Jak zajistit optimální podmínky v mořském akváriu
Způsob péče o mořské akvárium je odlišný, než péče o akvárium sladkovodní. Základem dobře fungujícího mořského akvária je vyvážený systém - správná kvalita vody, vhodné osvětlení akvária, teplota, doplňování chemických prvků, biologická filtrace, správné proudění vody a dostatečně silná filtrace.
Kvalita vody je důležitá
Základem mořského akvária je kvalitní mořská sůl. Sladkou vodu je nejlepší použít z reverzní somózy, u níž je záruka, že je chemicky čistá. Pro čištění vody je potřeba použít biologický filtr, jehož kapacita musí odpovídat velikosti akvária. Vodu stačí měnit jednou za měsíc - 1/10 objemu vody v nádrži.
Doplňování chemických prvků
Pomocí dávkovacího čerpadla do vody denně doplňujte chemické prvky, které jsou živočichy v akváriu spotřebovávány: vitamíny, Mg, I, KH, Trace, uhlohydráty, aminokyseliny, popřípadě podle druhů chovaných ryb B, Sr, Ca,Fe2, K atd.
Teplota musí být rovnoměrná
Podle toho, jakou teplotu vyžadují v nádrži chovaní živočichové, ji udržujte v rozmezí od 22 °C do 28 °C. Teplota vody by neměla kolísat.
Nezapomeňte na proudění vody
V mořském akváriu je nutné zajistit široké proudění vody se změnami směru a intenzity. Optimální hodinový průtok čerpadla by měl být minimálně 20x větší než je objem akvária.
Osvětlení zapněte na 12 hodin
Osvětlení by mělo mít potřebnou intenzitu a spektrum. Prostřednictvím spínacích hodin měňte intenzitu osvětlení tak, aby den měl 12 hodin.
Kontrola a údržba techniky
Pravidelně kontrolujte techniku v akváriu: odpěňovače, čerpadla, náplňové filtry, osvětlení, dávkovací čerpadla, nádoby na dávkování a teplotu, hustoty a složení vody. Čistěte hřebeny, magnety, sklo akvária a dezinfikujte pracovní nástroje. Každý půl rok vyměňte UV trubice ve sterilizátoru, vyčistěte destičky ozonizátoru a dle potřeby vyměňte filtry reverzní osmózy.
Interiér
Do mořského akvária nepoužívejte křemičité kameny a písky, ani kov (s výjimkou titanu). Materiál na dno akvária by měl být zvolen podle toho, zda je dno součástí filtračního systému. Do nádrže jsou vhodné pravé mořské kameny s vysokou porézností.
Krmení ryb v mořském akváriu
Ryby krmte v pravidelnou dobu potravou určenou pro mořské živočichy. Dávejte jim jen takové množství, které spotřebují. Zbytky rozkládajícího se krmiva by narušily biologickou stabilitu v akváriu. Dojde-li ke zvýšení obsahu dusíkatých látek, krmení omezte. Kontrolujte množství fosfátů ve vodě - při zvýšení jejich obsahu vyměňte náplň filtru proti fosfátům.
Kontrola ryb a korálů
Sledujte ryby, zda přijímají potravu a nejeví další známky nemoci - zrychlený dech, stažené ploutve, fleky nebo paraziti na těle atd. Kontrolujte korály, jestli se navzájem nepoškozují a nemění se jejich vzhled a zabarvení.
Je-li mořské akvárium dobře sestaveno, péče o něj je méně časově náročná, než péče o sladkovodní akvárium.
Re: Jak zajistit optimální podmínky v mořském akváriu
Ivanka (host) / před 3 lety 30.03.2022 13:36
Super článek, mockrát díky. My právě taky začali přemýšlet nad tím, že bychom si domů pořídili nějaké akvárium. Rybičky jsem chtěla mít už jako malá, ale nikdy se mi to nesplnilo, tak jsem si říkala, že je možná teď ideální čas na splnění mého dětského snu. :) Co se samotného akvária týče, tak už mám jedno vybrané, pomohlo mi v tom toto srovnání - https://vse-pro-zviratka.cz/akvaria/