Kotvičník: přírodní viagra ze zahrádky
Už od pradávna hrály bylinky významnou roli v péči o lidské zdraví. Jednou ze zázračných bylinek je i kotvičník zemní. Kotvičník zemní roste a pochází ze středomoří, ale využívá se pro své léčebné účinky po celém světě. Jedná se o jednoletou listnatou rostlinku se žlutými květy z čeledi kacibovitých, která dorůstá až 60 cm. Má podlouhlé kopinaté a řapíkaté listy. Nejvíce se mu daří zejména v suchých a nehostinných místech, jako jsou písky, stepi či polopouště. Kotvičník zemní roste na mnoha místech, ovšem jen v některých zemích je opravdu považován za poklad přírody. Zatímco v Japonsku, Číně, Asii, Africe, Americe i Evropě je uznáván pro své účinky, v na jižní části Austrálie k němu přistupují spíše jako k plevelu. Kořen i plody byly používány především
v tradiční čínské medicíně a také indické ajurvédě. Zejména v čínské medicíně jsou přínosy kotvičníku využívány už více než 400 let.
Tato možná nenápadná rostlina hraje významnou roli v souvislosti s testosteronem. Jedná se o zázračnou bylinku nebo je to spíše všeobecně známé placebo? Na léčivé účinky kotvičníku jsme se zeptali i odborníků
a probádali pro vás řadu materiálů.
Léčivé účinky kotvičníku zemního potvrzují i lékaři
Téměř všude najdete tvrzení, že kotvičník zemní chrání srdce, pomáhá při léčbě depresí a zvyšuje libido. Nejčastěji se již zmíněné byliny využívá nať, ale léčivá je celá. Využívají se rovněž kořeny a plody. Kotvičník se do našeho těla obvykle dodává v podobě tablet a prášků. Kotvičník naleznete například v doplňku stravy značky PRIMULUS, kde je obsažen vysoce kvalitní práškový extrakt z již zmiňované rostliny. Lze jej ale užívat i ve formě bylinného sirupu, čaje nebo tinktury.
Léčivé účinky kotvičníku zemního potvrzují také lékaři. Na portálu ulekare.cz se můžete dočíst, že kotvičník zemní podporuje růst svalové hmoty, zvyšuje fyzický výkon muže, zrychluje regeneraci a podporuje sexuální libido. Hladina testosteronu se může u mužů zvýšit až o 30 %. Produkty s výtažky z této byliny často využívají mladí sportovci, jelikož podporuje růst svalové hmoty. „Kotvičník zemní pomáhá zlepšovat erekci, snížit bolest
a záněty. Vedle toho působí pozitivně při snížení krevního tlaku a zlepšení činnosti srdce. Kotvičník tedy rozhodně není žádným placebem, ale účinnou bylinkou.“ popisuje další blahodárné účinky David Buchta, propagátor zdravého životního stylu z PRIMULUS.
Kromě statutu přírodního afrodisiaka napomáhá kotvičník při léčbě těžkých onemocnění, užívá se při chorobách ledvin a močových cest, kdy přispívá k rozpouštění močových kaménků, zvyšuje sekreci žaludečních šťáv
a vylučování žluči, zlepšuje peristaltiku střev, pročišťuje játra. Pozitivní účinek lze najít u pacientů s vysokým krevním tlakem. Pokud tito pacienti užívají tuto zázračnou bylinku, daří se snížit hladina cholesterolu. Přípravky obsahující Kotvičník mohou využívat nejen lidé s vysokým krevním tlakem, ale je vhodný také pro diabetiky. Snižuje hladinu glukózy v krvi a optimalizuje hladinu inzulínu.
Kotvičník užívejte ve formě čaje
„Kotvičník se nejčastěji užívá ve formě čaje nebo jako extrakt. Čaj si vytvoříte velmi snadno. Lžičku sušené
a namleté natě zalijete půl litrem vody a vaříte po dobu 30 minut. Následně jen scedíte a necháte vychladnout na konzumovatelnou teplotu.“ radí David Buchta, propagátor zdravého životního stylu z PRIMULUS.
Pokud spěcháte, stačí si připravit odvar klasicky jako čaj - avšak s dlouhým vyluhováním. Účinky Kotvičníku lze individuálně pocítit již po třech dnech. Vývar je vhodné pít neslazený. Pokud se bez slazení neobejdete, můžete jej přisladit nejlépe přírodní Stévií, a nebo medem či třtinovým nerafinovaným cukrem.
Kotvičník zemní si dokážete vypěstovat i v truhlíku na balkoně
Není těžké si doma vypěstovat vlastní bylinku. Kotvičník se pěstuje od konce března, sklizeň probíhá začátkem září. Využít můžete sazenice nebo předklíčená semínka. Výhodou je, že můžete kotvičník zemní pěstovat i v truhlíku na balkoně. Pro pěstování se hodí buď běžný zahradní substrát, nebo lehčí propustnější písčitá půda. Má rád sušší stanoviště, nesnáší přemokření. Semena, jak už bylo zmíněno, se vysévají od konce března do truhlíků nebo v druhé polovině dubna přímo na záhon. Zakryjí se jen tenkou vrstvou země. Semena je vhodné klíčit při teplotě kolem dvaceti stupňů a substrát udržovat stále vlhký.
Závěrem:
Účinky kotvičníku zemního na lidský organismus potvrzují, jak lékaři, tak i spokojení pacienti. Vždy myslete na to, abyste se bylinkami, popřípadě i kotvičníkem, nepředávkovali. „Je to obdobné jako u spousty jiných věcí - všeho s mírou. Jen tak můžete léčebné účinky kotvičníku zemního využít naplno. Pokud nechcete spoléhat na výrobky dostupné na trhu, můžete si kotvičník sami vypěstovat a zpracovat.“ dodává David Buchta, propagátor zdravého životního stylu z PRIMULUS.
Produktový tip:
Primulus - přírodní doplněk stravy je vyvinutý pro moderního muže. Zvyšuje hladinu testosteronu, a tím snižuje únavu přes den, zabraňuje nemocem, zlepšuje náladu, zvyšuje libido, podporuje rychlejší nabírání svalové hmoty
a zlepšuje celkovou regeneraci organismu. Jeho složení je čistě přírodní a obsahuje ty správné vitamíny, minerály
a navíc i extrakty z černého pepře, kotvičníku zemního a pískavice řecké seno (fenugreek). PRIMULUS je vyvinutý
a vyráběný v České republice. Zakoupit jej lze na e-shopu za cenu 569 Kč za balení na jeden měsíc.
K zakoupení na www.primulus.cz.
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)