Zapečené zelené papriky s kukuřičným rizotem

Zapečené zelené papriky s kukuřičným rizotem

Suroviny:

6 zelených paprik, 100ml bílého vína, 2 jarní cibulky, 2 hrnky rýže arborio, 150g sýru čedar, sůl dle chuti, 1l kuřecího vývaru, 2 lžíce extra panenského olivového, 1 stroužek česneku, 1 plechovka kukuřice lahůdkové Znojmia, 100 g sýru feta, pepř dle chuti

Postup:

Vývar zahřejte na plotýnce. Nevařte ho, jen udržujte teplý.Na vedlejší plotýnce rozehřejte olivový olej a zvolna na něm opečte cibulku nakrájenou na kostičky. Opékejte zhruba 8–10 minut a pak přidejte nasekaný česnek. Ten už opečte jen krátce, stačí minutu, dv.  Přisypejte propláchnutou rýži a za stálého míchání krátce orestujte. Podlijte bílým vínem. Nechte ho téměř vyvařit a přitom špachtlí pečlivě oškrabujte ode dna.Zalijte dvěma naběračkami teplého vývaru a nechte zvolna vařit na mírném plameni, až tekutina téměř zmizí (vyvaří se a vsákne do rýže). Potom podlijte další naběračkou. Nezapomínejte pravidelně míchat. Vždycky, než přidáte další vývar, by měla být předchozí dávka téměř úplně vsáknutá do rýže.Zhruba po 20–30 minutách vaření byste měli spotřebovat skoro všechen vývar a rýže by měla být téměř uvařená al dente.

S posledním podlitím přidejte scezenou kukuřici Znojmia a zamíchejte nastrouhaný světlý čedar. Podle chuti přidejte sůl a pepř, nejlépe čerstvě mletý. Hotové rizoto odstavte z plotny.Dejte si předehřát troubu na 200 °C a připravte papriky na pečení. Každou papriku omyjte, odkrojte vršek a zbavte semínek. Naplňte hotovým rizotem a vložte do pekáče nebo zapékací misky zlehka potřené olejem. Posypejte nadrobenou fetou a dejte na 15 minut zapéct.

TIP

Pokud máte čas a mlsný jazyk, vylepšete si recept a opečte papriky. Nejlepší je posadit je rovnou na plamínek plynového hořáku a opéct dočerna. Pokud nemáte plyn nebo si netroufáte, ogrilujte papriky normálně v troubě. Až začnou mít krásné černé puchýře, pevně je uzavřete do mikrotenového sáčku a nechte zapařit. Půjdou snadněji oloupat. A pokud čas nemáte, vynechte papriky úplně a užijte si rizoto samotné. Je vynikající.

Italské rizoto nemá s tím českým společného skoro nic. Potřebuje speciální typ rýže určený výhradně na přípravu rizota. Je krémovité, čehož se dosáhne postupným přidáváním vývaru. Stejně jako pasta se vaří, aby bylo al dente, tedy že rýže má přesně tu mírně tvrdou konzistenci těsně předtím, než začne měknout a být rozvařená.

 

 

www.hame.cz 

 

Ingredience: