Jak se efektivně pohádat

Jak se efektivně pohádat

Dohady ke vztahu patří a kdo tvrdí, že se s partnerem nehádá, neznamená to, že prožívá ideální vztah. Výměna názorů je nutná, jen vás nesmí ovládnout. Hádky jsou v pořádku! Pokud se vám nelíbí názor vašeho drahého, nesouhlasíte s některými jeho postoji, názory


Dohady ke vztahu patří a kdo tvrdí, že se s partnerem nehádá, neznamená to, že prožívá ideální vztah. Výměna názorů je nutná, jen vás nesmí ovládnout.

hadka ID-10074157

Hádky jsou v pořádku!

Pokud se vám nelíbí názor vašeho drahého, nesouhlasíte s některými jeho postoji, názory nebo jednáním, máte právo se ozvat. Jestliže vás miluje, měla by ho vaše kritika zajímat. Pravděpodobně se vám bude snažit svůj názor vnutit, děláme to tak všichni. Podle jeho mínění, je v pořádku něco, co vás dovádí k šílenství. Všechno se dá omluvit, když jste zamilovaní až po uši, ale myslete i na časy, kdy se váš vztah ustálí a trochu zevšední.

hadka ID-10076442

O co se hádáme?

Názory na politiku, náboženství, pohled na sport, váš hudební vkus a filmové labužnictví – to všechno může způsobit vášnivé debaty. Nechápete, jak může váš miláček upřednostňovat určitý filmový žánr před vaším nebo odsuzovat náboženství a jste schopni se kvůli tomu dohadovat. Pokud neomíláte dokola pořád to samé, takové dohady bývají zcela neškodné. Dva lidé rozdílně pohlížející na svět a umění mohou žít vedle sebe a navzájem se provokovat i inspirovat. Jen se nesnažte druhého předělat, nebo zadupat svoje „já“.

Hádka bez výsledku

Když nám stojí v cestě za klidným soužitím něco partnerovo chování, hádky se přiostřují. Je posedlý cyklista nebo netráví jediný večer jinak, než venku s přáteli a sklenkou v ruce? Chodí spát po večerníčku a chce vás mít pořád u sebe nebo naopak vyráží sám s kamarády hadka ID-10033199na víkend a vyžaduje svobodu ve vztahu? Můžete se hádat do aleluja a klidně si i dupnout. Pravděpodobně se nedostanete dál, než k nějakému kompromisu a bude na vás, zda hodíte hádky za hlavu a smíříte se s tím nebo hodíte za hlavu celý vztah.

Hádky z principu

Pokud se hádáte o cokoliv, máte buď před rozchodem, anebo jste „italský páreček“. Nezavřená zubní pasta, zapomenuté výročí, nezaplacené účty, špatný pohled nebo jen nějaké jeho či vaše gesto a už je oheň na střeše? Zkuste se soustředit na každé slovo, které vypustíte z pusy. Na decibely svého hlasu a na absurditu celé situace. Pokud to dokážete ubrzdit, ale váš partner vůbec, bude spouštěčem hádek pravděpodobně on. S některými muži jste se nikdy nehádala tak, jako se současným přítelem? Vaše energie do sebe zrovna nezapadají, zkuste se „pohádat“ o vašich hádkách v tichosti, nebo to napsat na papír.

Hádka na papíře

Domluvte se, že sepíšete hlavní body vašich hádek a navzájem si svoje poznámky přečtete. Možná se vám nebudou některé poznámky líbit, jisté ale je, že na papíru nikdo nehuláká, nezraňuje zbytečnými slovy, která se nedají vzít zpět a neprojevuje přehnané emoce. Komentáře k poznámkám si předejte opět písemně – ale až za tři dny. Teprve potom, co rozdýcháte názory neslučitelné s vaším vztahem, začněte o nich spolu mluvit.

Největší poklesky při hádkách

Netřískejte dveřmi, nádobím ani nebušte pěstičkami do hrudi vašeho drahého. Když dojde na scény žárlivé, dochází k nejtěžším kalibrům. Používají se často nejtvrdší urážky hodné slovníku zakouřených čtyřek a na důraz nesouhlasu padá omítka ze zdí. Pokud je to nutné, pro jednou se vám možná uleví. Opakovaně bude ovšem podobný divadelní projev méně zajímavý a ztratí svou míněnou váhu. Zkuste neztrácet důstojnost a i odůvodněné hádky si předem dobře promyslete. Co chcete přesně říct a co rozhodně ne. Jakmile se to začne vymykat plánu, odejděte na chvíli kus dál a opravdu pomalu počítejte do deseti. Omílaná rada, která fakt funguje. Text: Michaela Hájková