Zapomeňte na čokotabu

Zapomeňte na čokotabu

Dobrá zpráva pro větší i mírné mlsaly. Určitě jste slyšeli o tom, že po čokoládě se příšerně tloustne, pokazí vám pleť, dostanete cukrovku a kdo ví co ještě. Pokud ale nejíte čokoládu denně po kilech a dáváte si pozor na její kvalitu, měla by být pro vás víc než


Dobrá zpráva pro větší i mírné mlsaly. Určitě jste slyšeli o tom, že po čokoládě se příšerně tloustne, pokazí vám pleť, dostanete cukrovku a kdo ví co ještě. Pokud ale nejíte čokoládu denně po kilech a dáváte si pozor na její kvalitu, měla by být pro vás víc než užitečná!

 Zapomeňte na čokotabu155624899

Má totiž výrazné antioxidační účinky, to znamená, že chrání tělo před škodlivými účinky volných radikálů, podobně jako například zelený čaj. A kdo by nechtěl pomaleji stárnout, posílit imunitu a být stále fit? Antioxidanty prý pomáhají i v prevenci vzniku některých nádorů, onemocnění srdce, ba i cukrovky.

Montezumovy harémové rekordyZapomeňte na čokotabu 78629003

Ne náhodou přírodovědec Carl Linné nazval kakao „theobroma“, neboli potrava bohů, za níž vděčíme právě plodům kakaovníku. V Jižní Americe ho pěstovali už 1500 let př.n.l. a kolem roku 600 n.l. Mayové popíjeli xololatl, což byl hořký nápoj z bobů, chilli a vody. Věřili, že léčí průjem, brání únavě, že po něm zbystří mysl a hlavně, že má afrodiziakální účinky, takže bylo dost důvodů nápoji holdovat. Aztécký panovník Montezuma II prý pil denně až 50 šálků čokolády vylepšené speciálním kořením a překvapoval pak svůj početný harém mužnou silou… Španělský dobyvatel Cortés se na jeho dvoře též kakaa napil a samozřejmě neváhal a přivezl zajímavou lahůdku z Mexika do Španěl. Tam však zůstalo pěstování kakaovníků a zpracování bobů dlouho přísně utajené, dokonce se schovávalo v rozlehlých areálech klášterů. Těžko však říct, jak si mniši poradili s eroticky povzbuzujícím účinkem.

VIP nápoj jen pro bohaté a všelék

Až koncem 16. století pili čokoládu vznešené kruhy ve Francii. (Evropa si mimochodem žádala přisladit a dodávala další příchutě, hlavně skořici a vanilku). A že to byl drahý nápoj, je jasné i z toho, že se kakao mohlo užívat i jako platidlo, což nebyla zas taková novinka, už Kolumbus si všimnul, že kakaovými boby se platilo v říši Aztéků. Chocolate addictionMnozí lékaři se během staletí zmiňovali o prospěšnosti čokolády, viděli v ní nejen hodnotný zdroj výživy s rychlým přísunem energie (na to přísahal sám Napoleon) tvrdili, že zlepšuje spánek, odstraňuje nervozitu, depresi, že pomáhá jak při podváze, tak i při obezitě J a léčí  i nachlazení.

Kakaovárna a jak to bylo poprvé

Káva se podává v kavárně, ale jak nazvat podnik, kde se servíruje kakao? Asi kakaovárna - ta první vznikla v Londýně v roce 1657. První tuhou čokoládu vyrobili v Anglii v roce 1847 a  mléčná čokoláda spatřila světlo světa ve Švýcarsku v roce 1876. Pamatujte si jedno zlaté pravidlo: čím tmavší čokoláda, větší obsah kakaa a menší obsah tuku a cukru, tím zdravější. A pokud k tomu připojíte zdravou stravu bohatou na ovoce, zeleninu, ryby, olivový olej, pak nejenže nepřiberete, ale oslavíte možná ve výborné kondici i stovku. TIP Dokonalé ženy: Čtení pro inspiraci na váš noční stolek: Zázračná síla čokolády od Cal Oreyové Text: mir