, snižuje podrážděnost a pomáhá
s nespavostí. „Působí také na krevní oběh a krvetvorbu. Užívá se i při cukrovce, onemocněních ledvin a křečových stavech. Ale pozor, pokud užíváte léky na ředění krve, raději se andělice vyhněte,“ prozrazuje David Buchta, propagátor zdravého životního stylu ze společnosti PRIMULUS.
Sója
V sóji najdeme biologicky aktivní látky, které pomáhají udržet hormonální rovnováhu v těle. Má totiž vysoký podíl již zmíněných fytoestrogenů. Sója je také významným zdrojem rostlinných bílkovin, pro které si ji oblíbili především vegetariáni a vegani.
Ořechy
Další z potravin, které obsahují rostlinné estrogeny ve větším množství, jsou oříšky. Nejvíce jich najdeme ve vlašských ořeších, pistáciích a arašídech. Ořechy jsou také bohaté na zdravé tuky a minerály, které podporují plodnost.
TIP: Doplněk stravy Feminus
Doplněk stravy pro ženy. Díky přírodnímu složení se zaměřuje na posílení imunitního systému a udržení dobrého sexuálního zdraví. Přispívá také ke správnému posílení imunitního systému, močové soustavy, reprodukčního systému a k hormonální rovnováze. Snižuje míru únavy a vyčerpání. Jedná se o přírodní produkt obsahující ověřené látky pro optimalizaci ženského hormonu estrogen.
Zakoupit jej lze na e-shopu za cenu 569 Kč za balení na jeden měsíc.
Re: Víte, jak může estrogen ovlivnit ženské tělo?
Natalie (host) / před 3 lety 25.12.2021 14:42
o toto jsem se nikdy nezajímala, ale v mem těle je asi všechno jak má být. Protože sex je skvělá, máme ho každý den a použivame i intimní hračky