Nalaďte se na správnou strunu

Zkuste ladičku Jak akustické kytary, tak kytary elektrické (a i jiné hudební nástroje) lze naladit tzv. ladičkou, která je jednou z nejčastějších metod ladění. Pokud jste si ladičku zakoupili, položte ji před sebe a vezměte do ruky kytaru. Poté brnkněte na strunu a sledujte ruč


Nalaďte se na správnou strunuZkuste ladičku

Jak akustické kytary, tak kytary elektrické (a i jiné hudební nástroje) lze naladit tzv. ladičkou, která je jednou z nejčastějších metod ladění. Pokud jste si ladičku zakoupili, položte ji před sebe a vezměte do ruky kytaru. Poté brnkněte na strunu a sledujte ručičku, která se pohybuje kolem středu. Právě střed je vašim cílem. Některé ladičky mají dokonce světelná znamení (červená, pokud neladíte a zelená, když je kytara naladěná). Když je struna rozladěná, zatočte šroubem, který drží strunu o pár milimetrů. Pokud nevíte, na kterou stranu zatočit, zkuste libovolní stranu, ladička vás navede.

Speciální program na ladění

Pokud máte u hry na kytaru k dispozici počítač, dobrou metodou je speciální program, který si můžete stáhnout. „Ladící programy“ fungují jako ladičky – mají ručičku, která se pohybuje kolem středu a ukazuje odchylku tónů. V programu si můžete dokonce navolit, v jakém stylu chcete mít kytaru naladěnou. Nevýhodou je, že musíte mít velmi dobrý mikrofon i výstup zvuku.

Otestujte svůj sluch

Tato metoda využívá toho, že je možní na kytaře zahrát jeden tón na několika strunách (místech). První struna E by měla být naladěna. Ladění kytary sluchem vyžaduje už zkušeného kytaristku.

Tak trošku něco jiného

Pokud se rozhodnete pro elektrické kytary, je vhodné pořídit si k nim zesilovač zvuku, přístroj zvaný komba a kvalitní zkušebnu.

Jestli vám struny a nejsou moc po vůli, zkuste např. klávesy. Můžete si pořídit jak piano, tak elektrické klávesy. Pro začátečníky a mírně pokročilé jsou dobrou volbou, šetří prostor a jsou přenosné. Pokud máte malé dítě, které zatím na piano nic nezkoušelo, a chcete zjistit, jestli by ho piano vůbec bavilo, tak pro začátek jsou elektrické klávesy to pravé.

Pokud se ukáže, že máte doma malého Mozarta, s koupí klasického piana neváhejte.