Slunce se probouzí aneb odpověď na 7 nejčastějších otázek

Slunce se probouzí aneb odpověď na 7 nejčastějších otázek

Ochranu před slunečním zářením, bychom neměli podceňovat v žádném ročním období, a to nejen u osob trpících sluneční alergií. Nyní, když se sluníčko probouzí, nastává ten správný čas poohlédnout se po tom správném opalovacím přípravku. S prvními paprsky tak přichází na řadu zvýšená péče o pokožku, která je vystavena slunečnímu záření.


 

Ačkoli to málokdo ví, kůže je naším největším orgánem. Jejím úkolem je chránit nás proti vnějším vlivům, jejím prostřednictvím vylučujeme z těla vodu a škodliviny a vlivem slunečního záření se v kůži tvoří potřebný vitamín D.

Opalování je činnost, při níž kůži vystavujeme ultrafialovému záření a očekáváme, že se kůže opálí a zhnědne. Ne vždy tomu tak je. Někteří z nás mají tu smůlu, že jim kůže zčervená. Záleží na fototypu naší pleti.

 

4 fototypy

I. CITLIVÁ pokožka, která vždy rudne a málokdy hnědne. Délka slunění 5-10 minut.

II. CITLIVÁ pokožka, která vždy rudne a málo hnědne, délka slunění je 10-20 minut.

III: NORMÁLNÍ pokožka, která občas zrudne, jinak dobře hnědne. Délka slunění 20-30 minut.

IV. ODOLNÁ pokožka, která snadno hnědne a jen výjimečně může zrudnout. Délka slunění je až 45 minut.

 

Jak je možné, že kůže hnědne?

Za opálením stojí pigment s názvem melanin. Jeho produkce je přímo úměrná intenzitě slunečního záření. Melanin je zároveň jakýmsi ochranným filtrem, který dokáže zachytit některé složky slunečního záření.

 

Kdo a kdy může na sluníčko?

Děti do 1 roku věku by slunečnímu záření neměly být vystaveny vůbec. Od 6 měsíců bychom na jejich pokožku ale měli používat opalovací přípravek.

Děti do 3 let mohou na sluníčku jen na velmi krátkou dobu. Při jejich pobytu na sluníčku je dbát zvýšené opatrnosti. Nejen že je v předstihu namažeme krémem na opalování, dáme ale pozor také na vhodné oblečení
a pokrývku hlavy. Ta by neměla chybět v žádném případě.

Nejen děti, ale i my dospělí bychom měli na sluníčku pobývat jen omezenou dobu, použív vhodný přípravek, vyhnout se polednímu záření, mít pokrývku hlavy, sluneční brýle a pít dostatek tekutin. A to průběžně, nečekejte, až pocítíte žízeň.

 

Jak ochránit pokožku před UV zářením?

Ultrafialové záření se skládá z dvou druhů paprsků – UV-A a UV-B. Paprsky UV-A pronikají hluboko do kůže, kde mohou způsobit změnu na buňkách. UV-A paprsky také stojí za vznikem pigmentových skvrn či předčasným stárnutím pokožky. UV-B paprsky jsou silné a stojí za spálením kůže.

Proti účinkům slunečního záření bychom se měli chránit prostřednictvím přípravků na opalování. Vybrat si můžete z krémů, mlék nebo olejů. Určitě by ale zvolený přípravek měl obsahovat filtry proti UV-B i UV-A záření. Jak to poznáte? Na jeho obalu by měly být uvedeny zkratky SPF a IPD (PPD).

 

 

Chemický nebo minerální filtr? 

U opalovacích přípravků se můžete setkat s chemickým filtrem, který proniká hluboko do kůže a je třeba jej nanést s dostatečným předstihem. Oproti tomu minerální filtr neproniká hluboko do kůže, nezpůsobuje nepříjemné reakce a působí ihned.

 

Jak často pokožku natírat?

Ochranný přípravek naneste na kůži s předstihem – ideálně 30 minut předem a opakujte po každém koupání
či sprše. Zároveň bychom měli nátěr pravidelně opakovat. Neměli bychom zapomínat ani na obličej, čelo, nos, rty a také nárty. To jsou totiž místa, která jsou velmi náchylná ke spálení.

 

Jak vybrat správný opalovací přípravek?

Při výběru by měl nejdůležitější roli hrát ochranný faktor. Ten vybírejte s ohledem na typ své pleti
a předpokládanou délku slunění. Pro děti vybírejte z přípravků určených přímo k péči o jejich citlivou pokožku, která je 5x tenčí než ta naše, dospělácká.

Opalovacích přípravků je na trhu spoustu. Mezi osvědčené značky patří Daylong, Ladival, Eucerin či Piz Buin. Každému z nás vyhovuje jiný přípravek. Je jen na Vás, který z nich si vyberete. Na trhu jsou také opalovací přípravky čistě přírodní. Ty jsou vhodné zejména pro děti. Nemusíte se u nich bát alergické reakce a dokonce Vám umožní pohlídat si, jakou část těla jste natřeli a kterou ne. Většinou totiž zanechávají bílou stopu a vy tak máte kontrolu nad tím, zda jste Vy nebo Váš potomek natřeni opravdu všude, kde je potřeba.
Ušetříte si tak spoustu nepříjemností!


Opalovacím krémem to ale nekončí!

O pokožku je třeba dbát i po slunění. Pokožce bychom měli dopřát péči poopalovacího přípravku, který pokožku zklidní a zároveň ji hydratuje.