Průvodce vůněmi

Průvodce vůněmi


Přemýšlíte, čím potěšit svoje příbuzné či partnery k narozeninám nebo svátku a napadlo vás, že jim zakoupíte novou vůni? Výborně. Často sáhneme automaticky po parfému. Na trhu však existuje řada dalších voňavých výrobků, o které by bylo škoda se ochudit. Takové parfémované vody také nejsou k zahození a tím to zdaleka nekončí. Pojďme se tedy společně podívat, na co se můžeme v obchodech při výběru těšit. Až pak zase budete stát bezradně v parfumerii a oči vám budou těkat po všech různých flakoncích kolem, vzpomeňte si na náš článek. Stačí mít přehled a výběr půjde jak po másle.

 

Parfémy

Koncentrace vonných olejů, to je oč tu běží. Parfém se může pochlubit nejintenzivnější formou vůně. Obsahuje 15-30% vonných látek. Když jej správně skladujeme na suchém a stinném místě, může nám vydržet opravdu dlouho. V parfumeriích jej najdeme pod označením P (Parfum) nebo také odborně Extrait de parfum, v překladu čistý parfém. Navíc stačí opravdu jen pár kapek a budeme vonět po celý den. Spousta žen i mužů jej však aplikuje převážně ve večerních hodinách, když chtějí zazářit. Přes den pak sáhnou po lehčí vůni v podobě parfémované vody či toaletky.

Parfémované vody

Parfémované vody obsahují 8-15 % vonných látek a běžně vydrží na našem těle zhruba 5 hodin. V případě, že je správně aplikujeme na pulzní body, což jsou místa, kudy v našem těle proudí krev, mohou vydržet i déle. V obchodech je najdeme pod zkratkou EdP (Eau de Parfum) nebo také PdT (Parfum de Toilette). Tyto parfémované vody se hodí zejména na denní nošení.

 

Toaletní vody

Toaletní vody, označované zkratkou EdT (Eau de Toilette), obsahují 4-8% vonných olejů. Délka působení vůně je pak něco okolo 3 hodin, často se proto aplikují i několikrát za den. Jsou však oblíbené pro svoji lehkost
a svěžest. Také po nich často sáhnou ženy i muži, kteří rádi vůně během dne střídají.Kolínské vody

Kolínská voda obsahuje 2-4% vonných esencí a řadí se tak mezi méně intenzivní varianty vůně. V obchodech ji najdeme pod zkratkou EdC (Eau de Cologne). K vyprchání vůně dochází většinou po 2 hodinách od aplikace. Kolínskou vodu mají v oblibě především muži, kteří ji rádi používají jako vodu po holení. Na trhu je však velký výběr i pro dámy. Kolínskou můžeme nanášet přímo na tělo, hodí se však i pro aplikaci na vlasy a oděvy. Může zaujmout také pro svou přívětivou cenu.