Využijte zavařeniny z léta a dopřejte si sladké osvěžení!
Leží vám ve spíži stále spousta zavařenin z letních měsíců a hledáte způsob, jak je upotřebit? Nezůstávejte jen u marmelád namazaných na chlebu ke snídani a připravte si sladké osvěžení, které se do prvních jarních dnů skvěle hodí. Vsaďte na naše tipy a uvidíte, že sklidíte úspěch třeba u nečekané návštěvy!
Ať už jste milovníci marmelád, džemů či kompotů, to, co v létě zavaříte, v zimě jako když najdete. Kromě těchto ovocných pokladů budete k přípravě dobrot podle našich receptů potřebovat i další suroviny. Během jejich nákupu nezapomínejte dbát na kvalitu a při výběru dejte přednost lokálním bioproduktům pocházejícím z ekologického zemědělství. Pokud se chcete o biopotravinách a jejich produkci dozvědět více, navštivte stránky myjsmebio.cz. Seznam ekofarem hospodařících v souladu s přírodou najdete na kamprobio.cz
a lovime.bio.
Svěží rybízový koláč
Pustíte-li se do pečení, nebojte se experimentovat a zkuste pro tentokrát před klasickou pšeničnou moukou upřednostnit jinou alternativu. Možností máte nespočet a vsadit můžete na nutričně bohatší verze. Vyzkoušejte třeba špaldovou, žitnou nebo pohankovou mouku a přesvědčte se, že i méně obvyklé varianty mají něco do sebe. Během jejich výběru ale buďte obezřetní a na obalu hledejte logo biozebry či biolistu. Jedině tato označení zaručí, že se jedná o bio kvalitu.
Ingredience
- 250 g bio mouky
- 150 g bio másla
- 1 bio vejce
- 80 g cukru moučka v bio kvalitě
- bio rybízová marmeláda
- bílek z bio vejce
- plátky bio mandlí
Mouku spolu s cukrem prosejte, přidejte vejce, máslo a vypracujte hladké těsto. Přibližně hodinu nechte odležet v lednici. Troubu předehřejte na 180 stupňů, připravte si koláčovou formu a vymažte ji máslem. Z těsta vyválejte plát, přendejte jej do formy, jemně vmáčkněte a přebytečné těsto odkrojte. Na dno koláče rovnoměrně rozetřete marmeládu. Odřezky těsta vyválejte, nakrájejte na proužky a pokládejte rovnoměr ně na vrstvu marmelády do tvaru mřížky. Koláč potřete bílkem a po obvodu posypte plátky mandlí. Pečte v troubě dozlatova přibližně 35-40 minut.
Domácí borůvkovo-malinová limonáda
Pokud na přípravu složitějšího receptu nemáte dostatek času, nevadí. Návštěvu můžete pohostit i poctivou domácí limonádou, kterou máte hotovou během pár minut. Připravte si třeba borůvkovo-malinovou, která vás navíc dokonale naladí na nadcházející hřejivé dny.
Ingredience
- bio borůvkový džem
- mražené maliny v bio kvalitě
- šťáva z bio citronu
- ledová tříšť
- soda
- bazalka nebo máta v bio kvalitě na dozdobení
Na dno skleničky poklademe borůvkový džem. Přidáme hrst mražených malin a navrstvíme ledovou tříšť. Podle chuti přidáme citronovou šťávu a zalijeme sodou. Směs pořádně promícháme a v závěru dozdobíme lístky bazalky nebo máty.
TIP na závěr: Nejrůznější chutné zavařeniny jako marmelády či džemy, ale také například sirupy i bylinky, a to vše v bio kvalitě, seženete například na Ekofarmě Vlkaneč. Více informací zde.
Kupujte BIO. Pro budoucnost!
Chceme-li podpořit lokální ekonomiku, není nám lhostejná příroda a životní prostředí, a navíc myslíme na budoucnost naši i našich dětí, měli bychom na to dbát zejména v uličkách mezi nákupními regály. Správným krokem, jak podpořit ekologické zemědělce, kteří přirozeně pečují o půdu, krajinu a hospodářská zvířata s maximální ohleduplností, je totiž nákup jejich bioproduktů. Tím, že zvolíme lokálního dodavatele, máme navíc jistotu, že bioprodukty neputovaly dlouhé kilometry přes půl světa. Distribuční cesty a dojezdové vzdálenosti jsou velmi krátké. To pomůže nejen přírodě, ale rovněž nám i budoucím generacím.
Co je BIO?
BIO je certifikovaný systém hospodaření podložený národní i evropskou legislativou s vlastním kontrolním systémem garantovaným ze strany státu. BIO může být pouze ta potravina, která splňuje zákonem dané
a státem kontrolované požadavky pro ekologické zemědělství. To je založeno na pestrém osevním postupu a péči o půdu. Pole jsou plná života, nepoužívají se na nich umělá hnojiva, pesticidy, geneticky modifikované organismy ani jiné chemické postřiky. Zvířata nejsou pouze využívána, ale je o ně s láskou pečováno. Produkce biopotravin v ekologickém zemědělství přírodu neničí. Naopak ji zlepšuje a uchovává pro příští generace.
Bioprodukty jsou vždy viditelně označené logy, která smí používat pouze ti producenti, již dodržují přesné legislativní zásady ekologické produkce. Systém prověřování je nastaven tak, že minimálně jednou za rok projde celý řetězec od prvovýroby až po distribuci kompletní speciální kontrolou.
Jaká loga se používají k označení biopotravin?
Národní značení
Je-li na vámi vybrané potravině logo biozebry s nápisem „Produkt ekologického zemědělství“, můžete si být jisti, že poslední úpravu tohoto výrobku – ať už výrobu, zpracování, či balení – provedl subjekt certifikovaný českou kontrolní organizací. Která organizace certifikaci v ČR provedla, zjistíte jednoduše. Stačí se podívat na číselný kód ve tvaru „CZ-BIO-xxx“, jenž najdete u loga biozebry.
Evropské značení
Pokud výrobek pochází ze zemí Evropské unie, musí být označen biolistem, číselným kódem kontrolní organizace a také informací o původu surovin. Ten se obvykle uvádí ve formátu „EU“, nebo „mimo EU“ společně s názvem země, ve které byly vyprodukovány všechny použité suroviny.
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)