Odbornice radí: Jak získat krásnou barvu pleti a zbytečně neriskovat zdraví

Odbornice radí: Jak získat krásnou barvu pleti a zbytečně neriskovat zdraví


Daň módě za opalování je příliš vysoká a na zdravé slunění je potřeba řádná příprava. Pokud chcete minimalizovat stárnutí pleti, získat krásnou barvu, a přitom se vyhnout tvorbě zbytečných vrásek, hyperpigmentaci a suchosti, nechte se inspirovat radami dermatoložky MUDr. Niny Koutné z Kliniky GHC Praha.

Co se děje v pokožce při opalování

Pro všechny milovnice slunce není žádnou novinkou, že opalování sice přináší tělu krásnou barvu, ale není příliš zdravé. UV totiž může přímo poškozovat DNA v jádrech kožních buněk (UVB záření), další poškození DNA pak nastává cestou volných radikálů, které se mohou uvolňovat působením UVA. Kůže má snahu vytvořit si přirozenou ochranu, tedy větší obsah melaninu v melanocytech - opálení a keratin. U lidí dlouhodobě pobývajících venku pak vidíme zhrubnutí kůže - tzv. farmářská kůže. Každý fototyp se vyznačuje jinou tvorbou melaninu, a to je důvod, proč se někdo opálí vždy hezky do hněda a někdo jiný je již po 10 minutách na slunci červený jako rak. Toto zčervenání je ovšem voláním kůže o pomoc, kterou není dobré podceňovat.

 

Vitamíny pro dobrou náladu i krásnou barvu

O důležitosti vitamínů asi není nutné pochybovat. A právě pobytem na slunci získáváme vitamin D neboli sluneční vitamín, který se tvoří v pokožce po 15 -20 minutách na slunci. Nejlepší čas pro jeho přirozenou tvorbu v těle v období od května do října, kdy slunce svítí dostatečně vysoko a dopadá na pokožku ve správném úhlu. Pozitivní přínos pobytu na slunci je tvorba vitamínu D a dobrá nálada. Nízká hladina se odrazí na přirozené obranyschopnosti, náladě a dlouhodobý nedostatek se může projevit zvýšenou náchylností kostí na zlomeniny, na zubech, na kondici svalů a regeneraci. Naopak vitamín, který bychom si měli sami během slunění pravidelně dopřávat je malý přírodní zázrak beta-karoten. Ten totiž dokáže pečovat nejenom o naše zdraví, ale umí rozjasnit pokožku a dodává pleti krásnou barvu. Samotný beta-karoten je důležitý antioxidant (podobně jako např. vitamín C, vitamín E a další), což znamená, že pomáhá organismu vyrovnat se s působením škodlivých volných radikálů. Ty poškozují tělesné buňky včetně těch kožních, boj proti radikálům je tak rozhodně přínosný, chceme-li mít i pokožku zdravou a v pořádku. Červeno-oranžový pigment beta-karotenu přitom dodává pleti rozzářený vzhled s nádechem zlato-oranžové barvy, proto se často přidává beta-karoten také do opalovacích olejů, které potom odrážejí na slunci nádherné bronzové odstíny. Užívání je vhodné při klasickém opalování, ale také v soláriu (které však rozhodně dermatolog nemůže hodnotit jako zcela neškodné a vhodné pro každého), kdy působí jako přirozená ochrana proti poškození kůže před nadměrným slunečním i umělým zářením. Beta-karoten lze samozřejmě v některých případech i předávkovat, proto je vhodné zhodnotit stravu, a případně probrat doporučenou denní dávku s lékařem. Znakem příliš velkého příjmu karotenoidů – tzv. karotenózy – je naoranžovělé zbarvení kůže, zejména na dlaních, může dělat dojem žloutenky. Běžně to sice nenastává, ale v dnešní době řada lidí upřednostňuje zdravá jídla a zeleninu, proto by u někoho tyto problémy nastat mohly,“ doporučuje Nina Koutná. Kvalitní opálení můžete podpořit také vitamínovou infuzní terapií, která zajistí nejlepší suplementaci vitamínů a minerálních látek na trhu.

 

Vyhněte se zbytečným pigmentacím

Při opalování se v těle tvoří nadbytek pigmentu – melaninu, který se ukládá v pokožce a tvoří na ní nepravidelné hnědé skvrny. Pigmentace mohou vznikat také v důsledku spálení kůže, zánětů, výkyvu hormonální hladiny např. při užívání antikoncepce, během těhotenství nebo v klimakteriu. Ošetření pigmentových skvrn na první pohled není složité, ale dosáhnout trvalého efektu je téměř nemožné. „Svým klientům vždy doporučuji používání depigmentačních krémů a sér nejlépe večer na očištěnou pokožku. Samozřejmostí je ovšem zároveň používat na den přípravek s ochranným faktorem SPF 50.  V lékárnách jsou dostupná také depigmentační pera, pomocí nichž můžete léčbu přesněji zacílit,“ radí doktorka Koutná.

 

Zdraví na prvním místě

Dokonale opálená pleť je atraktivní, přestože následky přinášejí zdravotní rizika i předčasné stárnutí pokožky. Dávky UV záření se sčítají za celý život a dříve či později vznikají na kůži následky – aktinické pigmentace, tzv. „stařecké“ bradavice (seborrhoické verruky), ale někdy i předstupně kožních nádorků či přímo kožní nádory. Všechny tyto projevy dnes vídáme již u lidí nad 20 let věku, nejde o změny vyskytující se tedy „až ve stáří“. „Před začátkem opalovací sezóny je ideální především začít kontrolou mateřských znamének u dermatologa, aby případná rizika byla včas odhalena. Pokud bude vše v pořádku a člověk se opalovat chce, je nanejvýš vhodné volit rozumnou cestu, nepobývat na slunci přes poledne, chránit se přípravky s vysokým SPF podle fototypu, místa pobytu a činnosti. Velmi vhodné je preferovat spíše pobyt ve stínu,“ doporučuje doktorka Koutná. Negativní důsledky se přitom dělí na skupinu krátkodobých, kdy se můžete na slunci nepříjemně spálit, ale také dostat alergickou vyrážku nebo kopřivku, a potom ty dlouhodobé – předčasné stárnutí kůže a samozřejmě určité riziko rakoviny kůže.

 

Jak pečovat o pokožku po slunění?

Pokud jde o pobyt na slunci, můžeme chránit pleť i tělo opalovacím krémem s vysokým SPF faktorem a obličej zakrývat pomocí klobouku nebo čepice s kšiltem. Pokud ovšem toužíte po snědých odstínech pleti cíleným opalováním, a zároveň chcete minimalizovat škody, celý postup by měl být rozdělený do 3 etap zahrnujících přípravu, správný proces opalování a důkladnou péči po slunění, i tak ale nelze mluvit o úplném bezpečí. Po pobytu na slunci spočívá péče především v rekonvalescenci pokožky. Ideální je intenzivní aplikace přípravku na bázi olejů, b-karotenu, zklidňujících i hydratačních komponentů a užívání dostatečného množství vitamínu E, D, K2 a koenzymu Q10. „Pokud se i přesto začne na vaší kůži objevovat postupně náznak olupování, můžete se vyhnout nepříjemným šupinám intenzivní péčí založené na hydrataci, šetrném manuálním peelingu měkkou žínkou během sprchování s dodáním sprchového mléka na bázi extraktu olejů nebo tuků, a následnou aplikací výživných krémů,“ uzavírá Nina Koutná.

 

 

 

O Klinice GHC Praha
Privátní Klinika GHC Praha byla založena v roce 1996. Nachází se v krásných prostorech, v samém srdci Prahy, je vybavena klasickým interiérem a moderní špičkovou lékařskou technikou. Její dominantu tvoří rozlehlé atrium s fontánou a zahradou s živými stromy, kde je umístěna ambulance a diskrétní vstupy do jednotlivých ordinací. Nabízí nadstandardní lůžkové oddělení s monitorovanými lůžky pro klienty po operacích či pokoje hotelového typu pro klienty na revitalizačních pobytech, a to vše se stálým dohledem lékaře a dalšího specializovaného zdravotnického personálu.