Zájem Čechů o estetickou stomatologii je sice ve srovnání třeba se Spojenými státy menší, nicméně podle lékařů se rok od roku zvyšuje. I čeští pacienti čím dál častěji žádají v ordinacích zubařů estetické řešení nedokonalostí svého chrupu. Na křivé zuby chtějí
Zájem Čechů o estetickou stomatologii je sice ve srovnání třeba se Spojenými státy menší, nicméně podle lékařů se rok od roku zvyšuje. I čeští pacienti čím dál častěji žádají v ordinacích zubařů estetické řešení nedokonalostí svého chrupu. Na křivé zuby chtějí rovnátka, kvůli nepěknému zbarvení žádají bělení a poptávka je i po dalších možnostech odstranění viditelných nedostatků na přední straně zubů. Stále se ovšem málo ví, že každou z těchto potíží a dokonce i všechny najednou lze odstranit nalepením nových předních ploch zubů, respektive miniinvazivní a prakticky bezbolestnou aplikací keramických zubních fazet.
„Pacientovi můžeme s pomocí keramických fazet odstranit mezery mezi zuby, upravit neestetický tvar a barvu zubů nebo třeba překrýt zuby poškozené užíváním léků, jako je tomu například u takzvaných tetracyklínových zubů,“ popisuje vedoucí zubní lékař pražského Zubního centra Ořechovka Robert Vondruška.
„Ošetření fazetami často žádají pacienti s křivými zuby, kteří nechtějí nosit rovnátka, a také lidé, kterým vadí estetická vada způsobená odlomením části předního zubu, erozí zubů či mnohočetnými neestetickými plombami na předních zubech,“ říká stomatolog.
Keramické fazety patří k nejmodernějším trendům současné estetické stomatologie. „
Působí přirozeně a dodávají zubu zdravý vzhled, ideální tvar i barvu,“ vysvětluje Robert Vondruška. Výhodou keramických fazet je i to, že se nezabarvují skvrnami od čaje, kávy, červeného vína ani cigaret, takže zůstávají i po letech bílé a zářivé. Ošetření fazetami je navíc díky špičkovým
technologiím minimálně invazivní, vzhledem k menšímu zásahu do zubních tkání je k zubům mnohem šetrnější než ošetření zubními korunkami.
Keramické fazety? Seznamte se …
Fazety jsou tenké plátky keramiky, které se lepí na přední plochy zubů. Fazetu je možné zhotovit pouze na jeden zub, nejčastěji se ale nalepuje na 4 – 6 předních zubů. Před
samotnou aplikací fazet je většinou třeba vlastní zuby minimálně zbrousit a následně buď otisknout, nebo oskenovat. Pak se fazety vyrobí v laboratoři a za jeden až dva týdny je stomatolog nalepí na vaše zuby.
„Na dobu, než jsou definitivní keramické fazety připraveny k použití, nalepíme pacientovi na zuby provizorní pryskyřičné fazety,“ přibližuje stomatolog metodu ošetření v Zubním centru Ořechovka.
Dobrou zprávou pro pacienty, kteří mívají z ošetření u zubaře strach, je to, že jde o bezbolestný zákrok. Příprava zubů na aplikaci fazet, respektive jejich zbroušení, totiž probíhá v lokální anestézii. Pro dobrý výsledek zákroku je ovšem velmi podstatná zkušenost ošetřujícího stomatologa a jeho odborná znalost problematiky. Důležité je i to, aby měl s fazetami zkušenosti také technik, který je v laboratoři zhotovuje.
„Pokud jsou fazety správně zhotovené a pacientovi vyhovují esteticky, zvyká si na ně okamžitě a bezproblémově,“ doplňuje Robert Vondruška.
Životnost fazet a péče o ně
Cena jedné keramické fazety se pohybuje zhruba od 10 000 korun výše, což mimo jiné odpovídá i její dlouhé životnosti. Pokud dodržujeme zásady správné dentální hygieny a pravidelně preventivně navštěvujeme zubního lékaře a dentální hygienistku, vydrží fazety i víc než deset let.
„A pokud už fazety z nějakého důvodu doslouží, nebo se třeba již pacientovi nelíbí, je možné je vyměnit za nové,“ konstatuje zubní lékař. Zuby s nalepenými fazetami podle něj nevyžadují žádnou speciální péči.
„Stejně jako vlastní zuby je potřeba i zuby
s fazetami dobře čistit správným zubním kartáčkem a používat také mezizubní kartáčky a dentální nit,“ dodává.
Stejně jako vaše vlastní zuby se mohou i keramické fazety poškodit při úrazu, a proto je při zvýšeném riziku vždycky dobrá prevence. Například lidé, kteří se věnují hokeji či bojovým sportům a pořídí si fazety, by měli používat chrániče na zuby.
„Ten, kdo má fazety, rozhodně dostane od lékařů Zubního centra Ořechovka také doporučení, aby neotvíral lahve pomocí zubů a podobně,“ říká Robert Vondruška.
Zároveň také upozorňuje na to, že se fazety nehodí pro každého.
„Fazety nejsou vhodné pro pacienty s neošetřenými zubními kazy či neléčenou parodontitidou, ani na zuby s rozsáhlými výplněmi a nedostatkem skloviny. Nedoporučují se také pacientům, kteří trpí určitými vadami skusu a skřípáním zubů ve spánku (bruxismem),“ uzavírá stomatolog.
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)