Houby jako lahůdka i elixír života

Z hub se dají vykouzlit vynikající pochoutky, které vás obohatí o vitaminy, minerální látky a vlákninu. A když nerostou, můžete si je vypěstovat i doma. Někdo houby miluje, jiný je radši ani neochutná. Pravdou ale je, že nás zásobují minerálními látkami, vlákninou a vita


Z hub se dají vykouzlit vynikající pochoutky, které vás obohatí o vitaminy, minerální látky a vlákninu. A když nerostou, můžete si je vypěstovat i doma.

Houby  jako lahůdka i elixír života

Někdo houby miluje, jiný je radši ani neochutná. Pravdou ale je, že nás zásobují minerálními látkami, vlákninou a vitaminy. Nevýhodou je, že plodnice do sebe koncentrují škodliviny, proto se nemají sbírat houby podél silnic, v okolí továren a městských parcích.

Proč houby jíst?

Účinků hub se využívalo už v tradiční čínské medicíně před dvěma tisíci let. Jsou složené z 90 procent vody a 10 procent sušiny. Ta obsahuje středně bílkovin, málo tuků a sacharidů, vitaminy a minerální látky.Za zmínku stojí i obsah vlákniny – čistí totiž trávicí trakt, a tím působí jako prevence rakoviny tlustého střeva.

Kdo by měl jíst houby pravidelně a kdo vůbec?

Houby by měli vynechat lidé s onemocněním ledvin a trávicího ústrojí. Naopak bez obav je můžou konzumovat:
  • kardiaci: houby totiž snižují hladinu cholesterolu a snižují krevní tlak
  • diabetici: houby upravují hladinu krevního cukru
  • často nemocní lidé: houby významně podporují imunitu a pomáhají i při ekzémech a alergiích

Pokrmy z hub si můžou dopřát i boubelky

Díky vysokému obsahu vody a nízké energetické hodnotě houby zasytí, ale neztloustne se po nich. Záleží samozřejmě na způsobu přípravy – hustá smetanová omáčka s knedlíkem mezi dietní pokrmy rozhodně nepatří.

Co už dávno neplatí?

Třeba to, že se houby musí zpracovat v den sběru. Ne, můžete je nechat v lednici až dva dny a v mrazničce půl roku při -18 stupních. Sušené houby vydrží v dobře těsnicí dóze až rok. A hotový pokrm z hub můžete nechat v lednici až dva dny. Podle slov Doc. RNDr.Jaroslava Klána, Csc. (VFN, odd. toxikologie) je dobré jíst houby spíš jako přílohu, a to složenou z různých druhů. Nepodávejte je raději malým dětem a starým lidem (pro možnost záměny a těžší stravitelnost). Takže hurá do lesa! A když houbám počasí nepřeje, vypěstujte si je doma. Ze zakoupených substrátů můžete mít šest i víc sklizní třeba výborných žampionů. (jh) Foto: pic [clear] [gallery ids="11007,11006"]