Vidíme to stále častěji, na internetu, v televizi či dokonce naživo. Flash moby se staly součástí našeho života a v posledních letech jejich popularita stále roste. V čem vlastně spočívá jejich vtip a kde se vzaly? To vám prozradíme v tomto článku.
Flash mob je vlastně
Vidíme to stále častěji, na internetu, v televizi či dokonce naživo. Flash moby se staly součástí našeho života a v posledních letech jejich popularita stále roste. V čem vlastně spočívá jejich vtip a kde se vzaly? To vám prozradíme v tomto článku.
Flash mob je vlastně společenská akce, happening se zábavným námětem, se záměrem pobavit náhodné kolemjdoucí. Během flash mobu většinou jeden či více lidí z davu začne provádět neobvyklou aktivitu (zpívat, tancovat…), což zpočátku vypadá zvláštně a nesmyslně, dokud se nepřidá desítka či stovka dalších lidí a společně tak vytvoří nádhernou choreografii, která často vykouzlí
úsměv na tváři těch, kdo postávají okolo.
„Předchůdci“ flash mobu
V různých kulturách a v různých časových úsecích probíhaly akce podobné flash mobům ještě dávno před tím, než se zrodil samotný termín. V šedesátých letech minulého století existovaly v Americe skupiny, které pomocí pohybového divadla protestovaly a poukazovaly na politické problémy.
První flash mob
Vůbec první flash mob byl zorganizován v roce 2003 redaktorem Harper´s Magazine, Billem Wasikem. Jeho počáteční pokus v obchodě byl utnut ochrankou, druhý a propracovanější plán ale vyšel, a tak se 130 lidí vypravilo do obchodu Macy´s, kde se z legrace snažili přesvědčit prodavače, že jsou jedna velká skupina, kupující dohromady koberec. Prvních pár flash mobů tedy bylo spíše určitým sociálním experimentem, projektem, který měl přiblížit chování a reakce veřejnosti na podobné situace.
O deset let později
Flash moby letos slaví 10 let. Od prvních Wasikových pokusů se už dostaly na zcela jinou úroveň a jsou oblíbené v široké veřejnosti. Flash moby se nacvičují pro pobavení diváků, konají se na nádražích, v ulicích i obchodních centrech. Mnohdy slouží jako show na ohromení dívky, kterou muž hodlá požádat o ruku nebo jako reklamní a komerční akce.
Improv Everywhere
Mezinárodní skupina Improw Everywhere, která pořádá flashmoby všech možných i nemožných druhů, zorganizovala i tento, který se příhodně jmenuje „Zamražená Grand Central Station“. V New Yorku se obrovská skupina dobrovolníků zúčastnila zábavné akce, na kterou kolemjdoucí koukali s otevřenou pusou!
http://www.youtube.com/watch?v=jwMj3PJDxuo
České Flash Moby
I česku se nový „trend“ nevyhnul. Přinášíme vám dvě videa povedených flashmobů, jeden je z pražského Hlavního nádraží z roku 2010 a druhý uspořádala Brněnská filharmonie letos v obchodním centru.
http://www.youtube.com/watch?v=ScqRsMqNsPo
http://www.youtube.com/watch?v=MnwYiKzwEjI
Text: Natalie K. Foto: pinterest.com
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)