Jak pomoci dceři, když se z ní stává žena

Jak pomoci dceři, když se z ní stává žena

Období, kdy se mladé dívky stávají ženami, je v mnohých kulturách velmi významným
a očekávaným přechodem doprovázeným mnoha rituály. Je to období, na které je potřeba dívky předem připravit a mluvit s nimi o nastávajících změnách. Výchova v rodině, přístup k vlastnímu tělu a k sexualitě je velmi důležitý a utváří tak primární postoj dívek k sobě samotným.


„Pokud dívky uslyší od svých matek samá negativní sdělení o bolestech a krvi, vypěstují si velmi bázlivý
a stresující postoj k menstruaci,“
říká MUDr. Svatava Žalmanová, gynekoložka a homeopatka. Tento negativní přístup a obavy mohou dívky získat i od svého okolí. „Homeopatie umí řešit i tento psychický stav obav z menstruace, a to lékem Gelsemium, který jim pomůže překonat strnulost a strach z neznámého a mladé dívky na toto období lépe připravit. Dalším zajímavým lékem je Pulsatilla. Tento dětsky laděný lék je vhodný především pro dívky, které se nechtějí stát ženami a chtějí zůstat dětmi, Pulsatilla jim pomůže tento přirozený přerod překonat,” dodává.

Příchod první menstruace nepotká všechny dívky ve stejném věku. Některé menstruují už od devíti let, jiné
až od šestnácti. V ČR se jako věkový průměr udává 12-13 let.

„Je dobré dívky na příchod první menstruace připravit a doporučuji to s nimi i oslavit, aby pochopily význam okamžiku v jejich životě v pozitivním světle. Dnešní společnost se v tomto ohledu pozitivně mění a ženy se konečně přestávají stydět za to, že menstruují,“ vysvětluje MUDr. Svatava Žalmanová.


PRVNÍ NÁVŠTĚVA U GYNEKOLOGA

Na první gynekologickou prohlídku může být dívka registrována u klasického gynekologa od 15 let. Pokud jsou potíže dříve, chodí se k dětskému gynekologovi. „Na otázku, kdy jít poprvé s dcerou ke gynekologovi říkám, když cítíte, že je potřeba. Mimo toho, že se naskytly obtíže, je to třeba vhodné před “očekávaným” pohlavním stykem,” říká MUDr. Žalmanová. Je dobré přijít osobně s dcerou a vyjádřit jí tím podporu. Jestli půjdete s ní dále
k lékařce nebo počkáte v ordinaci, nechte na své dceři.

Hodně dívek má před první návštěvou ženské lékařky velký strach. Mají velké obavy z toho, co je čeká a stydí se. Podpora maminky je velmi nutná, ale mnohdy nestačí. „Tyto obavy hodně pomáhá překonat homeopatický lék Gelsemium, díky němu můžete připravit dceru na její první prohlídku,” vysvětluje MUDr. Žalmanová a dodává:
„K prvním prohlídkám přistupuji velmi šetrně a s dívkami se především hodně bavím. Zajímám se o běžné věci
z lékařského pohledu, o rodinnou anamnézu, alergie, první měsíčky a jak probíhá jejich menstruace. Vše jim
v ordinaci vysvětlím, představím a seznámím je s gynekologickým křeslem. Hlavním cílem je budování důvěry. Panny se prohlíží citlivě ze vnějšku, pak provádím ultrazvuk, ale ne vaginálně, jak u dospělých žen, ale přes bříško, abychom zkontrolovali dělohu.”

 

Pokud u dívek není menstruace do 16. roku, doporučuje se vyšetření u gynekologa. „Je důležité zjistit, jestli dívka nemá nějaké vrozené vady a něco nebrání menstruaci. Samozřejmě umíme vyvolat menstruaci pomocí hormonů, ale lze to i šetrně homeopaticky. Podáváme lék Folliculinum (je to homeopatický lék modulující estrogenní potenciál organismu), kde začínám ředěním 15 C každý den, ale v dávkování léku mohu zvýšit ředění a využít i měsíční fázi,” říká MUDr. Žalmanová.

PROBLÉMY SPOJENÉ S MENSTRUACÍ

První den menstruace bereme jako první den cyklu, i když by to vlastně mělo být obráceně, protože menstruací cyklus vajíčka končí. „Hodně maminek za mnou chodí se stesky, že jejich dcery mají při menstruaci velké bolesti a křeče v podbřišku a nechtějí to řešit klasickými léky. Na to je skvělý homeopatický lék Colocynthis, který umí významně pomoci. Aplikujeme ho ideálně jeden den před menstruací anebo v den jejího začátku. Doporučuji
k tomu brát lék Magnesium phospohoricum, který je obecně proti křečím,”
vysvětluje MUDr. Žalmanová.

Ale křeče a bolesti nejsou jediné problémy, které mladé dívky při menstruaci trápí. Některé mají i kolapsové stavy a trpí omdléváním. Tento nepříjemný zážitek si ne vždy spojí s menstruací. „I na tyto stavy může pomoci homeopatie. Lék Veratrum album tomu velmi pomůže. Je dobré ho brát těsně před propuknutím menstruace.
Zde lze dobře využít podstatu homeopatického užívání, které je postavené na individuální potřebě pacienta,“

říká MUDr. Žalmanová.

Dále dívky trápí i nepravidelnost jejich cyklu, která může být spojena s mnohými vlivy. Na úpravu cyklu je dobré brát homeopatický lék Luteinum 5 C, který se užívá od 15.-25. dne cyklu spolu s lékem Folliculinum 15 C a to
8. a 20. den. Vždy je terapii potřeba konzultovat s gynekologem homeopatem.

Důležité je také prokrvení celého těla, a to nejen u mladých dívek. Aby vše fungovalo, je nutné dobře rozproudit krev v těle. Dnešní sedavý život, kdy dívky sedí několik hodin v lavicích a pak doma u učení, tomu nepřispívá. Doporučuje se cvičení dle Mojžíšové, které není jen na snadné otěhotnění, jak se ve společnosti traduje,
ale především na dobré fungování pánevního dna pro nás ženy tak potřebného.

 

První menstruace našich dcer by měla být oslavována, abychom podpořili hrdost dívek a nově nabyté ženství. Tato hrdost bude i silným nositelem rozvoje jejich osobnosti a hledání si vlastní pozice ve společnosti.
Zde jim matky mohou hodně pomoci.

 

Více na www.svethomeopatie.cz