Vaříte si do práce? Máme pro vás 15 tipů na super zdravé obědy

Vaříte si do práce? Máme pro vás 15 tipů na super zdravé obědy


Společné obědy s kolegy z práce bývají fajn. Přijdete na jiné myšlenky, pustíte práci z hlavy a poznáte kolegy
z jiné stránky. S obsahem oběda, jeho kalorickou hodnotou ani složením nic nenaděláte. Pokud držíte dietu, jsou společné obědy v restauracích past, do které se nechcete chytit. 

Jediné řešení je každodenní plánování jídel. Připravte si doma oběd do krabičky a přineste si ho do práce. Budete mít kontrolu nad tím, co jíte a nakonec ještě ušetříte. Není dobré obědy odbývat jen krájenou zeleninou
a zaplácnout se pečivem. Tělo potřebuje daleko více. Navařte si jídla ve větším množství předem, abyste nemuseli každý den trávit čas kuchtěním. Připravte si jídla, která se nemusí ohřívat. Nevíte, co si vařit do práce? 

Inspirujte se našimi recepty. S těmito obědy si vystačíte na cestách a víkendových výletech. Dobře se převáží různé karbanátky, tortilly a závitky. Bez ohřevu se obejdou také oblíbené těstovinové saláty. 

Placky a karbanátky

Placky jsou univerzální obědy do práce i na cesty. Můžete je ohřívat, nebo jíst studené.  Nemusíte se bát, že je
z krabičky budete vysypávat po drobcích, nebo že vám vytečou do kabelky, batohu. Prostě placky. Jednoduše
a chutně. 

1.) Brokolicové placky

Brokolicové placky jsou vděčné jídlo na oběd, i jako svačina pro děti. I na ingredience jsou velmi nenáročné. Stačí brokolice, vejce a koření. Brokolice je zdrojem vlákniny, může vám pomoci se stabilizací střevní činnosti. Je také zdrojem hořčíku, minerálů pro činnost svalů a nervových vzruchů. Hledáte, jak na to? Inspirujte se pro dietní oběd naším receptem.

2.) Cuketové placky

Cuketa je fajn. Její chuť je sama o sobě nijaká. Když k ní přidáte česnek a koření, budete mít skvělý základ na křupavé placky. V dužině obsahuje cuketa antioxidanty, je nízkokalorická a až z 90 % je tvořena z vody. Má močopudné účinky a z těla prý odstraňuje toxiny. Přínosem má být pro lidi s revmatismem, dnou a problémy
s klouby. 

Rada! Pokud má cuketa hořkou chuť, nejezte ji. Může obsahovat toxické steroidy kukurbitaciny, které jsou jedovaté. Konzumace takové cukety může odstartovat zažívací potíže, nebo dokonce skončit smrtí. 

3.) Kapustové karbanátky

Neumíte si představit, jak využít tuto malou kulatou zeleninu? Vzpomínáte na časy školní jídelny, kdy se do vás snažili dostat tuto kouli v polévce. Od té doby jste o kapustu nezavadili. Chyba. Křupavé karbanátky z kapusty napraví potravině reputaci. Kapusta obsahuje vitamín C, A, B6 a je proto pomocníkem pro naši nervovou soustavuNáš recept.

Omelety

Vytvořte si jednoduchý oběd v podobě omelety. Vaječnou omeletu udělejte jenom z bílků pro extra porci bílkovin. Proteinové omelety vás zasytí na dlouhou dobu. Čím je budete plnit, je jen na vaší fantazii. Takto můžete mít na dva až tři obědy vystaráno. Vždy stačí obměnit náplň

4.) Omeleta s restovanou zeleninou

Vyzkoušejte omeletu se zeleninou. Fantazii kombinací se meze nekladou. U ketonové diety se držte povolených potravin. V zelenině jsou to např. zelené fazolky, ředkvičky, cuketa, špenát, lilek, zelená paprika, houby. Zeleninu orestujte na pánvi, nebo hoďte na gril.  KetoMix recept.

5.) Omeleta s houbami

Houby obsahují velké množství minerálních látek např. hořčík, fosfor, zinek, vápník a vitamíny A, B, D, které získávají ze slunečního záření. Na posílení imunity v podzimním nečase jsou ideální. Recept naleznete zde.

6.) Omeleta na čínský způsob

Nebojte se do palačinek použít bylinky nebo chilli papričky. Další zdravá varianta je omeleta na čínský způsob. Recept KetoMix naleznete zde.

 

Kuřecí maso

Libové kuřecí maso je důležitý zdroj bílkovin. 100 gramů kuřecích prsou pokryje 35 % doporučené denní dávky bílkovin. Kuřecí prsa obsahují jen 2 % tuku a jen malé množství sacharidů, cca 17 gramů na 100 gramů masa. Obsahují fosfor, draslík, hořčík, vitamín B3 (niacin), B5 (kyselina pantothenová), vitamín B6.

7.) Mexické wrapy

Chuť Mexika nemusí být nutně těžká a kalorická. Vezměte mleté kuřecí nebo krůtí maso a opečte ho. Nezapomeňte na česnek, dresink bez kalorií a chilli, pokud máte rádi. Hotovou směs zabalte do listů salátu. Získáte tak potřebné živiny a přitom nenarušíte dietu. 

8.) Kuře na kapustě

Zkoušeli jste někdy kuřecí maso na kapustě? S česnekem je překvapivě dobré. Naprosto snadný recept na oběd najdete zde.



Polévky

Doplňte polévku proteinovým pečivem a polévka se rychle a snadno změní na hlavní chod. V práci nebo doma si ji můžete kdykoliv přihřát. Když si ji dáte do termosky, budete mít teplý oběd i na výletě. 

9.) Dýňová polévka

Dýně je podzimní klasika. Nevzdávejte se jí ani při dietě. Dýně je bohatá na vlákninu a látky v ní pomáhají zklidňovat nervy, upevňovat imunitu, kardiovaskulární soustavu i fungování slinivky. 

Tip! Podívejte se i na recept na dýňové kuřecí kari. Budou se vám sbíhat chutě už jen při čtení receptu. 

10.) Francouzská cibulačka

Sladká karamelizovaná cibulka. Pastva pro chuťové pohárky. Tak neskutečně jednoduchá a přitom tak složitá polévka. Nebojte se připravit tuto polévku ve verzi pro ketonovou dietu. Jak na to? Mrkněte na náš jednoduchý recept naleznete zde.

11.) Segedínský guláš

Zelí je skoro zázračná potravina. Dokáže probudit imunitní systém, podpořit trávení, činnost střev, snížit krevní tlak. Obsahuje vitamín C a B, K, funguje jako ochrana organismu před stresem, což je především zásluha vitamínu B9 a B6. Recept naleznete zde.

 

Těstoviny

Klasické vaječné i bezvaječné těstoviny jsou poměrně bohaté na sacharidy. Ve 100 gramech obsahují cca 24 gramů sacharidů. Existují naštěstí i ve variantě vhodné pro bezsacharidové diety. 

12.) Těstoviny Aglio Olio

Aglio Olio je velmi jednoduché jídlo na přípravu. Abyste nesešli z cesty ketonové diety, zvolte proteinové nebo konjakové těstoviny. Konjakové těstoviny jsou kompletně bez sacharidů, bezlepkové a s velmi nízkou energetickou hodnotou. 

13.) Kuba 

Na Štědrý den se nemá jíst, abychom viděli zlaté prasátko. Na koho je tato tradice příliš náročná, může udělat úkrok stranou a držet aspoň tradici, kdy se nejí maso. K obědu se v těchto rodinách připravuje houbová pochoutka, houbový kuba. Podívejte se na recept, který je v souladu s bezsacharidovou dietou.

14.) Těstovinový salát

Těstovinový salát je klasika. Není na ní nic špatného, když si dáte těstoviny bez sacharidů. Volte proteinové nebo konjakové těstoviny a k tomu zeleninu podle svých chutí. Smícháním s kuřecím masem budete mít plnohodnotný oběd do krabičky, ale i na výlet. Jíst se dá studený, ale i teplý. 

15.) Krůtí kuličky s těstovinami

Krůtí maso obsahuje jen malé množství tuku a je vysloveně dietní. Smíchejte mleté maso s cibulkou, nastrouhanými žampiony, cuketou, špenátem, nebo jarními kopřivami. Vše nechejte propéct a budete mít v mžiku jaro přímo na talíři. Náš recept naleznete zde.

Jídlo v práci v kuchyňce nemusí být nuda. S našimi recepty ani nebudete trávit hodiny nad přípravou jídel. Jde o rychlé nápady na oběd, které další den chuťově oceníte. Rozhodně si s nimi nestřihnete před kolegy ostudu. Snad vám proto odpustí, že s nimi na chvíli vynecháte společné obědy. Zkuste navrhnout, že si uděláte společný oběd v práci a že na něj navaříte. 

 

 

 

 zdroj: Vaříte si do práce? Máme pro vás 15 tipů na super zdravé obědy - Ketomix.cz