Uši, Šipka, Kotouč, Trúba

Uši, Šipka, Kotouč, Trúba

Chcete ochutnat pravé Štramberské uši? Zajímá vás, jak tato cukrovinka z perníkového těsta ve tvaru kornoutu přišla ke svému označení, mimochodem chráněnému Evropskou unií? Pak byste se měli vydat do severomoravského Štramberka, malebného městečka v okrese Nový Jičín


Chcete ochutnat pravé Štramberské uši? Zajímá vás, jak tato cukrovinka z perníkového těsta ve tvaru kornoutu přišla ke svému označení, mimochodem chráněnému Evropskou unií?

Stramberk1

Pak byste se měli vydat do severomoravského Štramberka, malebného městečka v okrese Nový Jičín, nedaleko automobilovým průmyslem proslavené Kopřivnice.

Tak trochu morbidní vzpomínka

Původ sladké pochutiny, místní speciality, je podle legendy spojen s útokem tatarských nájezdníků z roku 1241. Nepřátelské vojsko si postavilo tábor na úpatí kopce Kotouč, který se vypíná na dohled Štramberka. Pověst praví, že obránci města využili noční bouře, prorazili hráz rybníka a ležení nepřítele zatopili. Když bylo po všem, objevili prý Štramberští v nepřátelském táboře pytle s děsivým obsahem – nasolenýma lidskýma ušima, trofejemi, které Tataři utínali křesťanům a posílali svému chánovi. A právě na památku těchto událostí začali ve Štramberku péct voňavou cukrovinku, ochucenou tajnou směsí koření, v různých variantách.

Stramberk

Kdo si na mě zazvoní, bude žít až do smrti

S daleko starší historií je spojen nejznámější útvar štramberského krasu, jeskyně Šipka, která je známá po celém světě. Roku 1988 v ní Karel Jaroslav Maska, profesor novojičínského gymnázia, prováděl archeologický výzkum a nalezl spodní čelist neandertálského dítěte. V prostoru jeskyní byla objevena řada předmětů z pozdní doby bronzové, zbytky různě opracovaných kostí a parohů či kamenných nástrojů z místního křemence, pazourku, rohovce a křišťálu.

Stramberk2

Od jeskyně, která je návštěvníkům přístupná po celý rok, vedou schody ke kamenné mohyle s křížem, jež má připomínat zrušené kostely na vrcholu Kotouče. Vedle kříže na Bezručově vyhlídce stojí dřevěná zvonička. Kdysi nesla nápis „Kdo si na mě zazvoní, bude žít až do smrti“.

Z Trúby je nádherný rozhledStramberk3

Jeskyně se nacházejí v celém okolí městečka, dokonce i pod štramberským hradem. Pod ním byla objevena veřejnosti nepřístupná jeskynní prostora, dnes jediná ve štramberském krasu s nepoškozenou krápníkovou výzdobou. Hrad Štramberk s gotickou věží Trúbou (tzv. bergfritem), vysokou 40 metrů, která slouží od roku 1903 jako rozhledna, je skutečnou dominantou města. Byl postaven na začátku 13. století a jeho vznik je spojován se zeměpanskou správou území či obranou zemských hranic. Ve 13. století byl zřejmě majetkem rytířského řádu templářů. Moravské městečko Štramberk nadchne neopakovatelnou atmosférou a z jeho návštěvy si kromě sladké perníkové pochoutky můžete odvézt i mnoho zajímavých zážitků. Text a foto: Lenka Fukalová a wikipedia.org, manka Otevírací doba hradu: Duben – všechny dny v týdnu, 9.00–17.00 Květen–září – všechny dny v týdnu, 9.00–19.00 Říjen – všechny dny v týdnu, 9.00–17.00 Listopad–březen – všechny dny v týdnu, 10.00–16.00   Vstupné: Dospělí: 35 Kč Děti: 25 Kč zdroj_wikipedia.org._autor_manka