Oslavte 11. července Den mojita: Užijte si oblíbenou klasiku i jeho zajímavé obměny
![Oslavte 11. července Den mojita: Užijte si oblíbenou klasiku i jeho zajímavé obměny](/files/thumbnails/2023073-13-16-48-istockphoto-515013119-612x612-thumb-700-1000-1688383008.jpg)
Karibik a země Střední a Jižní Ameriky jsou rájem rumu i drinků, které během staletí dobyly celý svět
a pronikly do srdcí mnoha generací. A mezi těmi, které se dlouhodobě drží na výsluní a jejichž sláva rozhodně neupadá, je oblíbené mojito. Oslavte 11. července Den mojita, se kterým žádný letní den nebude příliš horký. Zaručeně s ním zabodujete na každé letní party.
V jednoduchosti je krása a v kvalitě základ
Mojito si vysloužilo slávu zejména díky své jednoduchosti a svěží chuti. Jeho příprava je zcela nenáročná. Základem úspěchu jsou kvalitní ingredience – kvalitní bílý rum, třtinový cukr (často ve formě sirupu), limetka či limetková šťáva, máta, soda a drcený led.
Kde se vzalo mojito?
O tom, že mojito má svůj původ na sluncem zalité Kubě, nikdo nepochybuje, otázkou ale zůstává, kdo byl prvním, kdo tento geniální drink připravil. První zmínky o spojení základních ingrediencí mojita pocházejí už ze 16. století a váží se ke korzárovi anglické královny Alžběty I., k Francisi Drakeovi. Ten, věrný královskému pověření, s úspěchem plundroval španělské državy v Karibiku. Jedním z jeho cílů byla i Kuba. Španělský král však své muže s předstihem varoval, a tak Drake odplul z Kuby bez úspěchu. Úspěch však zaznamenal prostřednictvím nápoje, kterým pomohl své posádce od úplavice a kurdějí. Uvádí se, že základem zmíněného nápoje, známého na počest slavného piráta jako El Draque, byly limetová šťáva proti kurdějím, šťáva z cukrové třtiny dodávající námořníkům energii a v neposlední řadě máta, která dodávala nápoji svěžest. Zbýval tak jen krůček k dnešní podobě mojita.
Etymologie slova „mojito“ naznačuje kubánský i africký původ. „Mojar“ ve španělštině znamená „navlhčit“. Mohli bychom tak uvažovat, že pojmenování Mojito je jednoduše derivátem slova mojadito, které vyjadřuje, že jde o trochu „mokrý nápoj“, čímž evokuje, že někdy v polovině 19. století došlo díky přidání vody k proměně složení. Slovo „Mojo“ afrického původu znamená „zaklínadlo“, „talisman“ nebo „magické kouzlo“. Ať už je původ jakýkoli, velké kouzlo mojito rozhodně má.
Srdcová záležitost
Traduje se, že mojito bylo jedním z oblíbených nápojů spisovatele Ernesta Hemingwaye. Slavný spisovatel byl známý tím, že miloval mnoho různých druhů nápojů, ale daiquiri a mojito se zdají být v jeho osobním žebříčku na vrcholu. V kubánském slavném baru La Bodeguita del Medio visí dokonce nápis „My Mojito in La Bodeguita, My Daiquiri in El Floridita“, který Hemingwayovy nápojové preference potvrzuje.
Americké šílenství
Příběhů svázanými s mojitem je spousta, sex appeal oblíbenému drinku ještě prohloubil v roce 2002 film Dnes neumírej. Slavná Bondovka odstartovala v Americe šílenství, při němž se kvůli vysoké poptávce po mojitu zapotil nejeden americký barman.
Jak na mojito
Efektní drink s minimem námahy. I tak by se dalo charakterizovat mojito. Pusťte se do jeho přípravy a oslavte se sklenkou v ruce jeho velký den. Po ochutnání uvidíte, že se k této osvěžující lahůdce budete rádi vracet celé léto.
DIPLO MOJITO
50 ml rumu Diplomático Planas
5 ml limetkové šťávy
5 ml cukrového sirupu
25 ml sody
máta
klínky limetky, led
Mátu jemně rozmačkejte na dně sklenice, zasypejte drceným ledem a přidejte cukrový sirup, limetkovou šťávu
a Diplomático Planas. Dolijte sodu a zlehka promíchejte. Dozdobte mátou a čerstvou limetkou.
Tip navíc: Pro bohatší ovocné aroma vyměňte Diplomático Planas za Diplomático Mantuano.
Vaše barmanské já může na letní party vytáhnout další eso z rukávu! Stačí do seznamu ingrediencí přidat ovoce, jako jsou jahody, mango nebo meloun. Za vyzkoušení rozhodně stojí i brusinková varianta.
V Brusinkovém Planas Mojitu je vůně a chuť Diplomática Planas skvěle doplněna brusinkovým džusem, agávovým sirupem, limetkou a mátou.
BRUSINKOVÉ PLANAS MOJITO
45 ml rumu Diplomático Planas
30 ml brusinkového džusu
agávový sirup
půlka limetky nakrájená na klínky
máta
brusinky
led
Do vyšší sklenky dejte klínky limetky, mátu a agávový sirup a společně promačkejte. Poté přidejte trochu brusinkového džusu, led, Diplomático Planas a nakonec zbytek brusinkového džusu. Dozdobte mátou a čerstvými brusinkami.
Dobrou chuť :-)
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)