Cvičte pro vaše srdce

Cvičte pro vaše srdce

Počet lidí, kteří trpí některou z velkého množství srdečních chorob, se podle nových průzkumů stále zvyšuje. Ovlivňuje to mnoho faktorů – nevyvážená a nezdravá strava, nedostatek pohybu, anebo celkově špatná životospráva. To, že pravidelné cvičení srdci prospívá a


Počet lidí, kteří trpí některou z velkého množství srdečních chorob, se podle nových průzkumů stále zvyšuje. Ovlivňuje to mnoho faktorů – nevyvážená a nezdravá strava, nedostatek pohybu, anebo celkově špatná životospráva. To, že pravidelné cvičení srdci prospívá a napomáhá prevenci kardiovaskulárních nemocí, ví téměř každý. Jak a kolik ale cvičit, aby byl pohyb co nejvíce efektivní?

168814117

Sedavý životní styl nás ničí

Osm hodin strávíte v práci sezením u počítače, tam i zpět jedete autem nebo tramvají a večer ještě zakončíte namáhavý den dvěma hodinkami u televize. Říká vám to něco? Takový životní styl je v současné době velmi rozšířený a je viníkem zvyšujícího se procenta obyvatel trpících obezitou a srdečními onemocněními. Myslíte-li na své zdraví, zkuste zařadit pohyb v jakékoli formě do každého dne a naopak z něj vyřadit lelkování u sociálních sítí nebo seriálů.

1970s TEEN GIRL DIVING INTO SWIMMING POOL

Jak „posilování“ srdce sportem funguje?

Hlavním úkolem srdce v těle je zásobovat celý organismus krví, aby mělo dostatečný přísun kyslíku. Různé druhy (pravidelného) cvičení pak tuto schopnost srdce posilují tím způsobem, že namáhané svaly potřebují dostat větší dávku kyslíku skrze krev a srdce je tím pádem více namáhané - silnější.

Aerobní cvičení

Běhání, jízda na kole, plavání či chůze jsou pro vaše srdce to nejlepší, co mu můžete dát. Podle odborníků je ideální každý týden strávit okolo 150 - 160 minut středně namáhavým cvičením (intenzivní procházky, rekreační plavání) nebo 60-80 minut intenzivnějším pohybem (běhání). Zapomeňte ale i na extrémy, náhlá intenzita nebo rychlost pohybu, při kterém se zadýcháváte, vašemu srdci spíše uškodí.

Woman running on beach

Jóga

Neholdujete-li příliš sportům, které vyžadují hodně fyzické námahy, vhodnou alternativou pro vás může být jóga. To je cvičení, spojující naprostou koncentraci s relaxem, prolínající mysl, tělo a duši. Podle mnoha vědeckých výzkumů i osobních zkušeností se člověk po pravidelném cvičení jógy nejen cítí vyrovnanější, snadněji bojuje se stresem a depresí, ale také se mu výrazně zlepší krevní tlak, může dojít ke snížení cholesterolu v krvi a to také napomáhá ke zdravějšímu srdci.

Woman meditating in living room

Text: Natalie K. Foto:  dreamstime, polyvore