Barcelona, druhé největší město Španělska, historické, kulturní a průmyslové centrum Katalánska, je domovem zhruba tří milionů obyvatel. Leží na pobřeží Středozemního moře a je i důležitým španělským přístavem.
Barcelonu založili Iberové a postupně ji ovládli F
Barcelona, druhé největší město Španělska, historické, kulturní a průmyslové centrum Katalánska, je domovem zhruba tří milionů obyvatel. Leží na pobřeží Středozemního moře a je i důležitým španělským přístavem.
Barcelonu založili Iberové a postupně ji ovládli Féničané, Kartaginci, Římané, Vizigóti, Maurové a Frankové. Pestrá směsice národů se podepsala i na kultuře a architektuře města a Barcelona je dodnes nejpestřejším a nejkosmopolitnějším městem Španělska.
Perla středověké architektury
Význam metropole nebývale vzrostl ve středověku, po sjednocení Katalánska s Aragonským královstvím, kdy se město stalo významným námořním uzlem celého Středomoří. O tom svědčí celá řada skvělých architektonických památek. Jedním z nejkrásnějších míst Barcelony je Katalánské náměstí (Plaza de Cataluňa), z nějž vede úzká ulička Calle de Ribadeneyra ke kostelu sv. Anny z počátku 12. století, zdobenému románskými prvky. Nedaleká Gotická čtvrť (El Barrio Gotico) nabízí návštěvníkovi soubor středověkých památek od působivé gotické katedrály sv. Eulálie s překrásnými mozaikovými okny přes románský Biskupský palác, Velký královský palác s Rozhlednou krále Martina, goticko-renesanční palác Provinční správy po gotickou radnici ze 14. století a spoustu dalších skvostů. Nahlédnout do historie Barcelony lze v muzeu na náměstí Plaça del Rei, jehož podzemí skrývá vykopávky z římského období. Tehdy do těchto míst mířili obyvatelé města za očistou těla, stávaly tu lázně s bazénem.
Do přístavu za Kolumbem a pak na ptačí trh
O mořeplaveckém významu středověké Barcelony se návštěvník může přesvědčit v Královských loděnicích, kde je dnes Námořní muzeum. Na nábřeží se vypíná do více než šedesátimetrové výše památník objevitele Kryštofa Kolumba a v přístavu kotví kopie jeho lodi Santa María, na níž doplul do Ameriky.
Od přístavu ke Katalánskému náměstí se táhne nejznámější barcelonská ulice, plná obchodů a restaurací, bulvár Ramblas s ptačími či květinovými trhy, který byl původně korytem potoka. Tato ulice ve dne v noci žije pouličními představeními, plnými bary a restauracemi a obchůdky atraktivními zejména pro turisty.
Gaudí, geniální umělec a podivín
Kdo navštíví Barcelonu, určitě nevynechá ani světoznámé stavby architekta Antonia Gaudího, z nichž vyniká především chrám Svaté Rodiny (Sagrada Familia). Výstavba katedrály s osmnácti věžemi, které znázorňují 12 apoštolů, čtyři evangelisty,
Pannu Marii a
Ježíše Krista, začala v roce 1882 a dodnes není dokončena. Monumentální dílo geniálního architekta, který žil jako samotář a podivín, je dnes skutečným symbolem Barcelony. Další stavby Antonia Gaudího – dům Milà (
Casa Milà), dům Battló (
casa Batlló) a
Palau Güell – zdobí centrum města a za návštěvu stojí i Güelův park s muzeem Gaudího.
Milovníky moderního umění potěší ve španělské metropoli třeba i Picassovo muzeum či Nadace Miró a na své si přijdou také sportovní fanoušci (vrch Montjuic s olympijským stadionem).
Text: Lenka Fukalová, foto: Michael Nejedlo a wikipedia.com
[gallery ids="17324,17323,17322,17319,17321,17344,17345,17346"]
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)