Vitamin D: Váš rytíř k ochraně imunity

Vitamin D: Váš rytíř k ochraně imunity

Zima, slunečního záření je málo, z ovoce a zeleniny míváme touto dobou i méně vitaminů
a minerálů a horší počasí zhoršuje i naši náladu. Ze všech těchto důvodů je naše imunita oslabena a organismus tak snáze podlehne útokům virů či bakterií. Co pomůže, naznačí čtvrté písmeno abecedy.


Braňte se efektivně

Ano, řeč je o vitaminu D. Ten býval dlouho neprávem opomíjen. V posledních letech se ale ukázalo, že je jeho význam větší, než vědci dříve předpokládali. Je dobře známo, že vitamin D hraje zásadní roli při vstřebávání vápníku z potravy, a proto je důležitý pro naše kosti a svaly. Ale to není všechno. Normální hladina vitaminu D chrání také srdce a cévy, pomáhá při léčbě diabetu i autoimunitních a onkologických onemocnění i při předcházení jejich vzniku. Podobně preventivně nás „déčko“ chrání také před nákazou respiračním onemocněním i před jeho horším průběhem.

Kde ho brát

Vitamin D se tvoří v kůži po vystavení pokožky slunci. K zajištění jeho dostatečné hladiny obvykle stačí vystavit obličej a paže denně slunci zhruba na 15 minut, a to v době, kdy je záření nejintenzivnější, tedy mezi 10-15 hodinou. To ovšem platí jen pro letní měsíce a jen pro některé z nás. Věk, určité nemoci nebo obezita mohou vstřebávání vitaminu brzdit. Když se k tomu přidá nevhodná strava, výsledek je jasný. Většina lidí v našich zeměpisných šířkách má v chladném období roku „déčka“ nedostatek. Aby toho nebylo málo, obvykle o tom ani nevíme. Vitamin D se totiž běžně z krve neměří. Jak z této šlamastyky ven? Relativně snadno.

Legální doping

Optimální hladina vitaminu D v krvi je stanovena v rozmezí 75-200 nmol/l. Přitom platí: čím blíže horní hranici, tím lépe. Všichni lidé, kteří mají vyšší riziko vzniku respiračního onemocnění nebo těžšího průběhu nemoci, by měli mít hladinu vitaminu D pokud možno při horní hranici (cca 160 nmol/l). Jak jej aktuálně získat? Možnosti jsou jen dvě. Buď ze stravy, anebo pomocí doplňku stravy s obsahem vitaminu D. Co se týká stravy, tak „stačí“ jíst denně tresčí játra, lososa či kaviár. Abyste pokryli dostatečnou denní dávku „déčka“, musíte ale zkonzumovat každý den 200 g lososa, nebo 200-300 g sardinek. U ostatních potravin je prakticky nemožné běžnou spotřebou zajistit vitaminu D dostatek.  

Proto se odborníci přiklánějí k tomu, že bychom měli vitamin D v zimě dodávat tělu pomocí doplňku stravy. „Užívání doplňků stravy s vitaminem D je jedna z bezpečných a relativně rychle ovlivnitelných věcí, která prokazatelně může posílit imunitu a může tak zlepšit vyhlídky pro boj s jakoukoliv nemocí,“ říká Mgr. Andrea Mecová, vedoucí lékárník, Benu.

Kolik denně

Doporučená denní dávka vitaminu D je 800 mezinárodních jednotek IU. Více obvykle potřebují těhotné a kojící ženy, obézní, kuřáci, vegetariáni, kardiaci a senioři. Nejsnáze si vitamin D doplníte olejem z tresčích jater, který už je k dostání i v chuťově příznivějších variantách (například s citronem či s ovocnou příchutí). Pokud vám ale rybí chuť vyloženě vadí, užívejte olej přímo v kapslích. Například Möller`s Double obsahuje koncentrovaný rybí olej, doslova nabitý vitaminy A, D a E a potřebnými omega-3 polynenasycenými mastnými kyselinami. Ve dvou kapslích je 300 % doporučené denní dávky vitaminu D. A jako „bonus“ dáte tělu navíc ještě cenné další vitaminy a „zdravé tuky“.

Předávkování? Spíš nehrozí

I krátkodobě velmi vysoké dávky by neměly vést k předávkování organismu. Ze stravy ani ze slunce se to nemůže stát nikdy, v případě doplňků stravy pak musíme mít na paměti, že i když je na něm uvedena dávka například 1000 IU, rozhodně se všechno nevstřebá. Proto se odborníci přiklánějí k tomu užívat „déčka“ spíš více, zhruba tedy 2000 IU. Obézní, senioři a lidé s oslabenou imunitou mohou v době nemoci nebo zimního období užívat až 4000 IU denně. To je stále bezpečná dávka.

Chcete-li si být ale jisti, jakou hladinu v krvi aktuálně máte, nechte si ji změřit. A pokud bude nízká, což je velmi pravděpodobné, nasaďte okamžitě doplněk stravy s vitaminem D a užívejte jej dle pokynů lékaře. Tak můžete doslova v řádu dnů své vyhlídky na boj s případnou infekcí vylepšit. Když přidáte ještě zdravou stravu a pohyb, šance ubránit se „bacilům“ se mnohonásobně zvýší.

 

 


Přírodní zdroje vitamínu D
*tučné mořské ryby: treska, losos, sleď, makrela *tresčí játra

*vejce *mléko a mléčné výrobky

Poznámka: Pozor, pokud máte deficit vitaminu D, nestačí užívat doporučenou denní dávku, ta udrží jen takový stav, který už máte, ale situaci nezlepší. V případě velkého deficitu je nutné brát krátce vitaminu D víc.