Stále častěji se hádáme po telefonu, nebo prostřednictvím sociálních sítí. Podle výzkumů moderní technologie změnily také náš způsob hádat se. Ale je to opravdu vývoj?
Říká se, a je to velká pravda, že partneři mají diskutovat, nebo hádat se (což je zcela normální)
Stále častěji se hádáme po telefonu, nebo prostřednictvím sociálních sítí. Podle výzkumů moderní technologie změnily také náš způsob hádat se. Ale je to opravdu vývoj?
Říká se, a je to velká pravda, že partneři mají diskutovat, nebo hádat se (což je zcela normální), mezi čtyřma očima, v domácím prostředí, do kterého cizí nevidí a neslyší. Pokud dochází ke střetu názorů, nebo k ohnivým hádkám, je potřeba na to mít klid, a snažit se problém vyřešit.
Hádky přes internet
Je škoda, že
dnešní život je stále uspěchanější, a času, který trávíme doma, v přímém styku s
partnery, přáteli a rodinou, je stále méně. Následně i hádky mají sklon unikat z domácího zázemí, a odehrávají se na jiných místech, ať už skutečných, nebo těch virtuálních. Jsou to dokonce právě ty virtuální prostory, které jsou stále častěji scénou pro dohady, útoky a hádky. Výsledkem je dramatický dopad sociálních sítí na mezilidské vztahy. Už nejde jen o to najít
lásku přes internet, a používat chytré telefony a
internet jako romantický nástroj. Stejně tak se dá, díky sms zprávám, nebo fotografiím na Facebooku zjistit nevěra.
Telefon ideální nástroj pro hádky
Podle výzkumů klubu pro single například dnes
telefon je ideálním nástrojem pro hádky. Kolikrát slyšíme někoho na ulici, jak křičí do mobilu? Dalšími místy jsou obchodní centra a supermarkety, kde se lidé hádají z rozličných důvodů třeba před mrazícím pultem, nebo mezi regály, a především před skupinkou zvědavců, kteří občas i komentují, nebo dokonce do hovoru zasahují. Nejhorší je ale hádat se v domě příbuzných nebo přátel, kde dochází k trapným okamžikům, a přítomní jsou nuceni se stavět na stranu jednoho, nebo druhého. Výsledkem může být i to, že se pohádají lidé, kteří s konfliktem dvou osob nemají nic společného. Konečně je zde fenomén, který můžeme sledovat téměř každý den, kdy se hádají dva lidé zcela
veřejně na Facebooku, nebo skrytě přes chat.
Všechny tyto nové prostředky k hádání mají jedno společné: vzdalují nás od toho, co by mělo být inteligentní hádání, užitečné pro vztah. Navíc zhoršují již kritickou a frustrující situaci. Pokud chybí možnost
vyříkat si vše z očí do očí, často dochází k vyostření hádky, a dalšímu rozpalování rozhádaných lidí, vytváří se další zbytečná nedorozumění. Chybí i možnost vyjasnit situaci, najít kompromis, a také pochopit druhého. Zkrátka, začne chybět empatie, která by měla být mezi dvěma milujícími se osobami, a která by jim pomohla vyřešit problém.
Pokud jde o hádky na veřejných místech, ať jsou to místa skutečná nebo virtuální, tak nejenže přivádí do rozpaků ostatní, jsou těžko řešitelné, a přikrmují frustraci a lítost, a jsou ponižující. Je to jako otevřít na veřejnosti své skříně, a ukázat všechny kostlivce, které v nich dvojice má.
Nakonec, pokud se lidé nehádají v soukromí vlastního domova, často si tak upírají další důležitou věci, a tou je
možnost se usmířit, vychladnout, nastolit mír, třeba v
ložnici...
Text: A. meleová, zdroj: www.donnamoderna.com/
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)