Pleť po čtyřicítce

Příznaky stárnutí sice nezastavíte, ale aspoň je můžete zpomalit. Jakmile se na tváři začnou objevovat jemné i hlubší mimické vrásky, struktura povrchu pleti je hrubší, časté jsou i nepravidelné pigmentace je důležité zaměřit se na důkladnou péči s cílem navrátit plet


Příznaky stárnutí sice nezastavíte, ale aspoň je můžete zpomalit. Jakmile se na tváři začnou objevovat jemné i hlubší mimické vrásky, struktura povrchu pleti je hrubší, časté jsou i nepravidelné pigmentace je důležité zaměřit se na důkladnou péči s cílem navrátit pleti její mladistvý nádech.

Základem je dodržovat hlavní zásady péče o pleť - kvalitní kosmetiku zajišťující dostatečnou hydrataci a výživu pleti, UV ochranu, dbát na životosprávu s omezením kouření a alkoholu atd.

 

Přesto číslo jedna v péči o pleť  stále zůstává čištění. Zažitá by měla být každodenní starost o pleť a to alespoň 2x krát denně, ráno a večer. Už ale nestačí pouze jeden přípravek, ale každá žena by měla mít po ruce čistící přípravky jako odličovač očí, čistící mléko, pěnu nebo jakoukoliv čisticí emulzi, která odstraní nečistoty z pleti.

„ Nejsou to jen make-up, ale taky zbytky prachu, potu a mazu, který se na pleti po celý den vytváří. Po tzv. první fázi odlíčení, doporučuji dočistit pleť tonikem nebo pleťovou vodou,“ radí kosmetička  Simona Klučiarovská, ze studia Bomton. „Rozhodně, ale nedoporučuji přípravky 2 v 1! Maximálně jen v případě krátkodobého používaní, jako například při cestování,“dodává.

Po důkladném čistění pleti, pokračujeme v aplikaci dalších produktů. Ženy v tomto věku by rozhodně neměly šetřit, co se týče kvality pleťových přípravků.  Velkou roli hraje výběr vhodného očního a pleťového krému, který by se měl přizpůsobit nejen typu, ale i stavu pleti.
„Ve věku okolo 4Oti let už nestačí používat jenom hydratační krém ani krém na první vrásky, měly by to být produkty, které jsou už určeny pro zralou ženu. V tomto věku obvykle řešíme problémy s vrásky, ztrátu pružnosti pleti- elasticitu a hydrataci, proto je nutné vybírat si komplexní přípravky,“říká Simona Klučiarovská.
Další problém, který se může na pleti projevit, jsou pigmentové skvrny. Rozhodně by se měla pleť chránit krémy s SPF, které se používají jenom přes den.
“Pokud použijeme krém bez SPF, je nutné použít alespoň make-up s SPF. Určitě je lepší používat 2 krémy - denní a noční. Obvykle doporučuji krémy od jedné značky, protože účinky jsou pak lepší a viditelnější,“ doporučuje Simona Klučiarovská.

Jako doplňkovým a taky velmi důležitým produktem v péči o pleť po čtyřicítce je sérum.
Sérum má funkci dopravit hlavně účinné látky do pokožky, které jsou v sérech ve vyšší koncentraci.
Pokud máte problém se ztrátou pružnosti, začněte používat liftingová séra, pokud s hydratací tak hydratační séra. Pokud máte stále více vrásek,  zvolte protivráskové sérum.

„Jednou za týden doporučuji udělat si masku a samozřejmě nezapomínáme na peeling obličeje.
Důležitou součástí starostlivosti o pleť je v tomto věku pravidelné kosmetické ošetření v salonech.
Doporučuji jej 1x za měsíc,“doplňuje  Simona Klučiarovská.

 

To vše již však často k zachování mladistvého vzhledu nestačí a ke slovu přicházejí zákroky korektivní dermatologie.

„V tomto věku již běžně korigujeme jednotlivé vrásky aplikací výplňových materiálů (nejčastěji na bázi kyseliny hyaluronové- např. Juvederm či Restylane), v korekci mimických vrásek zejména v horních partiích obličeje stále kraluje botulotoxin,“ říká dermatoložka Gréta Wohlová z Laserového centra Anděl.

 

Zapomínat by se nemělo ani na péči o krk, dekolt i tělo. I na těchto místech je pokožka, která ztrácí postupem věku pružnost, hydrataci a i zde se vytváří vrásky.

„Velice oblíbené jsou neinvazivní rejuvenace ( IPL, V-beam atd.), zejména při plošném ošetření oblastí, na kterých je zub času nejvíce vidět - obličej, krk, dekolt, hřbety rukou. Stále více žen využívá i invazivních zákroků- např. ošetření frakčním laserem. Volba té správné metody je vždy individuální,“ dodává Gréta Wohlová.

Na trhu je spousta značek, produktů a možností, proto byste se měla poradit s odborníkem, kterou péči by vám konkrétně doporučil. Vaše pleť Vám bude vděčná!

 

Text: DD