Trápí vás šediny ve vlasech? Stárnutí je přirozené a je to naprosto normální jev. Důležitým faktorem je genetika, strava i životní styl. Příčina však může být i v nedostatku jednoho důležitého vitamínu – B5.
Někdo je šedivý už ve třiceti, někomu se šediny objeví ještě i dříve. Proces šedivění je různorodý, záleží i na typech etnik. Běloši mají k tomu například větší předpoklady, že se u nich šediny objeví dříve než třeba u Asiatů a Afroameričanů. Důležitou roli hraje taky genetika. Měla vaše maminka šediny už ve třiceti? Pravděpodobně můžete očekávat stejný scénář.
Stres i genetika ovlivňují šediny
První šediny jste objevili už kolem dvaceti? Tak to se jedná o předčasné šedivění, které má na svědomí snížená produkce melaninu. Za jeho tvorbu (nebo naopak) můžou konkrétní geny, jako je IRF4. Jestliže je máte, patrně se proces šedivění bude velmi urychlovat.
Nicméně není to jen genetika, která má na tom svůj podíl. Přispívá k tomu i chronický stres, kouření, užívání některých léků, nezdravý životní styl a nedostatek určitých vitaminů. Za náhlé a rychlé zešedivění může i šok. Nazývá se syndrom Marie Antoinetty, které zbělaly vlasy údajně přes noc před její popravou během Francouzské revoluce.
Vitaminové eso dá šedinám stopku
Výborný pomocník proti šedinám může být vitamin B5, který je známější jako kyselina pantothenová. Ten je nezbytný pro správný metabolismus i ideální fungování procesů v těle.
Vitamin B5 potřebuje ale i naše pokožka, nehty a vlasy. Ale klíčový je i pro produkci melaninu, pigmentu, který má vliv na barvu vlasů. Jestliže ho máme nedostatek, začneme šedivět. Podle vědeckých studií z Kalifornské univerzity nám stačí denní příjem 200 mg a viditelné výsledky se objeví už za měsíc.
Účinky vitaminu B
Opěvované pětkové béčko napomáhá k tvorbě melaninu a zlepšuje i stav vlasových folikulů, čímž se zpomaluje šedivění a posiluje se tím taky struktura vlasů. Kyselina pantothenová naši pokožku hydratuje, a to má vliv na kvalitu a barvu vlasů. Kromě toho povzbuzuje růst vlasů a omezuje sekreci kožního mazu.
Kde je obsažen vitamin B?
Samozřejmě si ho můžete koupit v lékárně jako potravinový doplněk. Nicméně malé množství vitaminu B5 je vlastně obsaženo v téměř všech potravinách. Skvělým zdrojem jsou mimo jiné vnitřnosti (játra), ryby, celozrnné výrobky, luštěniny, brambory, brokolice.
Nejvíce ho najdeme ve vejcích, avokádu nebo slunečnicových semínkách. Zcela exkluzivním zdrojem je pak houba shitake, která je oblíbená především v asijské kuchyni.
Zdroj foto: Pixabay