Anna Wintour, královna světa módy

Anna Wintour, královna světa módy

Perfekcionistka Anna Wintour je nejmocnější ženou módy. Šéfredaktorka světově proslulého časopisu Vogue určuje trendy, objevuje návrháře a modelky, zatracuje ty, kteří jí nesedí nebo nezajímají. Před schůzkou s ní se třesou kolena i návrhářům značek jako je Yves Saint


Anna Wintour, královna světa módyPerfekcionistka Anna Wintour je nejmocnější ženou módy. Šéfredaktorka světově proslulého časopisu Vogue určuje trendy, objevuje návrháře a modelky, zatracuje ty, kteří jí nesedí nebo nezajímají. Před schůzkou s ní se třesou kolena i návrhářům značek jako je Yves Saint Laurent nebo Chanel. Právě ona vybírá, co se bude nosit, kritizuje, určuje módu.

Čtěte také: Kabelky, které okouzlily svět

Začátky

Narodila se v roce 1949 v Londýně. Otec ji velmi podporoval v kariéře žurnalistky ačkoli Anna nikdy nedodělala vysokou školu. Její první práce byla v časopise Harpers&Queen. Postupně se ale přes několik dalších časopisů zaměřených převážně na módu a funkci redaktorky britského Vogue dopracovala až k vrcholu své kariéry, na kterém je dodnes – stala se šéfredaktorkou americkéhoVogue. V tomto časopise pracují desítky nejtalentovanějších lidí z módní sféry, o fotografii zveřejněné ve Vogue sní každá modelka a celebrita a všichni módní návrháři sní o kolekci, která Annu nadchne. O všem, co se objeví v časopise i o tom, co bude a co nebude trendy nekompromisně rozhoduje právě ona.

Čtěte také: Coco Chanel královna francouzské módy

Šéfredaktorka

Tato kreativní mocná žena ale není vůbec šéfkou snů. Tvrdá práce, kterou odvádějí její podřízení, ale i návrháři světově proslulých jmen, se může během několika minut strávených pod přísným pohledem Anny Wintour zcela zhroutit. Nelíbí-li se jí jedna fotografie, kolekce či modelka, nedá se nic dělat – začíná se od začátku. Pečlivost, se kterou kontroluje každičký centimetr každého vydání Vogue, jejím zaměstnancům pokaždé zarosí záda potem. Asistentky šéfredaktorky musí být doslova superhrdinky, jelikož se na ně každodenně navalí stovky požadavků a úkolů. Není tajemstvím, že se v redakci Vogue těchto asistentek u Anny Wintour vystřídaly již desítky.

Čtěte také: Světové filmy, které způsobily převrat v dámské módě

Na motivy VogueAnna Wintour, královna světa módy

Jedna z bývalých asistentek, LaurenWeisberger, dokonce napsala knihu, která se odehrává v prostředí redakce módního časopisu a je zcela zřejmé, že je podložená dobou strávenou v kanceláři Anny Wintour. Že je vám to povědomé? Ano, je to kniha, která byla v roce 2006 i úspěšně zfilmovaná, Ďábel nosí Pradu. Sama Wintour prohlásila, že je kniha „dobrou fikcí“ a film s Meryl Streepovou „zábavný a dobře zpracovaný“, ale „nepodporuje srovnávání její osobnosti s hrdinkou tohoto příběhu“.

V roce 2009 o ní a jejím časopise byl natočen dokument TheSeptemberIssue (zářijové vydání).

Čtěte také: Manolo Blahnik: Autor nejvíc sexy bot

Anna Wintour, královna světa módyOsobní život

Mimo kancelář Vogue, módní přehlídky a obchodní domy k sobě Anna Wintour nikoho nepouští. Rozhovory dělá jen zřídka a své soukromí si pečlivě střeží. Byla jednou vdaná, za psychiatra Davida Schaffera. Má dvě děti, Charlese a Katherine.

Text: Natalie K.