Balkánská kuchyně: rozmanitost a pohostinnost

Balkánská kuchyně: rozmanitost a pohostinnost

Balkánská kuchyně se v České republice těší velké oblibě. Kromě toho, že je opravdu velmi chutná, to má i další důvod, země, kde je balkánské jídlo doma, patří mezi časté dovolenkové destinace. Možná proto si pak Češi během roku připomínají prázdninový čas v restauracích, kde se balkánské speciality podávají.


A kam, že to Češi za balkánskými dobrotami jezdí? Do Rumunska, Bulharska, bývalé Jugoslávie, Maďarska
a Albánie. Kuchyně těchto států mají společnou především rozmanitost chutí a vůní a obrovskou vynalézavost. Navzájem se po celá staletí ovlivňovaly a také do sebe absorbovaly vlivy z dalších zemí – Itálie nebo Rakouska.

Typické je používání koření a kořenných směsí, zmiňme alespoň bazalku, rozmarýn, šalvěj, kopr, koriandr, pepř nebo majoránku.

Od předkrmu po dezert

Menu podávané v zemích na Balkánském poloostrově se drží především zásady, že je kompletní, obsahuje předkrm, hlavní jídlo i dezert s kávou vařenou v džezvě. Předkrmy známé také jako meze, mají za cíl připravit
a naladit vaše chuťové buňky – podávají se olivy, pršut, nadívané vinné listy nebo různé druhy sýrů. Mezi předkrmy patří i polévky, které se často podávají k obědu.

Hlavní chod se obvykle vyznačuje harmonií chutí, obvykle mu dominuje ryba nebo maso, ke kterým se přidávají různé druhy zeleniny. Mezi nejtypičtější úpravy patří grilování, pochutnávat si tak můžete na ražniči
a čevapčiči.

Burek

Známý a i mimo Balkán oblíbený je burek – slaný koláč z listového těsta, které se plní směsí slaného sýra, nejčastěji fety, mletého masa, brambor a jiné zeleniny. Burek se často sype sezamovými semínky.

Možná si s balkánskou kuchyní na první dobrou nespojíte musaku, ale i ta zde má své místo, byť původem pochází z řecké a turecké kuchyně. Jejím základem je nejčastěji lilek, mleté jehněčí maso a rajčata. Existují však i varianty s jinými druhy masa, cuketami, mrkví a bramborami – ty jsou typické především makedonské, srbské, bosenské a černohorské musaky.

Sarma

Dalším pokrmem společným pro všechny balkánské kuchyně je sarma, kterou tvoří čerstvé nebo nakládané vinné listy, případně listy zelí či mangoldu, plněné směsí masa, nejčastěji vepřového, hovězího a rýže, cibule
a koření. Existují však i recepty na zcela vegetariánskou sarmu, případně rybí. Rolky se dlouho vaří, a i když se region od regionu mohou jejich ingredience lišit, nejlepší jsou ty připravené ve velkých keramických nádobách.

Ajvar

Pochoutka, kterou tradičně vyrábějí doma Srbové a Makedoňané, znáte nejspíš pod názvem ajvar. Nezastupitelné místo má ale i v jídelníčku chorvatském a bosenském. A co je na něm tak dobrého, že si podmanil nejen Balkán? Jednoznačně směs chutí, která vznikne, spojením červené papriky, lilku, česneku a čili. Chuť ajvaru je jemná, pikantní i velmi ostrá. Ajvar se používá místo koření, do salátů nebo jako příloha k ražniči, klobáskám a řadě dalších kulinářských zázraků.

Baklava

Vyhlášené jsou sladkosti z listového těsta – baklava. Listové těsto prolité medem nebo cukrovým sirupem, posypané ořechy je úžasné. Podávat se může jako dezert nebo jako dobrota k odpolední kávě.

Balkánské hostiny jsou typické tím, že trvají dlouho a jsou hodně veselé a hlučné. Jídlo je zkrátka událostí,
kde se schází celá rodina.