Jak bojovat proti zamlžování brýlí? Vyzkoušejte tato praktická řešení

Jak bojovat proti zamlžování brýlí? Vyzkoušejte tato praktická řešení

Brýle mají jednoduchý úkol – pomáhat nám lépe vidět. Jenže když se zamlží, dělají pravý opak. Tento problém je nejčastější v zimě, ovšem objevit se může po celý rok.


Možná si i pamatujete, jak se brýle zamlžovaly, když člověk nosil roušku. Jak si rychle poradit, když se vám brýlové čočky zamlží?

Proč se brýle mlží
Za zamlžováním brýlí stojí jednoduchý fyzikální proces. Jde o kondenzaci vodní páry, která se ochladí
a z plynného stavu se změní zpět na kapalný. K tomu dochází poměrně náhle, když je výrazný rozdíl mezi teplotou povrchu a okolního vlhkého vzduchu.

Pokud tedy máte studené brýle a vstoupíte do vyhřátého prostoru, dojde ke kondenzaci, jakmile se teplý vzduch dotkne brýlí. Nejčastěji k tomu tedy dochází v zimních dnech, kdy se brýle bleskově mlží při vstupu do teplé místnosti nebo dopravního prostředku. Ovšem dojít k tomu může i v létě, kdy z klimatizovaného prostoru vyjdete ven, kde je vlhký letní vzduch.

Jak tomu zabránit?
Zamlžené brýle mohou být více než jen nepříjemností. Pokud se mlha objeví v nevhodnou chvíli, může jít dokonce o bezpečnostní riziko, například pokud se chystáte sejít schody ve vstupní hale. Ale nabízí se několik tipů, díky kterým brýle zvládnete rychle odmlžit, či dokonce předcházet tomu, aby k zamlžení došlo.

Speciální čočky
Někteří výrobci nabízí dioptrické brýle se speciální úpravou. Jde o tenký povlak na čočkách, který minimalizuje zamlžování a usazování vody. Pokud vás tedy často trápí tento problém, vyplatí se investovat do lepších čoček.

Vhodné přípravky
Na trhu existuje celá řada různých produktů, které mají zabraňovat mlžení brýlí. Zpravidla jde o speciální spreje či ubrousky. V podstatě vytvoříte ochrannou vrstvu, ta však nevydrží příliš dlouho, proto je třeba čočky ošetřovat pravidelně.



Trik s vodou a mýdlem
Jednoduchou alternativu speciálních přípravků představuje mýdlová voda. Omyjte čočky brýlí mýdlem a vodou, přebytečnou tekutinu jemně oklepejte a nechte na brýlích zaschnout tenkou vrstvu mýdla. Nebude vám to bránit ve výhledu, ale mělo by to zabránit tvorbě mlhy. Je však dobré se předem ujistit, zda mýdlo nepoškodí speciální vrstvy na vašich čočkách.

V některých situacích se zamlžení brýlí stejně nevyhnete. Proto byste měli vždy mít po ruce vhodný hadřík, abyste brýle mohli v případě potřeby otřít. Nejlepší volbou je jemný hadřík z mikrovlákna, který nabízí praktické řešení, jak čistit brýle. Tričko nebo papírový ubrousek vhodné nejsou, protože mohou brýle poškrábat.

Mlžení brýlí při nošení roušky
Při nošení roušky nebo respirátoru je problém v tom, že se vydechovaný vzduch dostává zespodu pod brýle
a zamlžuje je z vnitřní strany. Proti tomu můžete udělat dvě opatření. Jednak si kupovat roušky a respirátory
s kovovým klipem v oblasti nosu. Díky němu můžete horní část respirátoru lépe utěsnit. Druhou věcí je mít brýle nasazené co nejtěsněji na kořen nosu. V obou případech ale platí, že tím mlžení významně omezíte, ale úplně mu to nezabrání.

Boj se zamlženými brýlemi může být někdy výzva, ale nabízí se několik účinných způsobů, jak tuto situaci vyřešit. Speciální čočky jsou účinné, ale pomoci vám mohou i přípravky či domácí triky, se kterými zvýšíte svůj komfort i viditelnost. Neváhejte vyzkoušet různé metody a najděte tu, která vám bude vyhovovat.

 

 

 

 

 

 

Zdroj foto: peopleimages.com / Adobestock.com