Zlepšujte jazyk za chodu, aneb jak se učit snadno a za každých okolností
Se zrychlujícím se životním tempem přichází tlak na neustálé sebezdokonalování a zlepšování svých dovedností, těch jazykových nevyjímaje. Jenže kde na to vzít čas a chuť? Řešení nabízí digitální technologie, díky kterým se lze studiu jazyků věnovat kdykoli a kdekoli. Stačí si stáhnout do telefonu některou z aplikací, nebo jednoduše poslouchat cizojazyčný podcast. Několik z nich ověřila Marie Jelínek, hlavní metodička jazykové agentury Skřivánek – tady je jejich hodnocení.
Simple Mind EU
Aplikace Simple Mind je postavená na populárních myšlenkových mapách. Ty nejsou pro studenty jazyků žádnou novinkou – pomohou totiž pamatovat si více, rychleji a lépe. V aplikaci mohou studenti mapy vytvářet v podstatě na jakékoliv téma, které například zrovna probírají ve škole. Usnadňují si tak především učení nové slovní zásoby.
„Simple Mind se dobře hodí pro obecný i obchodní jazyk jako doplněk k výuce slovní zásoby. Při spuštění vás přivítá přednastavenou upravitelnou mapou. Díky intuitivnímu ovládání pak můžete přidávat nespočet nových slovíček, nápadů, poznámek, ale také vytvářet mapy zcela nové,“ říká jazyková metodička agentury Skřivánek, Marie Jelínek. Nic ale není zdravé přehánět a to platí i pro Simple Mind: „Pokud ve své mapě použijete příliš odrážek, lehce ztratí přehlednost. To se ale dá jednoduše vyřešit barevným odlišením či založením mapy nové,“ dodává.
Lyrics training
Lyrics training je skvělá aplikace nejen pro hudební nadšence, kteří se chtějí zdokonalit v poslechu a obecně v porozumění mluvenému (nebo v tomto případě zpívanému) slovu v cizím jazyce. Aplikace funguje jako jednoduchý hudební přehrávač obohacený o text písně (lyrics). Ten je ovšem místy vynechaný a tak je na uživateli, aby chybějící slova do písně doplnil. Vedle poslechu jej tak čeká i trocha psaní a zábavného učení. „Pokud se chcete zlepšit zábavnou a nenásilnou formou v poslechu, je tato aplikace jasnou volbou. Můžete si v ní zvolit úrovně obtížnosti – na výběr máte začátečnický až expert level. Dokonce jde vybrat mezi britskou
a americkou angličtinou,“ představuje aplikaci Marie Jelínek.
Hello Talk
Aplikace Hello Talk se od předcházejících dvou výrazně liší. Svým způsobem se jedná o sociální síť pro jazykové studenty – uživatelé se zde učí prostřednictvím chatu s rodilými mluvčími. Hello Talk umožňuje v reálném čase komunikovat s lidmi z celého světa a procvičit si tak tolik potřebnou konverzaci. V aplikaci jsou vedle soukromého a skupinového chatu dostupné i video a audio hovory.
„Po komplexní registraci, která mimo jiné zaznamená i jaký jazyk chcete studovat a jak zdatní v něm již jste, vám aplikace nabídne tak říkajíc ‚ideální protějšek‘ – tedy uživatele, který má zájem o studium vašeho mateřského jazyka a vyučuje ten, který zajímá vás,“ popisuje Hello Talk Marie Jelínek a dodává: „Po zvolení vhodného komunikačního partnera už můžete vesele chatovat, volat a nahrávat hlasové zprávy. Váš jazykový ‚učitel‘ přitom může kdykoli opravit vámi poslanou zprávu – učíte se tak v reálném čase.“
Podcast SpeakEnglish, Espresso English a Coach Shane
Používání aplikací ale pochopitelně vyžaduje určitou úroveň pozornosti. Nemůžete je proto používat například při řízení automobilu nebo během chůze po rušné ulici. V takovém případě přijdou vhod podcasty jako je SpeakEnglish. Jedná se o dvacetiminutové lekce týkající se nácviku situací, slovních okruhů nebo výslovnosti. Procvičíte nejen poslech s porozuměním, ale zároveň se naučíte i gramatiku a slovní zásobu v kontextu. Jediné co potřebujete je účet na Spotify.
„Spotify je skvělou aplikací na procvičení jazykových dovedností, a to právě kvůli podcastům, které zde uživatelé vytváří. Doporučit můžeme například i podcast Espresso English. V rámci něj se posluchač učí gramatiku, idiomy, slovíčka a fráze ve více než 220 lekcích. Neopomíjí ani výslovnost a skrze tematické lekce zlepšuje i slovní zásobu,“ popisuje metodička z jazykové agentury Skřivánek. Možnou alternativou je i Coach Shane, kde se v 900 lekcích posluchač za pomocí frázových sloves a idiomů naučí běžně používané fráze a výrazy.
Nejste-li ale příznivcem aplikace Spotify, využít můžete například stránku News in levels. Zde můžete číst
a poslouchat zprávy na třech úrovních pokročilosti. Poslechy zaberou maximálně 5 minut času a naučíte se v nich i nová slovíčka pro vaši jazykovou úroveň. K dispozici je zde též přepis zpráv, díky kterému si můžete porozumění mluvenému slovu ověřit přečtením textu.
Učte se na Youtube
Máte-li přeci jen trochu více času, můžete vyzkoušet také sledování Youtube kanálů. „Z osobní zkušenosti mohu doporučit například zábavný výukový kanál Anglophenia vhodný pro pokročilejší studenty, kteří si chtějí procvičit poslech a porozumění britské angličtině v reálném tempu. Studenti se zde mohou navíc dozvědět i něco z britské kultury, historie či gastronomie. Například, víte proč Britové pijí čaj?,“ předznamenává Marie Jelínek.
Mezi další zajímavé a pro každého jazykového studenta i velice užitečné kanály patří například Learn English Lab, kde se autoři zaměřují na problémovou gramatiku (jako například podmínkové věty a souslednost časů) a na správný „spelling“ zákeřnějších a často se pletoucích slovíček. Jste-li spíše fanoušky pořádné hovorové angličtiny, pak jistě přijde vhod kanál Englishlessons4YOU, kde se může divák naučit peprně nadávat, nebo třeba získat slovní zásobu do fitness centra.
Za vyzkoušení stojí i English Class 101, kde autoři vytvářejí krátká videa pro obohacení slovní zásoby a mnoho studijních tipů jak pro začátečníky, tak pro velice pokročilé studenty. A chcete-li se zároveň při výuce jazyka učit i o společenských záležitostech, pak nelze doporučit nic jiného než TED Talks. “Jejich obrovskou výhodou je vedle pestrého množství zajímavých témat také to, že speakeři nejsou jenom rodilými mluvčími angličtiny, sledující mají tedy možnost se potkat s různými přízvuky, což je v dnešní době angličtiny jakožto globálního jazyka naprosto nezbytné,” shrnuje Marie Jelínek ze Skřivánka a na závěr dodává, ”možností jak zdokonalit jazykové schopnosti je opravdu celá řada, a tak je na místě přestat se vymlouvat – učit se může každý,
i s minimem volného času.“
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)