Den otců pro nás není neznámým svátkem, slaví ho zatím ale jen každá pátá rodina

Den otců pro nás není neznámým svátkem, slaví ho zatím ale jen každá pátá rodina

Průzkum pro rum Diplomático: 


Den otců u nás není neznámým pojmem, o existenci tohoto svátku ví podle průzkumu pro značku Diplomático 9 z 10 žen a 8 z 10 mužů. Jeho přesné zasazení do kalendáře by přesto správně určila jen necelá polovina z nás. Svátek, který u nás připadá na třetí červnovou neděli (letos 19. června), prozatím není zakořeněn tak, jako je třeba Den matek, podle průzkumu ho slaví jen každá pátá rodina. Den otců vznikl už před více než sto lety, na základě oslavy pořádané Sonorou Smart Doddovou jako poděkování svému tatínkovi za veškerou starost o ni a její sourozence poté, co přišli o maminku. Aktuální průzkum pro oblíbenou značku prémiových rumů odhalil, že si i my dobře uvědomujeme, že je za co tátovi poděkovat:

30 % z nás oceňuje tatínka za to, že si uměl či umí poradit za jakékoli situace a vždy byl nebo je připravený nám pomoct. Velká část (15 %) z nás by tátovi poděkovala za to, že byl zásadový ve výchově a ačkoli nám třeba zakazoval spoustu věcí, ukázalo se, že to bylo pro naše dobro. Velký dík si tátové zaslouží za to, že nám byli vzorem chování k rodině. Tatínkům bychom rádi poděkovali i za jejich podporu v našich zálibách
a činnostech
, byť mohly být mnohdy nesmyslné. Vždy uměli naslouchat a dát nám dobrou radu a nikdy nezkazili žádnou legraci.

 

Průzkum pro značku Diplomático dále zjistil, že více než polovina z nás (52 %) měla s tátou nejhezčí vztah v dětství.

Češi v průzkumu sdíleli své nejmilejší vzpomínky s tátou. Nejvíce vzpomínáme, jak nás tátové brali na výlety (20 %). Krásné vzpomínky máme i na to, jak nás učili opravovat věci nebo jak nás učili některému z řemesel (13 %). Jak bychom si jen bez nich dnes poradili! Tatínkové s námi chodili do lesa (10 %), vedli nás ke sportu (9 %), učili nás jezdit na kole (8 %) a hráli si s námi, když se vrátili domů z práce (9 %). Četli nám před spaním, brávali nás na ryby, byli našimi největšími fanoušky při závodech a soutěžích. Vzpomínáme i na společné grilování a ohýnky nebo na to, jak se stali v našich očích michelinskými šéfkuchaři, když nám vařili naše nejmilovanější dobroty.

Pro 43 % z nás je táta jednou z nejdůležitějších osob v našem životě, 5 % lidí by tátu označilo i za svého nejlepšího přítele. To, jak je máme rádi a jak oceňujeme všechnu jejich snahu a pomoc, by si zasloužili slýchat pravidelně. Na Den otců bychom toto vyznání neměli opomenout, je to koneckonců jejich jedinečný den. „Mám tě rád / mám tě ráda“ se nám přesto snadněji říká mámě. Skoro třetina lidí si podle průzkumu pro značku Diplomático dokonce se svými rodiči takové věci vůbec neříká. Nejlepší způsob, jak strávit den s tátou, je podle Čechů společný výlet (37 %). Průzkum odhalil, že mezi dalšími je návštěva táty doma a zavzpomínání na společné chvíle, skoro 16 % lidí vidí jako ideální gastro zážitek v podobě degustace nebo třeba večeře.

 

Mimořádnou volbou pro degustaci nebo doplnění výjimečné večeře je venezuelská legenda mezi rumy, Diplomático Reserva Exclusiva.

Blend rumů starých až 12 let posbíral desítky medailí na prestižních rumových soutěžích. Je vyhledávaný pro svou lahodnou chuť, vyznačuje se jemným a komplexním profilem a dlouhým zakončením. Získal srdce milovníků kvalitního rumu a je tak skvělým dárkem pro ty, kdo jsou našemu srdci nejbližší, pro naše táty.  

Diplomático Reserva Exclusiva zakouupíte na www.warehouse1.cz, 940 Kč.

 

 

Kde se vzal Den otců?

Tradice Dne otců postupně vznikla z oslavy pořádané Američankou Sonorou Smart Doddovou, kterou zorganizovala pro svého tatínka jako poděkování za veškerou starost o ní a její sourozence poté, co přišli o maminku. Oslava se měla pořádat v den jeho narozenin, 5. června, ale kvůli časovým komplikacím tamního pastora byla posunuta na třetí červnovou neděli, 19. června 1910. Popularita Dne otců se šířila, oslavy nabíraly postupně na rozměrech a v roce 1966 byla prezidentskou deklarací třetí červnová neděle prohlášena za oficiální Den otců. O několik let později, v roce 1972, se stala národním svátkem.

 

Kdy se Den otců slaví u nás a ve světě?

Po vzoru americké tradice se Den otců ve většině zemí slaví třetí neděli v červnu. Stejný den je zvolen i u nás. Letos tedy připadá na 19. června. Mnohé státy oslavu otcovství spojují se svátkem svatého Josefa, 19. březnem. Příkladem jsou Španělsko, Itálie, Belgie nebo Portugalsko. Ve většině severoevropských zemí (Norsko, Švédsko, Finsko, Island a Estonsko) se slaví druhou neděli v listopadu. Tím však rozmanitost nekončí: V Německu si otce připomínají v den Nanebevstoupení Páně, 40 dní po Velikonocích. Dánové pořádají oslavy v Den ústavy, 5. června. Litva na táty vzpomíná první červnovou neděli, stejně jako většina švýcarských kantonů. V Austrálii a na Novém Zélandu se slaví Den otců první neděli v září. O týden později se pak připojuje Lotyšsko.

 

 

 

 

[1

Průzkum pro značku Diplomático provedený v období 22.-27. dubna 2022; Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos, n=525, muži a ženy, celá ČR