Barevný ostrov Capri

Barevný ostrov Capri

Krásy italského ostrova Capri, oblíbeného turistického letoviska, lákaly už staré Římany. Svědčí o tom nejen dokumenty z dob císaře Augusta, podle nichž se při výkopech pro základy císařova letního sídla nalezly kamenné zbraně a kosti, ale i četné ruiny římských vil. Ji


Krásy italského ostrova Capri, oblíbeného turistického letoviska, lákaly už staré Římany. Svědčí o tom nejen dokumenty z dob císaře Augusta, podle nichž se při výkopech pro základy císařova letního sídla nalezly kamenné zbraně a kosti, ale i četné ruiny římských vil. Jiný z vládců antického impéria – císař Tiberius – se na ostrově dokonce usídlil trvale.

Capri.1

Trajektem, nebo vznášedlem?

Capri, známé svou půvabnou krajinou a neuvěřitelně fotogenickým pobřežím s mnoha útesy a jeskyněmi, leží v jižní části Neapolského zálivu. Z Neapole se na něj dostanete za 45–90 minut, podle toho, zda zvolíte vznášedlo, nebo trajekt. Oba dopravní prostředky mají konečnou v přístavu Marina Grande, z nějž se ti pohodlnější mohou do největšího města ostrova, Capri, přemístit lanovkou.

Villa_Jovis

Kromě tradičních obchůdků se suvenýry i luxusním zboží a mnoha kaváren a restaurací městečko nabízí třeba pohled do starověku – Tiberiovu vilu (Villa Jovis), středověku – klášter Certosa di San Giacomo ze 14. století s muzeem a galerií – i novověku – kostel San Stefano ze 17. století. Na své si přijdou romantikové při procházkách křivolakými uličkami mezi malebnými domky, vilami a zahradami a nezklamou ani překrásné výhledy na moře. Ten nejkrásnější prý nabízí vrchol Monte Solaro, na nějž se dostanete i sedačkovou lanovkou z městečka Anacapri.

View_of_capri_2

Líbilo se tady Leninovi i královně

Půvabům ostrova podlehli nejen starověcí Římané, lákal i různé osobnosti z historie méně vzdálené. Oblíbili si jej slavní umělci a boháči nebo politici. Na Capri pobýval hudební skladatel Claude Debussy, spisovatelé Maxim Gorkij nebo Graham Greene, špičky světa politiky Benito Mussolini či Vladimír Iljič Lenin. Líbilo se zde i švédské královně Viktorii nebo německému průmyslníkovi Kruppovi. Honosnou vilu si na Capri nechal postavit Axel Munthe, švédský lékař, spisovatel a humanista, autor slavné Knihy o životě a smrti. Ostrov se stal i kulisami pro filmaře. V interiérech jedné ze slavných staveb na ostrově, červeného domu Casa Malapartenamysu Massulo, se odehrává film z roku 1963 režiséra Jean-Luca Godarda s Brigitte Bardotovou a Michelem Piccolim – Pohrdání.

Villa_Malaparte_2

Jeskyně hrají všemi barvami

Na Capri se jezdilo a jezdí i za překrásnou přírodou. Nejznámější a nejvíce navštěvovanou zdejší přírodní zajímavostí je proslulá Modrá jeskyně (Grotta Azzurra), není ale jediný neobvyklými barvami hrající krasový útvar na ostrově. Při okružní plavbě určitě zaujme také Červená jeskyně s povlakem rudých řas, nezklame ani Zelená jeskyně, Briliantová či Bílá s fantastickou krápníkovou výzdobou. Mrazení v zádech možná vyvolá návštěva Temné jeskyně s Tunelem smrti nebo propast Tiberiův skok.

Grotta_azzurra.capri

Text: Lenka Fukalová, foto: wikipedie.com