Hubněte pomocí kontroly porcí

Hubněte pomocí kontroly porcí

Vaříte si sebelepší a sebezdravější jídla, hlídáte si pečlivě kalorické hodnoty jednotlivých potravin, a přesto se ručička na váze nepohnula ani o píď. Čím to je? Možná jíte příliš velké porce! Pokud chcete zhubnout, je třeba nejen zaměnit tučné a nezdravé po


Vaříte si sebelepší a sebezdravější jídla, hlídáte si pečlivě kalorické hodnoty jednotlivých potravin, a přesto se ručička na váze nepohnula ani o píď. Čím to je? Možná jíte příliš velké porce! rs_hubnete pomoci kontroly porci4 Pokud chcete zhubnout, je třeba nejen zaměnit tučné a nezdravé potraviny za ty prospěšné a zdravé, ale také se naučit omezovat porce. Jak je známo, snadněji se hubne tomu, kdo jí 5-6 menších porcí jídla během dne.

rs_hubnete pomoci kontroly porci5Jezte soustředěně

Naložte si polovinu porce jídla, které jste zvyklá jíst nebo si myslíte, že chcete. Jezte pomalu a plně se na jídlo soustřeďte. Pokud se stravujete na pochodu, u počítače nebo během pětiminutové přestávky, jednak si jídlo pořádně nevychutnáte a po chvilce budete mít zase hlad, a jednak nepoznáte, kdy už má vaše tělo dost a snadno se přejíte.

Porce v restauracích

Vydáte-li se do restaurace, kde servírují velké porce, požádejte si o krabičku s sebou, a ještě než začnete jíst, si polovinu (nanejvýš třetinu) porce odložte na později. Je-li to možné, objednání polovičních (dětských) porcí vám ušetří nejen kalorie, ale kolem 35 procent ceny. Vyhýbejte se „sněz-co-můžeš“ restauracím a bufetům, kde si můžete přidávat. Tam vás totiž budou trápit všechny lákavé barvy, vůně a chutě a než se nadějete, budete plná.

Pijte vodu a jezte salát

Dáte-li si před hlavním chodem plnou sklenici vody nebo hlávkový salát, budete mít menší hlad a spořádáte méně jídla.

rs_hubnete pomoci kontroly porci1Kontrola pomocí nádobí

Psychologicky příjemnější variantou pro zmenšení porcí je servírování jídla na menší talířky. Jste-li zvyklá mít jídlo po celém talíři, nechte to tak, jen si pokrm naložte na salátový nebo dezertový talířek. Mnoho lidí také doporučuje používání menších příborů (naberete méně jídla a jíte pomaleji).

Nakupujte „v malém“

Neobejdete se bez svých milovaných sladkostí? Nemusíte se s nimi úplně rozloučit, jen je nakupujte v menších baleních. Co nemáte doma, to nespořádáte, proto si raději kupte čokoládovou tyčinku než 200g balení. Stejně tak bude lepší si např. na medovník zajít do kavárny, než si koupit celý dort, který bude lákat k neustálému ukrajování.

rs_hubnete pomoci kontroly porci6Hrstka je tak akorát

Doslechnout jste se už mohla i o velikosti porcí, určované podle velikosti ruky (hrsti). Stanovit svůj limit můžete i pomocí kalorických tabulek a kuchyňských vah: přidáte jen tolik gramů jídla, kolik nepřekročí žádanou energetickou hodnotu. Text: Natalie K.