Nordic walking! Chůze, která přináší radost z aktivního pohybu

V čem spočívá Nordic walking?
Nordic walking čili „severská chůze“ spočívá v kondiční dynamické chůzi se speciálními holemi v přírodě. Pochází z Finska (vznik 1997) a počátek má ve sportu – letního tréninku běžkařů, u nás v ČR od roku 2003. Celé „know how“ je v jednoduchosti (odrazu z holí) a efektivitě (zapojení horních končetin, trupu do pohybu).
Při správné koordinaci chůze a cvičením s holemi, můžeme tělo krásně uvolnit, narovnat, a posílit. Pokud jste úplný začátečník, vyhledejte zkušeného instruktora, který vás provede technikou chůze s holemi, ukáže a naučí cvičení s holemi (protahovací, uvolňovací, posilovací), s těmito zkušenostmi a znalostmi zefektivníte chůzi na maximum.
Kvalitní vybavení je investicí do zdraví
Jedinou nutnou pomůckou jsou speciální hole pro nordic walking (s rukavičkovým poutkem, které dávají holím funkci pro odraz). Výběr hole nepodceňujte, a zainvestujte do kvalitního vybavení. Správná hole by měla být lehká (složená ze sklolaminátu či karbonu), pevná (kuželová konstrukce), kdy tělo hole tlumí nárazy a nechvěje se při odrazu. Kromě toho má tvrzený hrot (nejlépe tvar „drápu“, excetrický), který nabídne bezpečnou oporu při zabodnutí na jakémkoliv povrchu a přinese dynamiku pohybu při odrazu.
Důležité je rukavičkové poutko, které umožňuje uvolnit hůl z dlaně a lehce ji chytat, což je pro správnou techniku nepostradatelné. Navíc vám postačí vhodná sportovní obuv a oblečení pro aktivní pohyb. Hodí se i ledvinka či lehký batůžek pro láhev s pitím a jako pokaždé v přírodě doporučujeme mít s sebou funkční telefon.
Nordic walking a jeho benefity
Veškeré přínosy zaznamenáte sami na sobě již během několika vycházek, výšlapů. Radost z aktivního pohybu v přírodě a zdravotní bonusy jsou zcela viditelné:
- odlehčení kloubů, páteře (díky opoře do holí)
- rozhýbání pánve, ramen, páteře, zad, se stává pohyblivější (prací paže při zápichu a odrazu z hole)
- zpevnění posiluje svalstvo (zapojí víc jak 90% svalů), tělo získává pružnost, vytrvalosti a sílu
- vzpřímení dává do pořádku držení těla (opora v poutka), posiluje svaly nohou, hýždí, břicha, hrudníku, paží a zad
- zdokonaluje se kondice a odolnost slouží jako prevence úrazů a onemocnění
- odpočinek v přírodě a příznivý vliv na psychické zdraví
Severskou chůzi může provádět téměř kdokoliv a kdekoliv, samozřejmě s kombinací prostředí v lese dodává tělu i duši mnohem více výhod, zejména:
- uvolní stres v těle i mysli – vjem přítomnosti, prostoru, koloběhu života
- regeneraci našim smyslům, zbystří je – taková novodobá „nabíječka“
- čerstvý vzduch do našich plic (víc kyslíku i díky pohybu zlepší fungování těla)
- podněty všech ročních období – pokaždé nové (trénink mysli)
Dodržování zásad a správné techniky severské chůze je důležité
Než se vypravíme na vycházku, nejprve si dopřejeme pár uvolňovacích, protahovacích a zahřívacích cviků. Do cvičení můžeme zařadit i speciální posilování – k tomu hole výborně poslouží. Vlastní severská chůze není náročná ani složitá, ale pokud jste nováčkem, doporučujeme absolvovat seznamovací lekci se zkušeným instruktorem, který vás do „světa holí“ zasvětí.
Nezbytné je správné držení těla. Pohyb pak vychází z přirozené chůze a práce s tělem v pohybu-náklon-podle rychlosti chůze. Hole zabodáváme v zóně zápichu (pata-pata, kromě u chůze z kopce) a odrážíme se za tělem z natažené paže. Odrazem z nohy (hlavní) také z poutka (ruky) si můžeme řídit časování i sílu odrazu. Uvolněným a koordinovaným pohybem dochází k protirotací ramen a pánve (pravidelné uchopení a pouštění hole). Hole kopírují náklon těla a slouží k odrazu (směřují zešikma dozadu, ne kolmo k zemi)
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)