Až 62 % ohrožených zvířat hrozí vyhynutí kvůli těžbě dřeva

Až 62 % ohrožených zvířat hrozí vyhynutí kvůli těžbě dřeva

Příroda a celý ekosystém, který toto slovo zahrnuje, vytvořila za dlouhá léta úchvatný a barvitý svět, který nás stále překvapuje. Ač může působit nezlomným dojmem, opak je pravdou.
Díky mnoha faktorům je příroda, a především živočichové žijící v divočině, v ohrožení. Ekosystém planety Země není nezničitelný, což si uvědomují zatím jen odborníci, ekologové, zástupci neziskových organizací a tvůrci televizních dokumentů. A to nestačí.


Alarmující data

Světový fond pro ochranu přírody sestavuje tabulky ohrožených volně žijících zvířat, které se stále rychleji plní. Úbytek světové populace je rychlejší, než se v minulosti očekávalo. Aktuálně je v tabulkách vedeno 8 688 druhů ohrožených živočichů. Za posledních čtyři desítky let klesl výskyt ptáků, savců, plazů, ryb a obojživelníků o celou jednu polovinu a někteří odborníci tvrdí, že do roku 2020, což není zas tak daleká budoucnost, by mohly být vyhubeny celé dvě třetiny zvířecích druhů.

Za vším hledej člověka

Nejvýznamnější vliv na zhoršující se stav přírody má člověk. Lidstvo má poměrně vysoké nároky na ekosystém naší planety. Nejpalčivějším problémem je rozpad původního prostředí na menší celky, což je důsledek osidlování, rostoucích zástaveb a infrastruktury. Tím, jak se člověk stěhuje a obývá nová území, s sebou přináší taktéž nové druhy živočichů. Tato zvířata patří mezi takzvané invazivní nepůvodní druhy, jejichž život na území negativně ovlivňuje jak původní organismy, tak také prostředí. Situaci zhoršují i nadměrné lovy zvířat a rybolov. Tento globální problém rezonuje především kvůli pytlákům lovícím velké šelmy a slony v Africe. Přeměna přírodních ploch v zemědělské oblasti i těžba dřeva negativně ovlivňují až 62 % ohrožených druhů. A ve výčtu záporných faktorů nesmí chybět ani klimatické změny, jako meteorologické jevy, jakými jsou třeba vedra, sucha, záplavy a hurikány. Na většinu ohrožených zvířat navíc působí hned několik zmíněných činitelů zároveň.

Téma, které by mělo rezonovat

O problematice je třeba mluvit, protože jinak k žádné změně nedojde. Dobrou cestou jsou dokumentární filmy, které připravují odborníci a ukazují nejen dopady lidského působení, ale i to, jak je příroda rozmanitá a krásná. Jedním z nejpopulárnějších dokumentárních seriálů věnujících se přírodě je Naše planeta Země. Vznikl v roce 2006 a je nejsledovanějším britským pořadem za posledních 15 let. Vidělo jej více než 12 milionů lidí. Jeho tvůrci připravili po dlouhých 10 letech úspěšné pokračování Naše planeta Země II (Planet Earth II), jehož kvalitu dokládá i český web ČSFD, kde dokument získal celých 98 %. Ten bude od poloviny března vysílat televizní stanice Spektrum. Seriál v šesti dílech představí jednotlivá prostředí a jejich obyvatele. Ukáže, jak se zvířata přizpůsobila životu v daných podmínkách, jak loví, starají se o mláďata i strategie úniku z nebezpečí.


 

 

Ikona mezi dokumentárními seriály

Obě série pochází z produkce BBC a komentáře namluvil sir David Attenborough, známý přírodovědec, režisér
a dokumentarista, který je již více než 60 let spojován právě s popularizací přírodních krás a který zároveň upozorňuje na důsledky chování společnosti na ekosystém naší planety. Seriál Naše planeta Země II bude od 17. března vysílat televizní stanice Spektrum, a to každou sobotu od 13:55 a neděli od 14:55. Nenechte si uniknout pohled na dech beroucí přírodu i divoká zvířata v jejich přirozeném prostředí, na unikátní ekosystém, který je třeba začít chránit a opečovávat.

 

O AMC Networks International – Central and Northern Europe

AMC Networks International – Central and Northern Europe je součástí AMC Networks International, jednou z předních mezinárodních společnostní na poli televizního vysílání a distribuce tematických televizních stanic soustřeďujících se na Střední a Východní Evropu. Současné AMCNI – Central and Northern Europe portfolio čítá 12 televizních stanic ve čtyřech žánrech: sport: Sport1, Sport2, SportM, dětské: Minimax, Megamax, zábavně-vzdělávací: Spektrum, TVPaprika, Spektrum Home a filmové: AMC, Sundance Channel, Film Mánia, Film+ a Film Café. Obsah tematických stanic je vytvářen pro místní diváky, jazykové verze a trhy.  Je dostupný v celé řadě platforem včetně HD, služeb na vyžádání a verze pro mobilní telefony.

AMC Networks International (AMCNI) je globální divizí AMC Networks a dodavatelem uznávaných zábavních pořadů pro předplatitele ve více než 140 zemích a územích v Africe, Asii, Evropě a Latinské Americe. AMCNI zahrnuje jak globální značky Sundance Channel a MGM Channel, tak populární kanály s lokálním významem
a různorodým žánrovým zaměřením. 

 

 

O společnosti AMC Networks:

Společnost AMC Networks Inc. (NASDAQ: AMCX) se již více než 30 let věnuje produkci kvalitních filmů
a pořadů, vlastní a provozuje několik populárních a oceňovaných značek v oblasti placené kabelové televize. AMC, IFC, SundanceTV, WE TV, a IFC Films produkují pořady, které jsou výrazné, zajímavé, kulturně relevantní a oslovující diváky napříč různými společenskými skupinami. Společnost také provozuje globální divizi, AMC Networks International.

Více informací najdete na www.amcnetworks.com