Čím obdarovat teenagery? Máme tip na originální dárek

Čím obdarovat teenagery? Máme tip na originální dárek

Chcete dárkem obdarovat a zároveň vychovávat? Víme, jak na to. Co takhle pořídit dceři či synovi něco, na čem si procvičí finanční gramotnost? Ano, máme na mysli cenné papíry. A ne, nikdo neříká, aby se náctiletí nutně učili obchodovat na burze, náš tip na originální dárek je praktičtější.


S Jiřím Helichem z ceskedluhopisy.cz jsme se bavili o korporátních dluhopisech s tříletou platností.Právě ty se stávají častým dárkem pro patnáctileté kluky a holky.

„Rodiče cenný papír koupí, aby peníze nebyly hned utraceny za módní nesmysly,“ přibližuje Jiří Helich. Peníze nepřijdou vniveč, naopak tři roky se množí na bankovním účtu a jakmile potomek oslaví osmnáctiny, má k dispozici zajímavou částku na první kroky v dospělém světě.

Na dluhopisu se učí, jakou hodnotu mají peníze. Jak funguje úroková míra, co je to jistina a kupón. Vidí, jak se vyplatí s rozvahou investovat, a v budoucnu třeba nepodlehne až vtíravým bankovním poradcům. Ti zpravidla doporučují jen produkty, které jsou výnosné především pro ně.

Korporátní dluhopis má také ještě jednu zajímavou přednost. jde do značné míry i o osobní dárek. S trochou nostalgie jde říct, že se jedná investičně o jakýsi návrat do dob první republiky – kupující své peníze spojuje s konkrétním nápadem.Třeba s firmou svých známých.

„Není to anonymní investice, není to jen číslo – jde o konkrétní společnost, velmi často i s osobním vztahem, protože její vývoj jde sledovat, mnoho firem pro své investory pořádá i setkání,“ popisuje Jiří Helich.

Co takhle vybrat teenagerům dluhopis výrobce jejich oblíbených výrobků, třeba drinků či sójových jogurtů? Vzbudit v nich zájem o to, jak konkrétní byznys funguje? Mohou se díky tomu mnohé pochopit a sami najít inspiraci pro své budoucí podnikání.

I kvůli tomu korporátní dluhopis představuje pro dospívající užitečnou a neocenitelnou školu života.