Jak moc škodí gelové nehty?

Jak moc škodí gelové nehty?

Snad každá druhá žena se pyšní nádhernou manikúrou, za kterou stojí gelová vrstva, která ztvrzuje a zkrášluje naše nehty. Jak moc ale takový gel škodí zdraví?


Někdy je velmi složité vybrat si mezi tím, co je pro nás zdravé a co krásné. Upravené nehty jsou základem pro komunikaci v dnešním světě, a pokud z nějakého důvodu nemáte krásné své nehty, pak je tu jednoduchá pomoc. Vytvrzující gel.

Způsobuje záření z lamp rakovinu kůže?

„Technologie gelu je jedinečná, protože i když se používá jako tradiční lak na nehty, gel má chemické složení, které umožňuje vytvrzení lesklé povrchové úpravy s UV světlem, což vás nenutí sedět a čekat, než lak uschne,“ říká specialistka na nehty a dermatoložka z New Yorku, Dany Stern. „UV záření navíc není tak hrozné, jak si mnozí myslí.“

UV záření, bez ohledu na to, zda jde o UVA lampu nebo LED lampu může poškozovat naši kůži. Jak přesně? „Studie vyčíslila riziko rakoviny kůže z těchto zařízení a zjistila, že byste museli mít gelovou manikúru každý týden, abyste zvyšovali riziko rakoviny kůže,“ říká Stern. Přesto dodává, že je potřeba udělat více výzkumů v rámci této problematiky. „My dermatologové máme tendenci být obezřetní, proto doporučuji chránit vaše ruce a nohy krémem proti slunečnímu záření, který si aplikujete 15 minut před tím, že půjdete na manikúru či pedikúru. A pomocí rukavic nebo ponožek bez prstů pro ochranu vlastní kůže,“ dodává Stern.

Některé gely jsou mnohem škodlivější, než jiné

Existují dva různé typy gelů, se kterými se můžete v salónech potkat. Jsou to tzv. měkké a tvrdé gely. „Tvrdé gely jsou tradiční gely osmdesátých let, které jsou nepropustné pro aceton, zatímco jemné gely jsou novějšími, které lze odstranit bez agresivního škrábání," říká Stern. Není divu, že tvrdé gely jsou mnohem škodlivější než měkké. Nicméně, všechny gelové manikúry vám mohou nehty zničit.

Gel nehtům neprospívá

Bohužel je to pravda. Gely nejsou pro nehty dobré. „Studie z Lékařské fakulty v Miami použila ultrazvuk, který ukázal, že gelové manikúry způsobují ztuhnutí nehtů," říká Stern a poznamenává, že přesný důvod pro ztenčení byl pro autory nejasný, ačkoli je to pravděpodobně způsobeno buď acetonem, způsobem odstranění gelu nebo chemickým složením gelu.

„Další příčinou zničení nehtů může být, když je gel nesprávně odstraňován," říká Stern. „Můj osobní názor a to, co jsem viděla ve své praxi je, že většina škody je způsobena odstraňováním gelu, zvláště pokud nejsou dodržovány pokyny výrobce nebo jsou smíšeny a používány dvě různé značky."

Neházejte flintu do žita

Pokud se obáváte možnosti poškození svých nehtů, existuje několik kroků, díky kterým můžete zmírnit nežádoucí účinku gelových vrstev. „Nejprve se manikérky zeptejte, jak bude gel odstraňovat a ujistěte se, že nebude používat špinavé náčiní, brousící mechanické pilníky nebo jiné nástroje, které gel důkladně a nešetrně oškrábou," radí dále Stern. "Gelový potah by se měl sice po namáčení v acetonu snadno odloupnout, ale tyto metody mohou způsobit obrovské a někdy i nevratné poškození nehtů a kůžiček." A dodává, že musíte být svým vlastním advokátem v kosmetickém salónu, protože nikoho jiného nezajímají vaše nehty, tolik co vás.