Tajemná energie nedostavěného chrámu

Tajemná energie nedostavěného chrámu

Chybí vám energie? Cítíte se pod psa? Pronásledují vás černé myšlenky? Pak vám možná pomůže výlet do Panenského Týnce. Městys Panenský Týnec leží na Lounsku v Ústeckém kraji na královské cestě z Prahy do Lipska. Místo bylo osídleno již od pradávna.   Prv


Chybí vám energie? Cítíte se pod psa? Pronásledují vás černé myšlenky? Pak vám možná pomůže výlet do Panenského Týnce. Městys Panenský Týnec leží na Lounsku v Ústeckém kraji na královské cestě z Prahy do Lipska. Místo bylo osídleno již od pradávna.

800px-PanenskyTynec

  První písemné zmínky o něm pocházejí z počátku 12. století a jako městečko je Panenský Týnec zmiňován roku 1321.

Stavitel je neznámý

Nejvýznamnější místní památkou, hojně navštěvovanou, je nedostavěný gotický chrám, který je opředen mnoha tajemstvími. Neví se přesně, kdy a kým byla velkolepá stavba zahájena. Jako možný zakladatel chrámu bývá uváděn Plichta ze Žerotína, proslulý středověký turnajový rytíř, syn zakladatele Panenského Týnce, který žil na přelomu 13. a 14. století. OLYMPUS DIGITAL CAMERAMožná jeho stavba začala po velkém požáru týneckého kláštera klarisek roku 1382. Nebo je monumentální chrám dílem Jaroslava ze Žerotína, který měl s výstavbou „velkolepého chrámu“ začít roku 1443, ale jeho plány ukončila smrt.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAZóna pozitivní energie

Na některé otázky neexistují odpovědi, a tak se musíme smířit s tím, že počátky stavby týneckého chrámu zřejmě zůstanou zahaleny tajemstvím. Místo láká ale nejen svým nevyjasněným vznikem, ale především díky zvláštní síle, kterou vyzařuje. Podle psychotroniků stojí v zóně silné pozitivní energie, která dokáže zbavit depresí, nabít optimismem a radostí ze života. Energie, kterou toto zvláštní místo vyzařuje, prý dokáže pomoci lidem po mozkové obrně, mrtvici či úrazech hlavy. Ať už budete psychotronikům věřit, nebo ne, nedostavěný monumentální chrám vás určitě osloví.

Český menhir a Boženina studánka

Za návštěvu stojí i okolí Panenského Týnce. Třeba nedaleká obec Klobuky s největším českým menhirem – Kamenným pastýřem, který prý také vyzařuje pozitivní energii. Pokud byste si 30. 4. nebo 13. 8. (významné keltské svátky Beltine a Lugnasad) přivstali, viděli byste od menhiru východ slunce přímo za Řípem. Kámen je navíc svým magnetickým polem otočen proti poli zemskému a kolem sebe vytváří ochranné kruhové pole.OLYMPUS DIGITAL CAMERA Do dávné české historie se můžete vrátit v obci Peruc, doložené již ve 12. století, s renesančním zámkem přestavěným z gotické tvrzi, nádherným barokním kostelem sv. Petra a Pavla či Boženinou studánkou, která prý byla svědkem setkání knížete Oldřicha a Boženy. Zbytky hradu, v němž sídlil rod zakladatelů týneckého chrámu, najdete v obci Žerotín. Kdysi slavný hrad, obehnaný dvojím obranným valem, zničený za třicetileté války, dnes připomínají jen pozůstatky někdejších věží. Text: Lenka Fukalová, foto: autorka a Wikipedie.com         [gallery ids="19708,19709,19710,19711,19712,19713"]