Na Kefalonii nejen za krásnou přírodou

Na Kefalonii nejen za krásnou přírodou

Nejrozlehlejším ostrovem Jónského souostroví a šestým největším řeckým ostrovem je Kefalonie. Pokud jde o přírodní krásy, pak je určitě jedničkou. Její rozmanitá příroda okouzlila nejen anglického romantického básníka George Gordona Byrona, ale nádherné pláže, křišť


Nejrozlehlejším ostrovem Jónského souostroví a šestým největším řeckým ostrovem je Kefalonie. Pokud jde o přírodní krásy, pak je určitě jedničkou. Její rozmanitá příroda okouzlila nejen anglického romantického básníka George Gordona Byrona, ale nádherné pláže, křišťálově čisté moře, vysoké hory porostlé proslulou kefalonskou jedlí a celá řada nevšedních zajímavostí lákají každoročně tisíce turistů.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pohybující se skála a slaná podzemní řeka

Přírodní úkazy, které zvědavého návštěvníka zaujmou, má na svědomí asi i poměrně rozsáhlá seismická činnost v této oblasti. K ojedinělým geologickým jevům se určitě řadí skála Kounopetra na jihu poloostrova Paliki, jejíž název v překladu znamená „pohybující se kámen“. Do ničivého zemětřesení, které ostrov postihlo v padesátých letech minulého století, se opravdu v moři pravidelně pohybovala od východu k západu podle intenzity mořských vln.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nedaleko hlavního města Argostoli, se nachází další rarita – mořské mlýny Katavothres. Silné proudy mořských vod se ženou velkou rychlostí skalami a propadají se do podzemí. Dlouho se nevědělo kam. V 60. letech minulého století vědci vodu obarvili a čekali, kde se objeví. V jednoduchosti je síla, pokus se podařil a překvapil. Voda se žene téměř 20 kilometrů podzemními prostorami a vytéká na druhé straně ostrova v místě zvaném Karavamilos a v jeskyni Mellisani. Ta není jediným zajímavým skalním útvarem. Za návštěvu určitě stojí i Drogarati (Dračí jeskyně) s barevnými krápníky a skvělou akustikou, která umožňuje pořádání koncertů.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sportovně založení návštěvníci ostrova si určitě nenechají ujít výstup na zdejší nejvyšší horu Mega Soros, vysokou 1628 metrů, která nabízí úchvatný výhled. Ten si ale nemusí nechat ujít ani ti méně zdatní, protože až na vrchol vede nová asfaltová silnice. Svahy pohoří Ainos jsou porostlé hustými lesy, v nichž žije celá řada živočichů. Zahlédnout lze i stáda divokých koní.

Fiskardo, městečko jako malované

Protože ostrov v minulosti zasáhla celá řada přírodních katastrof, historických památek se mnoho nezachovalo. Nedá se však říci, že zde není co k vidění. Obdivovat lze zbytky antických staveb, mykénské hroby, zříceniny benátských hradů a pevností či kláštery. Z letoviska Lixouri je každý večer po setmění krásný výhled na osadu Kastro s hradem sv. Jiří, který rozhodně stojí za návštěvu. Půvabné je městečko Fiskardo, které jako jediné na ostrově přestálo poslední ničivé zemětřesení z roku 1953 bez větší úhony. V úzkých uličkách mezi barevnými domky benátského typu z 18. století zvou k posezení četné kavárny a restaurace. V sezoně zde není takřka k hnutí. Pokud chcete uniknout ruchu letoviska, vydejte se některou z lodí kotvících v přístavu na nedaleký Homérův ostrov Ithaka.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ať už jste milovníci historických památek, nebo vás spíše láká nedotčená příroda, na své si v tomto malebném koutu světa určitě přijdete. A při návštěvě Kefalonie určitě nezapomeňte ochutnat zdejší lahodné víno zvané Robola, známé po celém světě. Text a foto: Lenka Fukalová [gallery ids="11898,11897,11896,11895,11894,11893,11892,11891,11890"]