Nenechte se ovládnout depresí

Nenechte se ovládnout depresí

Deprese postihuje myšlení, chování, náladu... zkrátka celého člověka. Pokud se postižený neléčí, protáhne se jeho nemoc na měsíce i roky a v nejhorším případě může vést až k sebevraždě.


 

Je-li člověk smutný z nějaké negativní životní události, jakou je například rozvod, úmrtí v rodině nebo změna zaměstnání, jde o normální jev. Když je ale smutný bez příčiny a tento stav trvá víc než dva týdny, a to každý den a po většinu času, a přidají-li se i další neblahé projevy, může jít skutečně o depresi.

Příznaky a léčba
Příznaky bývají obvykle plíživé. Nemocný ztrácí zájem o své koníčky i přátele, málo spí, nemůže se soustředit, nezajímá se o sex. To je čas, kdy by měl vyhledat lékařskou pomoc.
Praktický lékař zváží, zda pošle pacienta ke specialistovi, aby posoudil, zda bude stačit psychoterapie, nebo jsou potřebná antidepresiva. Tyto léky proti depresi jsou nenávykové, nepřibývá se po nich na váze a většina
z nich ani neovlivňuje koordinaci. Pacient může po dohodě s lékařem i řídit motorové vozidlo. Léky se však musí brát pravidelně a nesmí se náhle vysadit. Po odeznění příznaků je dobré ještě čtyři až šest měsíců pokračovat
v léčbě, aby se předešlo návratu onemocnění.

Jak podpořit léčbu nebo si prostě zlepšit náladu?
Aspoň třikrát týdně cvičte, nejméně dvacet minut a nejlépe aerobní cvičení. Z jídelníčku nevynechávejte sacharidy a minimálně jednou týdně jezte ryby. Napište své největší stesky na papír - uveďte, co vás nejvíc trápí, a to jedním dechem. Uléhejte i vstávejte ve stejnou dobu a spěte nejméně osm hodin. Nepijte alkohol a omezte pití kávy. Snažte se udržovat zdravou a pravidelnou sexuální aktivitu.

Chcete být spokojenější se svým životem a sama se sebou?
- nesnažte se být dokonalá
- nechtějte mít všechno pod kontrolou
- zakažte si nesmyslné myšlenky (pokud myslíte, že se vám někdo vysmívá, hledejte jasné důkazy)
- uvědomte si, že být slabší v jedné oblasti neznamená být slabý ve všem
- zkuste rozvíjet své silné stránky

 

 

 

 

(jh)