Maminko, já stůňu: 15 rad, jak zabavit nemocné dítě

Maminko, já stůňu: 15 rad, jak zabavit nemocné dítě

Den naplánovaný po minutách, domluvené schůzky, přejezdy na kroužky, babičky daleko, manžel na služební cestě… a dítě vstane s rudými tvářemi a skleněnýma očima. Týden nato podobné nervy, když náš potomek strávil celou noc nad kbelíkem. Nebo řešíme zlomenou ruku či jiné následky zábavných honiček. Určitě máme strach, jak to se zdravím dítěte bude. Ale přiznejme si, možná proběhnou i myšlenky tipu „sakra, dnes se mi to fakt nehodí“.
Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík radí, jak zvládat nemoci dětí.


“Zkusme nejprve najít řešení, jak se zbavit prvních pocitů, které nás rozladí - počítat do deseti, jít na pár vteřinek na vzduch, napustit si vanu, uvařit si kávu, utřídit si na papír myšlenky, co všechno se musí přeházet a kam všude zavolat. A pak už se přeorientujeme na signály dítěte. Přeci nám nevysílá signál „Já vám chci komplikovat život“, ale spíš jde o signál „Není mi dobře, pomůžete mi?“ říká Štěpánka Štrougalová, maminka
4 dětí a majitelka Baby Clubu Juklík.

Ano. Rychlým řešením může být medikace, aplikace všech dostupných babských rad, ale většinou je všemocným lékem laskavá přítomnost rodičů a ujištění, že jste spoluúčastni při dětských bolístkách. Pokud dítě stůně opravdu jen ojediněle, vůbec není špatné uchopit tuto nepříjemnou informaci a společně trochu zastavit čas. Je jasné, že situace může být složitá. Povinnosti volají… “Pokud to ale jen trošku jde, zkuste si naplánovat hry a aktivity, na které není při běžném kolotoči všedních dnů čas. Je jednoduché dítěti pustit pohádky, dát do ruky PC, ale proč nepřijmout nově vzniklou situaci jako výzvu? Můžete vytáhnout ze skříně všechny společenské hry, puzzle, knihy, hrajte maňáskové divadlo, hoňte se světýlkem od baterek po stěnách…,” doporučuje Štěpánka Štrougalová.

Určitě se najdou názory, že dítě pak bude situace zneužívat a bude chtít být nemocné neustále. To si fakt
ale může myslet jenom někdo, kdo nezná děti. Žádné spokojené dítě si nebude dobrovolně vymýšlet nemoci.
Ví, že pak stejně musí ve škole všechno dohánět a že mimo postel se dovádí mnohem radostněji.

 

Berte nemoc jako příležitost být spolu. Zde je několik rad Štěpánky Štrougalové, jak na to:

1)Kreativita nemusí být náročná: Knížky, společenské hry, tvoření…, to napadne samozřejmě každého. Zkuste přidat i magnetické knížky, knihy se samolepkami, různé dokreslovačky, tvoření obrázků podle čísel, dětské sudoku a křížovky… Najděte knihu plnou obrázků a střídejte se v hledání. Jeden řekne, najdi človíčka s bílou kšiltovkou…, a pak se vystřídejte. Budete překvapeni, jak budou děti lepší než vy, dospělí.

2)Hračky od sousedů a kamarádů: Nemusíte hned běžet do obchodu pro nové hračky. Zkuste se propojit
s někým, kdo má dítě ve stejném věku a vypůjčit si hračky, které mají jejich děti rády. Anebo si půjčte stejné hračky, jako máte vy. Umíte si představit tu zábavu, když budete mít dvojnásobné množství kostek, více propojovacích součástek na kuličkovou dráhu? Nebo jak bude zábavné, když budete mít dvě stejné krabice puzzlů a budete závodit, kdo složí obrázek dříve? A co když budete pro vláček mít dvakrát větší dráhu?

3)Hra v kuličky na peřině: Udělejte v peřině důlek, najděte skleněnky a turnaj může začít!

4)Hra na schovávanou: Máte nějakou malou hračku? Kuličku? Panáčka? Autíčko? Schovejte je někde
v prostorách postýlky, ale také na poličce nebo klidně v kapsičce pyžama.

5)Bunkr: V posteli se samozřejmě hezky stoná. Ale co když se taková obyčejná postel změní v bunkr? V postel s nebesy? Postačí kolem postele židle a přes ně se přehodí velká záclona. Nebo se udělají stěny ze všech polštářů, které se doma najdou.

6)Netradiční tvoření: Vyšívání, navlékání, korálkování. Že je to zábava jenom pro holky? A zkusili jste někdy navlékat borůvky? Maliny? Knoflíky? Těstoviny? A co třebas maršmalouny?

7)Zábavné vaření: A co takhle uvařit písmenka? Nebo zvířátka? Nebo těstoviny v podobě aut? A pak se na talíři mohou konat závody, nebo skládat básničky či budovat celá zoo.

8)Radost pro ostatní členy rodiny: Připravte překvapení pro sourozence nebo pro tatínka. Nazdobte byt, připravte uvítací plakát…

9)Fotografie: Najděte alba svých rodičů, ukazujte fotografie, když jste vy sami byli malí, a děti bude určitě bavit
i vyprávění o tom, jaké to bylo, když byli oni v bříšku, když se maminka s tatínkem brali.

10)Strom života: Spoustu legrace si užijete při sestavování rodokmenu.

11)Staré knihy, časopisy, noviny: Čmárání, trhání a vše ostatní dovoleno. Kreslete lidem v časopisech kníry, velké brýle, strašidelná tykadla. Nebo vemte barevnou fixu a zatrhávejte jednotlivá písmenka, starší děti mohou v textu zvýrazňovat podstatná jména … i učení může být dobrou hrou.

12)Krabice vzpomínek: Máte nějakou svou krabici vzpomínek? To tajemno děti určitě pohltí. A budou se rádi prokousávat i krabicí se svými prvními obrázky, zoubky, prvními medailemi, rády nakouknou i do obálky, kde je ustřižen jejich pramínek vlasů.

13)Divadelní představení: Připravte pro ostatní členy domácnosti divadelní představení. Maňáskové, ale klidně i vámi hrané. A nezapomeňte připravit i vstupenky, a ty pak patřičně draho prodávat.

14)Tma a baterky: Klidně v průběhu dne zatáhněte závěsy a parádní zábava může začít. Můžete se honit světýlkem od baterky po stěnách, můžete si určit dráhu, kterou musíte kuželem světla zdolat, můžete z prstů „vyrábět“ na stěně zvířátka, můžete prostříhat papír a pak vysílat na stěnu krásné obrazce.

15)Nemocný je i plyšák: Tak to je přeci jasné. Nejoblíbenější plyšák má stejně jako nemocné dítě omotanou bolavou tlapku, musí také jíst hodně vitamínů, možná sem tam polykat nějakou medicínu, bude mít ovázaný bolavý krk a oba pacienti se budou předhánět, kdo se první uzdraví.

 

Zdroj: Baby Clubu Juklík, www.juklik.cz