I když působí nezajímavě, mají všestranné využití - Švestky!

I když působí nezajímavě, mají všestranné využití - Švestky!

Švestky jsou pro nás ve skrze nezajímavé ovoce. Na koláč, do knedlíků, něco možná usušit
a zbytek na slivovici. Ve svém jídelníčku byste jim ale měli věnovat větší pozornost, pro naše tělo jsou prospěšnější, než si myslíte.


Zázračné švestky

Švestky už jíme dlouho, má se za to, že je objevili před dvěma tisíci lety poblíž Kaspického moře. A ve starém Římě si už vybírali z více než 300 druhů a to ani nevěděli, jak moc zdravé jsou. Obsahují totiž vitamíny A, C, K 
a celou skupinu vitamínů B. K tomu minerály draslík, hořčík, železo a zinek a antioxidantů stejně, jako vyhlášené borůvky. Dnes si je vedle čerstvých vychutnáme také jako lahodná povidla Hamé nebo jako osvěžující švestkový kompot Hamé, který se vyrábí i se sníženým obsahem cukru.

Chrání srdce
Jedna větší švestka obsahuje asi 114 mg draslíku, který pomáhá s vysokým krevním tlakem a snižuje riziko infarktu. Stejně tak se u testovaných lidí po pravidelné konzumaci ukázalo, že mají sníženou hladinu cholesterolu.

Pomáhají zažívání
Sušené švestky jsou skvělým zdrojem vlákniny (jedna může mít až 1 gram), takže střeva pracují jako hodinky. Švestková šťáva také pomáhá při zácpě i díky tomu, že obsahuje sorbitol, alkoholický cukr, který má přírodní projímavé účinky.

Snižují hladinu cukru v krvi
Podle vědců mají švestky nízký glykemický index, tedy rychlost, jakou tělo využije glukózu z určité potraviny. Jejich konzumace vám tak pomůže kontrolovat krevní cukr a snižovat riziko cukrovky.

Ozdravují kosti
Výzkumníci z univerzit v Oklahomě a na Floridě testovali rok dvě skupiny žen, jedna dostávala 100 gramů sušených švestek, ta druhá 100 gramů křížal a obě jedly doplňky stravy s kalciem a vitamínem D. Po roce se zjistilo, že skupina se švestkami má v kostech páteře a paží více minerálů, než ta druhá.

Jsou bohaté na antioxidanty
Díky obsahu antioxidantů stačí tři až čtyři švestky denně pro boj s volnými radikály, které ničí buňky. Antioxidanty také pomáhají při zánětech, polyfenoly, které jsou právě ve švestkách, se prokázaly prospěšné pro srdce a při zánětech kloubů a plic.

Dobré pro zrak
S věkem se zrak horší, díky švestkám to ale nemusí být tak rychle. Chrání totiž proti degeneraci žluté skvrny, místa na sítnici, kde je nejostřejší vidění.

Na chudokrevnost
Pomáhají tělu produkovat a absorbovat železo. A to zase zlepšuje krevní oběh a růst tkání.

Prospěšnost švestek oceníte i na zevnějšku. Omlazují kůži, zjemňují jizvy, urychlují hojení, stimulují růst vlasů
a zlepšují jejich kvalitu a redukují lupy.

 

 

 

 

 

 

 

zdroj: www.receptyschuti.cz

 

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY - kam pokračovat

Komentáře (0)

Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)

PŘIDEJTE SVŮJ KOMENTÁŘ

newsletter Zůstaňte ve spojení - získávete pravidelně novinky ze světa fotbalu

Reklama