Jak vybrat brýle podle tvaru obličeje

Jak vybrat brýle podle tvaru obličeje


Proč někoho brýle rozzáří a na jiném vypadají poměrně nezajímavě? Odpovědí může být fakt, že někdo se při výběru brýlí řídí typologií svého obličeje. Vhodně zvolené brýle totiž dokáží opticky podtrhnout přednosti
a naopak kompenzovat drobné nedostatky. Pojďme si prozradit, jaké druhy z vás udělají „brýlovou královnu“.

 

Rozlišujeme 4 základní typy obličeje: hranatý, kulatý, oválný a srdcovitý. Kdybychom vzali jedny jediné vybrané brýle a nasadili je na různě tvarované tváře, na každé by vypadaly jinak. Jednomu by slušely, jiný by v nich vypadal nevýrazně a u dalšího by bohužel zdůraznily asymetrie, které spíše toužíme vybalancovat.

Do tajů výběru brýlí podle tvaru obličeje nás zasvětila Klára Kašparová DiS., diplomovaný oční optik OptikDoDomu.cz, výrobce a prodejce slunečních a dioptrických brýlí, který poskytuje službu objednat si vyškoleného optika zdarma přímo domů.

 
Hranatý tvar obličeje

„Pokud máte hranatý obličej s ostřejšími liniemi, zhruba stejně širokým čelem, lícními kostmi a bradou, budou vám pravděpodobně slušet oválné brýle. Zjemníte tak ostřejší rysy hranatých linií a docílíte jemnějších proporcí. Nicméně kromě tvaru oválného vám budou slušet i kulatější a retro brýle.“

Nemusíte se bát experimentovat a vybrat si i netradiční tvar a barvu. K vašemu obličeji si totiž můžete dovolit výrazné, barevné a mohutné obruby.

 

Doporučujeme: Sluneční brýle: Icona Papaja

 

 Kulatý tvar obličeje

Váš obličej je zhruba stejně široký jako dlouhý. Proto je u vašeho typu obličeje třeba docílit toho, aby vypadal užší a delší.

„Vyzkoušejte dioptrické brýle s úzkými rámy, hranatějšími okraji anebo také obdélníkový tvar obrouček. Zeštíhlit kulatý obličej můžete brýlemi s výraznější horní obrubou. Vyhněte se kulatým obroučkám, které váš obličej ještě více zakulatí.“

 

Doporučujeme: Sluneční brýle: Icona Marafa

 
Oválný tvar obličeje

Máte jen o trochu širší lícní kosti a směrem k čelu a bradě se váš obličej zužuje. Tento typ obličeje se považuje za ideální, protože je symetrický.

„Pro oválný obličej se vybírají dioptrické brýle celkem snadno. Pravděpodobně vám bude slušet jakýkoliv typ brýlí. Mohu doporučit zejména podlouhlé a oblé obruby, které kopírují tvar obočí. Volte brýle s detaily na stranicích, které zaujmou a upoutají pozornost.“

 

Doporučujeme: Sluneční brýle: Icona Watamu

 
Srdcovitý tvar obličeje

Váš obličej je nejširší v oblasti čela a směrem dolů k čelisti se zužuje a přechází až do špičaté brady.

„Hledejte především vzdušné obroučky, které zjemní váš vzhled a nejsou příliš výrazné. S minimalizováním širokého čela vám zase pomohou lehké a oblé rámy,“ dodává Klára Kašparová DiS., diplomovaný oční optik OptikDoDomu.cz.

 

Doporučujeme: Sluneční brýle: Icona Barsa